פרדי דגן – האיש שניצח את השואה

מאמן הכדורגל האגדי שהלך לעולמו, שיתף בסיפור הגבורה האישי שלו. מצאנו לנכון לשתף.

פורסם בשנת 2017 באתר “הקשר הרב דורי”

שמי אלפרד, כולם קוראים לי פרדי. נולדתי בווינה שבאוסטריה, בשנת 1937. אני הבן של ארתור ושרה ואח לתשעה אחים, אני דובר גרמנית.

אחרי כמה שנים שהיטלר עלה לשלטון, משפחתי ברחה לבלגיה. אמי השאירה אותי בבתי ילדים במנזר התחבאתי חמש שנים. בילדותי אף פעם לא חגגתי ימי הולדת וכמובן לא חגגתי את בר המצווה. החג היחידי שחגגנו היה ה-1 במאי. באותה תקופה נהגתי לשחק בסכינים ובאולרים עם הילדים האחרים. פריט שאני זוכר מאותה תקופה הוא נעליים שקיבלתי ממנהלת בתי הילדים וכל הזמן השווצתי בהם. אני זוכר שירים שהייתי שר ברוסית (שירי מלחמה) ששרו הפרטיזנים. התחביבים שלי היו כדורגל ולכתוב רומנים. אהבתי לחגוג את חג החנוכה במיוחד כי זה חג שמח ומפגש של הקהילה.

בשנת 1945 חזרתי לאוסטריה ופגשתי לראשונה את אמי. הורי חיפשו את שאר בני משפחתי: אחי ואחיותיי. רק בשנות השישים נודע לי שההורי מצאו עוד אח שהוסתר בווינה בבית ילדים. חפץ שיש לו משמעות במשפחה היא טבעת מזהב שעוברת במשך כבר 5 דורות. ויש בקשה שהשם הפרטי יתחיל באות “א” ושם המשפחה יתחיל באות “ד“. ולכן בנו של אביב (הבן שלי) שקוראים לו אמית דגן – הוא יקבל את הטבעת.

פרדי בדרכו לבית הספר בבריסל

החלטתי להצטרף ללמוד בבית הספר בבריסל שבו מאוד אהבתי ללמוד. לאחר מכן למדתי בתיכון בווינה והצטיינתי במתמטיקה וכימיה. בבית הספר הזה הייתי היהודי היחיד. היה לי קשה בגלל דתי היהודית.

בגיל 11 הצטרפתי לתנועת השומר הצעיר ובגיל 14 החלטתי לעלות לארץ, אבל רק בשנת 1955 בגיל 18 עליתי לארץ לבדי בהתלהבות. לא היו לי קשיי קליטה. החלטתי לעבור לגור בקיבוץ דן ועבדתי כחשמלאי. לאחר מכן למדתי מחשבים. מגיל צעיר חלומי היה להקים מדינה לעם היהודי, אני גאה שעליתי ארצה לבד ואני מרגיש פה בבית – זהו אירוע משמעותי עבורי.

בשנת 1956 התגייסתי לצנחנים, הייתי בין 200 הצנחנים הראשונים, עברתי קורס מ”כים – קורס מפקדי כיתה ואח”כ עברתי קורס קצינים. גם בצבא זרקתי סכינים כמו בילדותי. סיימתי בדרגת סרן.

כתבה נרחבת על חייו ופועלו של האיש, פורסמה באתרנו ביום מותו לפני חודשיים וחציאדם מעורר הערצה. פרדי דגן ז”ל לצד נכדו – שייבדל לחיים ארוכים