חיסון נגד קורונה בבליעה ולא בזריקה

תוצאות מבטיחות לחיסון האוראלי ל- COVID-19  התקבלו בניסוי בבעלי חיים שביצעה חברת MigVax בע”מ , השייכת למכון המחקר מיגל בקרית שמונה. ניסויים קליניים בבני אדם יחלו מיד לאחר גיוס מימון נוסף לחברה.

צוות החוקרים שמפתחים את החיסון

MigVax בע”מ, חברת סטארט-אפ המפתחת חיסון אוראלי (הניתן דרך הפה נגד וירוס הקורונה COVID-19, הודיעה היום על תוצאות מבטיחות מניסויים פרה-קליניים שהוכיחו את האפקטיביות של החיסון.

בניסוי, נערכו בדיקות על חולדות שהוכיחו, כי החיסון האוראלי דרך הפה של MigVax-101 הביא לעליה של נוגדנים מנטרלים באופן משמעותי יותר, מאשר חולדות שקיבלו מאיץ פלסבו דרך הפה.  

MigVax מגייסת בימים אלה את המימון הדרוש לצורך תחילת ניסויים קליניים שלב 1 ו- 2, אשר תוביל לזמינות מסחרית 9-12 חודשים לאחר תחילת הניסויים.

מעבדות במכון מיגל

החיסון האוראלי, דרך הפה , Mig-Vax-101 מציע יתרונות פוטנציאליים משמעותיים ביחס לחיסונים המוזרקים מהדור הראשון של ימינו:

•   מתן דרך הפה מייתר את הצורך במתן אנשי מקצוע בתחום הבריאות.

  •  ניתן להתאים במהירות את חלבון יחידת המשנה RBD בחיסון למוטציות חדשות של הנגיף, והחיסון עשוי להישאר יעיל לתקופות ארוכות יותר לפני שהוא זקוק למאיץ.

•  קלות הובלה ואחסון: בעוד ש- MigVax-101 אכן מצריך קירור, היא אינה דורשת תנאי “הקפאה   עמוקה”, כמו החיסון של חברת פייזר, ובכך מפחית משמעותית את עלויות ההפצה והאחסון והלוגיסטיקה.

• תחולה לאוכלוסייה רחבה יותר: מכיוון שחיסון ניתן דרך הפה, אינו מוזרק ואינו מכיל נגיפים, אוחומר גנטי, הוא יתאים לאוכלוסייה רחבה יותר, לרבות אלה הנרתעים לקבל חיסון מוזרק של חומר גנטי, או ויראלי וכן לתינוקות, ילדים, נשים בהריון ופלחי אוכלוסייה אחרים.

פרופ’ איתמר שליט, המומחה למחלות זיהומיות ויועץ של MigVax. אומר: “תוצאות ניסוי זה מגדילות את הביטחון שלנו, כי חיסון אוראלי דרך הפה, מיגווקס-101 Mig-Vax-101 , יתרום תרומה חיובית לעולם המתמודד עם המציאות הפוסט-מגפה החדשה.

פרופ’ איתמר שליט

לאחר 15 חודשים לפנדמיה, אנו רואים כעת, שהמאבק על שליטת נגיף הקורונה הוא מאתגר. חיסון דחף אוראלי כמו ה- MigVax-101 שלנו יעזרו לארגוני הבריאות ברחבי העולם לעבור מ’מצב פאניקה לשגרה’, בשל יכולתם להפחית את העלות ולהרחיב את טווח ההגעה למדינות רבות ברחבי העולם”.

חברת MigVax בע”מ הוקמה על ידי מכון המחקר מיגל בגליל. המכון פיתח בעבר חיסון אוראלי נגד נגיף ברונכיטיס זיהומיות, זן של נגיף הקורונה הגורם למחלת הסימפונות הפוגעת בעופות.

יעילותו של חיסון העופות הוכחה בניסויים בבעלי חיים שבוצעו במכון הווטרינרי בישראל. MigVax משתמשת בשיטות שנלמדו מהחיסון לעופות, על מנת לפתח חיסון אנושי חדש לנגיף הקורונה.     

צילומים: מכון מיגל