הרבה יותר מדבש ועוקץ

השפעת הדבורים על המזון והרפואה בעולם מכרעת וחשובה. הסיבות בכתבה הבאה.

רגע אחרי יום הדבורה הבינלאומי של ב- 20 במאי ועם סיום עונת הפריחה ותחילת קטיף פירות הקיץ, מוסר אופי רייך, מנכ”ל מועצת הדבש, כי דבוראי ישראל שינעו מחודש מרץ עד חודש מאי מעל 70 אלף כוורות, בכל רחבי הארץ, להאבקת פריחת מטעי הפרי, הנשירים: דובדבן, תפוח, שזיף, משמש, אגס, נקטרינה, אבוקדו ועוד ובמקשות: אבטיח, מלון, קיווי, חמניות ועוד. עם השלמת פעולת האבקה של דבורי הדבש במטעים, מתבצעת חנטה ובסיום ייהנה עם ישראל מפרי איכותי ארץ ישראלי.

כחלק מפעילות ההאבקה, מתבצעת אגירת דבש בכוורות, הצפויה לעמוד השנה על כ- 3,800 טון דבש הודות לשפע צוף ופריחות. ערך האבקת הדבורים לתל”ג החקלאי בישראל עומד על כ- 3.5 מיליארד שקלים בשנה.

מכוורת-אופיר-באלון-הגליל-צילום-אדוה-אופיר.

רייך מציין כי החורף האחרון התאפיין בשינויי אקלים קיצוניים והיה מהחורפים הקרים שהיו בישראל, עם כמות משקעים שעלתה על הממוצע השנתי וחורף שהתמשך יותר זמן מהרגיל. מזג אויר זה הביא לפריחה שופעת ואיכותית, אך גם לשינויים בזמני הפריחה, במטעים ובשטחי פרחי הבר, אשר הופיעו מאוחר והתארכו מזמנן הרגיל. הדבוראים עקבו אחר מצב הפריחה ונאלצו לשנות את זמני הצבת הכוורות בהתאם.

רדיית הקיץ תחל ברובה במהלך חודש מאי, כאשר בתקופה זו יאספו חלות הדבש מכוורות הדבורים שמוצבות בשטחי הבר והשדות החקלאיים, ויובאו למכוני הרדייה במכוורות ברחבי הארץ.

רייך מוסיף, “קיימת חשיבות עליונה לדבורת הדבש מעצם היותה אחראית להאבקה והפרייה של 80% מגידולי החקלאות בעולם ולכן יש לתרום לחינוך והבנת החשיבות של ענף הדבורים מגיל צעיר. לכבוד יום הדבורה הבינלאומי קיימנו ב- 20.5, פעילויות הסברה במכוורות ברחבי הארץ בהדרכת דבוראים, במסגרתן סיפרו הדבוראים על עונת האבקה ועל ההכרח של כולנו לשמירה על הדבורה מפני היכחדות, בשל חשיבותה בהאבקת פרחי ירקות ופירות ההופכים למזון מן הצומח”, אומר רייך.

בהתאם להחלטת האו”ם משנת 2018, מצוין יום הדבורה הבינלאומי כל שנה ב- 20 במאי, במטרה להעלות את המודעות לחשיבות השמירה על חיי דבורת הדבש המאביקה העיקרית בטבע, הנמצאת בסכנת הכחדה עקב תופעת ‘היעלמות הדבורים’ המתגברת משנה לשנה בכל העולם, ומהווה אתגר לענף הדבורים והאבקה. הסיבה המשוערת להיעלמות הדבורים הינה התמעטות מקורות הצוף לדבורים כתוצאה מהתרחבות שטחי הערים, הבטון, הנדל”ן וצמצום האזורים החקלאיים. מומחים בארץ ובעולם נערכים וחוקרים את סיבת ההיעלמות וכן מעודדים נטיעות צופניות כמזון לדבורים.

20.5 התאריך שנבחר על ידי האו”ם הוא יום הולדתו של אנטון יאנסה, מסלובניה, מחלוצי ענף גידול הדבורים וייצור הדבש והמורה הראשון בעולם לגידול דבורים.

הצבת כוורת-בצפון רמת-הגולן. צילום-מכוורת גליל -קיבוץ-דן.

הידעתם?

לכבוד יום הדבורה הבינלאומי- 10 עובדות על הדבורה הקטנה וייצור הדבש מטעם ‘מועצת הדבש’:

  • לכל דבורה יש מעין ‘סלים קטנים’ על רגליה האחוריות, אליהם נכנסים האבקנים של הפרח ונאספים. הדבורה עוברת בין הפרחים ומלקטת אבקנים, ובהמשך הביקור בפרחים דומים, הן מפיצות את האבקנים לטובת פעולת ההפריה. כך נוצרים הגידולים החקלאיים.
  • גודלה של מושבת דבורים בכוורת הינה כעיר קטנה. יש בה מ-30,000 עד 60,000 דבורים בכל כוורת.
  • בכל מושבה יש מלכה אחת, והיא הנקבה הפורייה היחידה במושבת הדבורים בעלת יכולת הטלה של עד 2,000 ביצים ליום, גופה גדול ביחס לשאר הדבורים והיא יכולה להגיע לגודל של 2 סנטימטרים.
  • כנפי הדבורה “משקשקות” כ- 11,400 פעמים בכל דקה, דבר הגורם לבאז המיוחד.
  • על מנת לייצר ק”ג של דבש, על הדבורים לבקר ב- 4 מיליון פרחים ולעוף מרחק של פי 4 פעמים מהיקף כדור הארץ.
  • ערך האבקת הדבורים לתל”ג החקלאי בארצות הברית עומד על יותר מ- 14 מיליארד דולר בשנה ובעולם כולו על כ- 215 מיליארד דולר.
  • הדבש בעל ערך קלורי נמוך יותר מסוכר. ב-100 גרם דבש יש 20% פחות קלוריות מאשר ב- 100 גרם סוכר. כמו כן, בדבש יש וויטמינים ומינרלים שאין בסוכר.
  • בארץ קיימים למעלה מ-30 זני דבש שונים, ביניהם אבוקדו, אקליפטוס, דרדר, מרווה, קורנית, זעתר, בצל ועוד. לכל דבש טעם שונה והרכב ויטמינים ומינרלים ייחודי.
  • למוצרי הכוורת סגולות רפואיות- מזון מלכות, פרופוליס, אבקת פרחים ודונג הדבורים, משמשים לרפואה טבעית וגם לקוסמטיקה מהטבע.
  • בישראל מאות דבוראים המטפלים בעשרות אלפי כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ כאשר כ- 80,000 כוורות מאביקות גידולים חקלאיים של פירות וירקות.

עתיד האנושות תלוי בהישרדות דבורי הדבש!

כבר לפני 60 שנה הזהיר פרופ’ אלברט איינשטיין כי ארבע שנים בלבד לאחר היעלמות הדבורים, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מספיק מזון בעולם

דבורת הדבש בהאבקה. צילום- יוסף-גוחה אנגל