עילי חיות מגיב להחלטה בעניין סגירת תיק חקירת הפציעה

שנתיים וחצי אחרי הפציעה שהפכה אותו למשותק, מגיב עילי חיות על החלטת הפצ”ר לסגור את התיק בעניינו.

כשנתיים וחצי חלפו מאז שעילי חיות, בן 22 מכורזים, שהיה בעבר הלא רחוק אלוף ישראל בריצת הרים, נפצע במהלך קפיצה מג’יפ האמר נוסע לעבר שיח קוצים, כחלק מטקס סיום הטירונות והחניכה ליחידת מגל”ן, פציעה שהפכה את חיות למשותק בחלק גופו התחתון ומאז הוא מתמודד בצורה הרואית על בסיס יומי בעבודת שיקום מאומצת – ממנה נוצר החיבור שלו לשחייה ולזכייה באליפות ישראל לשחיית נכים בחודש ינואר האחרון וגם לעולם ההדרכה המנטלית, על כך סיפר חיות בהרחבה בראיון שערכנו עמו בפינת “ספורטאי השבוע”.

בתחילת השבוע הודיע דובר הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, על סגירת תיק החקירה מבלי שורה תחתונה של האשמות והדחות של בעלי תפקידים, אך עם מסקנות נחרצות, עליהן תוכלו לקרוא בהרחבה בפרסום רשמי באתר צה”ל.

מקרה מטלטל ומשנה חיים. עילי חיות על נוף הכנרת (צילום: פרטי)עילי חיות פרסם השבוע בעמוד הפייסבוק שלו את עמדתו ועמדת משפחתו נוכח החלטת הפצ”ר: “אני ומשפחתי קיבלנו את ממצאי ומסקנות החקירה של המקרה שלי, חקירה שנפתחה שנה וחצי לאחר פציעתי והסתיימה לא מזמן. מעבר לכך שאנחנו עדיין לומדים את המסקנות והממצאים לעומק, שמחתי לראות שהעדות שלי אומצה במלואה, הוכרה כנכונה והייתה חלק מרכזי בתחקור האירוע לעומק. בעקבות החקירה, למפקדים שהיה להם חלק באירוע נרשמו הערות פיקודיות וחלקם קיבלו עונשים של עיכובי קידום ודרגה. בהקשר הזה, כבר מהרגע הראשון לא חיפשתי את העונשים הפליליים בעקבות המקרה, שיגיעו או לא יגיעו.

מה שכן חיפשתי מהרגע הראשון, זה שהמפקדים, שמתוקף סמכותם ותפקידם קיבלו אחריות על החיילים שלהם, יקחו את האחריות לאחר הפציעה שהותירה אותי משותק. העברתי השנה המון הרצאות בצבא כדי לקדם את הדבר הזה ואני אמשיך להגיע לאן שרק אצטרך כדי להמשיך לעשות זאת”.

למרות הסיטואציה הלא פשוטה, עילי חיות מוצא מקורות העצמה כתוצאה מהמקרה: “בשבילי השבוע הזה הוא לא הסוף, אלא עוד נקודת ציון בדרך. זה רק עוד שלב במשימה שלקחתי על עצמי – שאני אהיה האחרון. שלא יהרסו עוד חיים על סתם. בשבוע בו מדינה שלמה הלכה לבחירות, הבחירה שלי להקדיש את חיי למניעת המקרה הבא ושינוי של תרבות אי לקיחת האחריות רק התעצמה ונתנה לי רוח גבית להמשך. אנחנו רגע לפני חג הפסח, חג החירות. אני אמשיך לעבוד קשה עד שאני אצא לחירות הפרטית שלי ואחזור לעמוד על הרגליים. אם לא בפסח הזה, אז בפסח הבא. חג שמח”.

ימשיך לעבוד במרץ, כדי לחזור לאיתנו. עילי חיות באליפות הארץ בשחייה (צילום: קרן אייזיקסון)