יונתן הגדול

השחיין יונתן בסטיאנס חזר עם מדליית ארד במקצה 1,500 מטרים בסגנון חופשי באליפות הארץ. שמחים לארח אותו לראיון בפינת “ספורטאי השבוע”.

באגודת השחייה של הפועל גליל עליון, המנוהלת ע”י יונתן ורטיקובסקי, התרגשו מאוד בשבוע האחרון עם חזרתם של הנציגים והנציגות מאליפות הקיץ הארצית, שנערכה במכון וינגייט. 8 מדליות והרבה שיפורי שיאים זוהי גולת הכותרת של האגודה הצפונית במדינה. כתבה מורחבת על פועלם של שחייני האגודה באליפות הארץ פורסמה באמצע השבוע. בכתבה זו אנו מפנים זרקור לעברו של יונתן בסטיאנס,  בן 16 מקיבוץ להבות הבשן, תלמיד תיכון עמק החולה במגמת ביולוגיה וספורט, שפעיל כבר 10 שנים בקבוצות האגודה ולו אנו מעניקים את תואר “ספורטאי השבוע”, זאת לאור זכייתו במדליית ארד במקצה 1500 מטרים בסגנון חופשי, לצד שבירת שיאים אישיים במקצים למרחקים של 400 ו-800 מטרים בסגנון חתירה.

הגופיה מ-2019, המדליה מ-2021. יונתן בסטניאס חוגג זכייה במדליית הארדיונתן, איך אתה מסביר את ההצלחה הגדולה שלך, דווקא אחרי שנה מורכבת של הקפאת אימונים בשל משבר הקורונה?

“אני אפתיע אותך, אני חושב שהתקופה הזו באיזשהו מקום עשתה לי טוב. נכון שלא היה קל לעבור שלושה סגרים, אבל השתדלתי לשמור על כושר עד כמה שניתן היה. בכל פעם שחזרנו שמתי דגש גדול על אימוני טכניקה. התאמנתי 10 פעמים בשבוע בתקופה של חודשיים-שלושה, אכלתי נכון, הקפדתי בעיקר על משמעת שיא – כדי שאוכל להתמקד במשחים ארוכים וכדי שאוכל לשחות 50 ק”מ בשבוע. הגעתי רעב מאוד לאליפות הארץ, אני שמח מהביצועים וההספק שלי, כשמעבר לזכייה במדליה גם הצלחתי לשפר שיאים”.

איך עברתם כקבוצה את תקופת הסגרים?

“זו הייתה תקופה מאוד מאתגרת. אני חושב שהאגודה התמודדה היטב עם אתגרי התקופה. בשלב מסוים נתנו לנו רשות לשחות בבריכה באופן זמני – ופתאום נלקחה מאיתנו האפשרות הזו. אין ספק שזה היה קשה להתמודד שלושה סגרים, כשאחרי כל סגר אתה מרגיש שאתה בירידה גדולה של כושר. שמרנו על כושר גופני באימונים שיקבלנו, אבל אין ספק שהרגשנו בחיסרון של השחייה הפרונטלית. זה היה מתסכל, אבל עשינו הכי טוב שיכולנו. מבחינת כח מנטלי זה עניין של התמודדות אישית. לכולם היו משברים, אבל שמרנו על קשר, היו הרבה חיזוקים שעזרו להרבה חבר’ה לעבור את התקופה הזו. במצטבר לא שחינו חודשיים בשנה האחרונה.  כשאתה לא שוחה בפרק זמן כל כך ארוך, זו פגיעה קשה, כל זה הגיע אחרי שעברנו קצת לפני שהחל משבר הקורונה חילופי מאמנים. בסופו של דבר, אין ספק שהמאמן נמרוד פלמה וצוות האגודה ידעו לנווט אותנו בצורה הטובה ביותר ועל כך מגיעה להם תודה”.

גם בחדר הכושר הם מתאמנים. יונתן בסטיאנס וחבריו בסיום אימון כושראיך עברה עליך האולימפיאדה הזו כצופה מהצד?

“הייתי צמוד לטלויזיה בשידורים של תחרוית השחייה. לנו זה כמו המונדיאל של השחיינים. אירוע חשוב. הייתה אולימפיאדה מאוד מעניינת. אין ספק שהרבה כוחות חדשים הראו את יכולותיהם. לי באופן אישי זה מגרה את המחשבה”.

מה היעדים הבאים שלך?

“אני כעת עולה לקבוצת גיל 16-18, שזה אומר שרמת האתגר תגבר, מאחר ומצפה לי התמודדות מול בוגרים ומנוסים ממני, אבל זה לא מונע ממני לכוון הכי גבוה שאפשר – לזכייה במדליית זהב באליפות הארץ הבאה. אני שואף לקבל מעמד ספורטאי משלטונות צה”ל, בתקווה  שבעוד שנתיים-שלוש אגיע לנבחרת, שאזכה  לייצג את המדינה באליפויות בינלאומיות וכמובן שהשתתפות באולימפיאדה זוהי פסגת החלומות”. 

שם לעצמו רף מאתגר במיוחד לעתיד. יונתן בסטיאנס על רקע הבריכה במכון וינגייט