קראטה לגוף ולנשמה

“ספורטאי השבוע” שלנו הוא רואי שוסטר מכפר סאלד, שבחודשים האחרונים מרגיש עד כמה הקראטה תורם לו להתמודדות עם אתגרים בחיים.

“האקדמיה לקראטה” בקיבוץ דפנה, בניהולה המקצועי של סנסאיי מורן קויפמן, תחל בסופ”ש הקרוב עונת פעילות מספר 22. כשביקשנו ממורן קויפמן לבחור דמות, שתוכל לייצג נאמנה בצורה הטובה ביותר עד כמה המסגרת הספורטיבית והחברתית שניתנת באקדמיה יש בה ערכים מוספים משמעותיים לחייהם של ילדים ובני נוער משני המינים, היא בחרה ברואי שוסטר, בן 14 מכפר סאלד, תלמיד כתה ט’ בבית הספר “עינות הירדן”, שבחודשים האחרונים מתמודד עם סיטואציות לא קלות בחיים, בנוסף לסגרים ולמגבלות על האימונים בשל משבר הקורונה, בחודשים האחרונים  אביו של רואי מתמודד עם מחלה ושוהה במוסד רפואי רחוק מהבית. למרות כל זאת, רואי הצליח לעבור בהצלחה את המבחן לדרגה חומה בקראטה ובעונת הפעילות החדשה ישמש כעוזר לצוות המקצועי באימוני הקבוצות הצעירות.

מורן קויפמן רואה ברואי שוסטר דמות חשובה מאוד בנוף של “האקדמיה לקראטה” : “רואי מכיתה א’ אצלי. בקיץ האחרון עשה בהצלחה מבחן מעבר לחגורה חומה בקראטה. הוא תלמיד מסור, רציני, מתמיד ושם את כל לבו בתחום. אהוב על חבריו לקבוצה. אני מתרגשת שרואי יתחיל להדריך את הקבוצות גיל א’-ג’, ד’ – ו’. אני מאמינה שבמשך השנתיים הבאות יעשה חיל כתלמיד וכמדריך. מאמינה בו גם כמדריך וגם כספורטאי, שעוד שנתיים יעשה חגורה שחורה דאן 1. אני מאחלת לרואי בהצלחה – והכי חשוב שייהנה מהדרך ילמד יתפתח ויתחזק”. מכאן נמשיך לראיון שערכנו עם “ספורטאי השבוע” שלנו, רואי שוסטר.

לא נתן לקשיים להסיט אותו מהמטרה. רואי שוסטר


 רואי, מה הביא אותך בגיל כל כך צעיר לבחור בקראטה ולהתמיד כל כך הרבה שנים בענף?

“הסיבה שהלכתי על קראטה, זה כי אמא שלי רצתה שאעסוק בספורט בשעות הפנאי. באותה תקופה הסתייענו ברופא שעוסק ברפואה סינית, אמא התייעצה איתו לגבי העניין והוא המליץ שאפנה לקראטה. הצטרפתי לאקדמיה לקראטה ולא היה לי קל בהתחלה, אבל עם הזמן התחלתי לאהוב את זה. למרות שעברתי לא מעט קשיים בשנים הראשונות. מה שגרם לי להמשיך היו הפרפרים בבטן והריגושים לקראת מעבר מחגורה לחגורה, הפרי הזה שאני משיג משהו אחרי עונה אינטנסיבית של עבודה.כשהתחלתי עשיתי אימונים פרטיים במשך חודשיים עם מורן. כשמורן אמרה לי שאני עובר לקבוצה עם ילדים, מאוד  התרגשתי. היינו קבוצה קטנה של 7 ילדים עם הזמן הלכנו וגדלנו. חלק מהחברים נשארו עד היום באקדמיה. בהתחלה לימדו אותנו את היסודות. לי היה קצת קשה בהתחלה, מורן העירה לי לא מעט, אבל עם הזמן התחלתי לעבור מבחני חגורות ובכתה ד’ התחלתי ממש להתחבר לזה, כי ראיתי שאני מסוגל להגיע לעוד הצלחות, אם אני אתמיד.  החבר הקרוב ביותר שלי הוא חבר מהקיבוץ, דרור יבין. עם השנים נוצרו קשרים חברתיים מאוד טובים עם החברים, גם אחרי שחלקם עברו לתחומים אחרים”.

מרגישים כמו משפחה. רואי שוסטר (כורע משמאל בשורה האמצעית) לצד חבריו לקבוצה

איך החיבור שלך עם מורן?

“שיטת הלימוד של מורן מאוד טובה. התכנים מאוד נכונים – עובדים בתחילת האימון חצי שעה על כושר ואז עושים אימון טכניקה. שיטת האימון די טובה. ברמה האישית לא היו בינינו אף פעם בעיות, כך גם עם המדריכים האחרים. מורן  עזרה לי מאוד להיכנס לעניינים. הקשר בינינו די טוב. מאוד התרגשתי לפני כמה ימים, כשהיא בישרה לי שאני “ספורטאי השבוע”, זה מעיד על הערכה גדולה מצידה ואני מודה לה”.

איך עברה עליך השנה האחרונה?

“שנה לא קלה. לצערי, אבי חלה לפני מספר חודשים ואחרי ששהה חודשיים בבית החולים רמב”ם הוא הועבר למוסד רפואי אחר בקרבת העיר חיפה. אנחנו פוגשים אותו מעת לעת. עושה רושם שהוא מצליח להתמודד ואנחנו מייחלים להחלמתו. ברמה האישית השתדלתי לא לתת לזה וגם לא להפסקות האימונים להשפיע עלי. מאוד רציתי לעבור בהצלחה לחגורה חומה. היה קשה לנו לעבוד בזום, מורן והצוות ציידו אותנו בתוכניות עבודה אישיות ושמרו איתנו על קשר. השתדלתי לתרגל יחד עם דרור יבין וגם באופן עצמאי, כדי שאוכל לחזור לאימונים בלי חלודה רצינית. מאוד שמחתי שהצלחתי למרות הכל לעמוד ביעד שלי ולעבור לחגורה החומה”.

מה הציפיות שלך מהעונה הקרובה?

“ראשית, אני מאוד שמח על החזרה לפעילות. זו עונה שהיא ציון דרך משמעותית עבורי, עונה שמקנה אפשרות להיות עוזר מאמן. לקח לי זמן להבין לאיזו רמה גבוהה הגעתי. לאורך השנים סייעתי פה ושם לצעירים ממני, אני מאמין שאכנס לזה יותר אני אביא מעצמי עוד דברים. אחרי כל השנים שבהן זכיתי לבוגרים ממני באקדמיה, אני שמח על הזכות שאני יכול לעזור לילדים מהניסיון שלי. אני לא שוכח, שפעם אחת עזרתי לילדה מתחילה וקיבלתי שבחים מהוריה, זה עשה לי מאוד טוב. אני אשמח לעזור כמו שעזרו לי. ברמה הספורטיבית אני שואף להגיע לחגורה שחורה בעוד שנתיים-שלוש, כך שמצפה לי תקופה עם הגברה של עצימות וכמות האימונים. אני מוכן לאתגרים הללו”. 

צוות אתר “גליל עולה” מאחל רפואה שלמה והחלמה מהירה לאביו של רואי שוסטר

מסמן לעצמו מטרה נוספת. רואי שוסטר (שלישי משמאל) וכמה ממצטייני סמינר החגורות לצידם של המאמנים, מורן קויפמן, סהר הורביץ ודן מרון.