הגיע הזמן למחזר את הפסולת האלקטרונית

תאגיד מ.א.י למיחזור פסולת מוצרי חשמל יקיים בקרית שמונה מדי שבוע, יום איסוף לפסולת של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. את הפסולת אפשר להניח על המדרכה מול הבית, ורכב של התאגיד יאסוף אותה.

האלטעזאכן החדש של המאה ה-21: המקרר, מכונת הכביסה, או התנור התקלקלו? כעת יוכלו תושבי קרית שמונה לפנות אותם למיחזור בקלות וללא עלות. תאגיד מ.א.י. למיחזור פסולת אלקטרונית: קוראים לתושבי קרית שמונה להצטרף לחוד החנית של האזרחים ששומרים על הבריאות וממחזרים.

תאגיד מ.א.י. למיחזור לפסולת אלקטרונית ומחלקת איכות הסביבה בעיריית קריית שמונה מכריזים על “יום חשמלי”. מדי שבוע, ביום רביעי בבוקר ועד לשעה 16:00 אחר הצהריים, יוכלו תושבי קריית שמונה להוציא למדרכה הסמוכה לבית את מכשירי החשמל והאלקטרוניקה שהתקלקלו, ורכב איסוף מיוחד יאסוף את המוצרים למיחזור אלקטרוני, וכל זאת ללא עלות לתושב. מדובר בפתרון נוח לתושבים להעברת פסולת גדולה וכבדה למיחזור, תוך שמירה על החוק וללא צורך בשינוע עצמי למרכזי האיסוף הקיימים בארץ.

רכב איסוף הפסולת האלקטרונית של תאגיד מ.א.י

במסגרת “יום חשמלי”, ניתן לפנות מהבית אל המדרכה הסמוכה את כל המכשירים שהתקלקלו, החל ממקרר ומכונת כביסה, מזגנים, קומקומים ומחשבים ועד למטענים ופלאפונים מקולקלים. באמצעות הפינוי ממדרכות העיר, מתכוונים העירייה ותאגיד מ.א.י למנוע את שריפת הפסולת הפיראטית בפאתי הערים והשכונות, לשמור על בריאות תושבי העיר ולשפר את איכות החיים.

בנוסף, העירייה ותאגיד המיחזור מ.א.י מתכוונים להתחיל השנה בפעילויות הסברה וחינוך בבתי הספר. מדובר בפעילויות חינוכיות שבמסגרתן לומדים התלמידים על החשיבות במיחזור הפסולת האלקטרונית, ופועלים לאיסוף פסולת זו, תוך שהם סוחפים את ההורים, המורים, השכנים והסביבה.

למרות שהפסולת האלקטרונית מהווה כ-שלושה אחוזים מכלל הפסולת, היא מהווה 70% מתכולתה הרעילה, ומזיקה מאוד לבריאות התושבים. זאת מכיוון שהיא עשויה מחומרים מזהמים ביותר כמו עופרת וכספית, שעלולים לגרום בין היתר למחלות במערכות העצבים והנשימה.

כל אדם בארץ מייצר כ-17 ק”ג פסולת אלקטרונית בשנה, ובסך הכל מייצרים תושבי ישראל יחד כ-160 אלף טון של פסולת אלקטרונית בכל שנה. כיום, מרבית הפסולת עדיין אינה מגיעה למיחזור, והמשמעות היא שבישראל נשרפת כמות עצומה של פסולת אלקטרונית רעילה ונוצרים הרים של פסולת אלקטרונית רעילה, המזהמת את האדמה, את מקורות המים וגם את האוויר, ופוגעת כאמור בבריאות התושבים.

אמנון שחרור ודן הלמן, מנכ”לים משותפים במ.א.י. תאגיד המיחזור האלקטרוני: “שירות האיסוף מהמדרכות הוא שירות חדשני שהחל לפעול בחודשים האחרונים ברחבי הארץ ואנו רואים עליה דרמטית במיחזור בכל הערים שבהן התחלנו את תהליך הפינוי המוסדר. אנו קוראים לתושבי קריית שמונה להצטרף לחוד החנית של אזרחי ישראל ששומרים על בריאות התושבים ועל הסביבה ומפנים בצורה מסודרת ובקלות את המכשירים האלקטרונים המקולקלים שברשותם”.

ראש עיריית קריית שמונה מר אביחי שטרן מברך על השקת תכנית “רביעי חשמלי” בעיר ע”י מחלקת איכות הסביבה בעירייה באמצעות תאגיד מ.א.י  ומצפה לשיתוף פעולה והיענות התושבים. אני פונה לתושבי העיר ומבקש להוציא את הפסולת האלקטרונית רק ביום שנקבע יום רביעי מהשעות 8:00 בבוקר ועד 16:00 בצהריים.

צילומים: תאגיד מ.א.י