הנתיב של אילון

אילון אהלי – “מאמן החודש” שלנו הוא איש רב גוני, שמשלב בין אימון כושר לתפקיד אנליסט במועדון הכדורגל של מכבי פ”ת. שמחים לארחו לראיון.

*. סיוע להכנת הכתבה: סיני משה רובינשטיין – עמוד הפייסבוק מחלקת הספורט מרכז קהילתי גולן

הרבה זמן שלא אירחנו בפינת “מאמן החודש” מאמן כל כך רב גוני ורב פעלים כמו אילון אהלי בן קיבוץ כפר חרוב, כיום גר ברמת גן.  בן לבוקי ואח לאורי – שמשמש כרכז הספורט של מחלקת – הספורט במרכז קהילתי גולן. אילון אהלי בן ה-28 עובד כאנליסט במחלקת הנוער והקבוצה בוגרת של מועדון הכדורגל מכבי פ”ת, משמש מאמן כושר מספר שנים ובאמתחתו  תואר ראשון בחינוך גופני ממכללת אוהלו. כל זה, אחרי שכילד ונער סבל מעודף משקל חריג, אך כיום הוא רץ מרחקים ארוכים, מבצע על כך הרצאות מדי פעם על השינוי הגדול שחל בחייו. בנוסף, אילון אהלי מנהל עמוד פייסבוק עם תוצרים משלו, שגורמים לקוראים לראות את הכדורגל מזוויות נוספות. העמוד פופולרי ובקרוב יחצה את רף 4000 העוקבים.  מכאן נמשיך לראיון שערכנו עמו.

מהגולן למחלקת הנוער מהטופ של הכדורגל הישראלי. אילון אהלי במדי מכבי פ”תאילון, איך ילד ונער גדול מימדים הופך לספורטאי נמרץ ולכזה שמתווה דרך לאחרים?

“לתחום אימון הכושר הגעתי לאחר תהליך מאוד ארוך של ירידה במשקל, שביצעתי עם עצמי. לגדול כילד שמגיל 6-7 היה עם עודף משקל משמעותי, זה לא דבר פשוט נפשית והתקופה הזו היא הבסיס של מי שאני כיום. למרות שמגיל 9 לא הייתי בחוג ספורט מקצועני, בעקבות עודף המשקל החריג, כל חיי סובבים ספורט מקצועני. כל יום היינו משחקים בקיבוץ כדורגל, כדורסל, טניס, כדורעף ועוד. לאחר שהצלחתי לרדת במשקל בזכות עצמי, הרגשתי שאני מבין רגשית איך ליצור אצל אנשים את השינוי התפיסתי כלפיי אורח החיים שלהם ושאני יכול להוות להם כגורם תמיכה משמעותי בתהליך המורכב שכל אחד חווה עם עצמו כשהוא נכנס לזה. כיוצא מכך הלכתי ללמוד ופתחתי עסק של אימון כושר אישי, בו אני עוסק עד היום רק שכעת במרכז ולא בצפון”.

כמאמן כושר מי קהל היעד שלך?

“בתחום אימון הכושר, בו אני עוסק כבר מספר שנים לאחר לימודי תואר ראשון ותעודה, אני מאמן בעיקר אנשים המתעסקים בספורט עממי, בדגש על תהליכי אימון שמטרתם הם שינוי הרכב גוף. אני מאוד אוהב להתחיל תהליכי אימון עם אנשים ולעזור להם לעשות לעצמם טוב. מאמן אישי טוב חייב להתאים את עצמו לכל מתאמן באופן מוחלט. כל אחד שונה בתכלית ובסוף המטרות של המתאמן ושלך חייבות להיות מושגות. כשמתאמן מרגיש תחושת סיפוק מתהליך האימון והתוצאות שאותן הוא מייצר, אין הרגשה משמחת מזו בשבילי”.

מה הביא אותך לעולם האנליזה בכדורגל?

“הרגשתי לפני שנה וחצי שאני רוצה להיכנס לעולם של הספורט המקצועני. הרגשתי שאני מבין מאוד בכדורגל ושאני רוצה ללמוד. הגעתי באינטרנט לקורס אנליזה וסקאוטינג בכדורגל הישראלי של מכללת “ספורט פאנל” והחלטתי שאני הולך על זה. שילמתי לא מעט (היה שווה את זה) ונסעתי במשך חצי שנה פעם בשבוע מהקיבוץ ברמת הגולן לפתח תקווה בשביל זה. אחרי הלימודים הצעתי את עצמי למשרות והתקבלתי לשמחתי למשרה טובה בנוף הגליל, אך היא בוטלה בעקבות משבר הקורונה. למזלי התקבלתי 3 ימים לאחר מכן למכבי פ”ת, משרה שאותה אני מבצע עד היום ומרגיש מצוין שם”.

פונקציית האנליסט נכנסה בשנים האחרונות למקום מאוד מרכזי בקבוצות הספורט. מהן גבולות הגזרה שלך בעבודה כאנליסט במכבי פ”ת?

“תפקידו של האנליסט בקבוצת כדורגל תלוי מאוד בצוות האימון ובמועדון בו הוא עובד. בקבוצת בוגרים אנליסט לרוב יתמקד ביריבה הבאה שהקבוצה תשחק נגדה.  בנוסף, יש אנליסטים שהמונים על ניתוח שחקני רכש פוטנציאליים לפי פרופילים ותכונות נדרשות מהצוות המקצועי ויש גם אנשי מקצוע שמבצעים תהליכים עם שחקנים בקבוצה באופן פרטני על מנת ליצור שיפור אצל אותו השחקן. הכל תלוי בכמות האנליסטים שיש במועדון ובדרישות המקצועיות. במחלקת הנוער התכלית הוא שונה כמעט לחלוטין. לרוב כל ייעודו של האנליסט בקבוצת הגיל בה הוא עובד, הוא שיפור השחקנים באופן אינדיבידואל והבאתם למיצוי פוטנציאל המשחק שלהם, בעזרת האמצעים שיש במועדון, אסיפות וידיאו ופגישות אישיות.  מלבד עבודתי עם ילדים ב’ ו-ג’ במחלקת הנוער במועדון, אני מבצע את עבודת האנליסט בקבוצה הבוגרת, המתמקדת בקבוצה היריבה לפני כל מפגש ליגה. אני מיידע את הצוות המקצועי דרך דו”חות שאני מכין, כש”על קצה הקרחון”, עלי לדעת כל היבט מקצועי שמאופיין בקבוצה שאנו נשחק מולה. נתונים סטטיסטיים, התמקדות בסגל ושחקני המפתח, תבניות התקפה והתגוננות בפוזיישן. ממה צריך להיזהר ואיזה חולשות אפשר לנצל. כל מידע רלוונטי שיכול להכין את השחקנים באופן האיכותי ביותר למשחק”.

לפני ואחרי. אילון אהלי בילדותו וכיוםהאם אתה רואה את עצמך בעתיד ממשיך  לתחום של אימון כדורגל? כן או לא, בכל מקרה להסביר.

באופן כללי, אני לא רואה את עצמי הולך למקצוע המאמן בכדורגל. על מנת שאראה את עצמי מתאים לסיטואציה כזו, אני צריך ללמוד את המקצוע הזה על כל בוריו. יש אנשים שחושבים כי מאמן כדורגל פשוט מגיע ביום שבת, מסדר מערך ו”מעביר” את המשחק.  לאמן כדורגל זה כל כך מעבר לכך. אני פשוט מתמקד במקצוע אותו למדתי ומנסה לעשות את הכי טוב שלי בו. בשבילי לקבל משוב מהמאמן שעזרתי לו בהכנה לפני המשחק זה מעל ומעבר. כל מטרה מעבר לכך היא לא רלוונטית בשלב זה כלל”.

עמוד הפייסבוק שלך מונה 3,900 חברים ונחשב למאוד פופולרי בקרב “עכברי הכדורגל”. ציפית שהוא יהפוך לכל כך אטרקטיבי ברשת?

“באופן אישי, אני לא מתמקד בכמות העוקבים שיש לי בעמוד ומייחס למספר כמקור לאינדיקציה על הצלחה או כישלון. אני מאוד אוהב לכתוב ולהביע את דעתי בתחומים בהם אני מרגיש שיש בי ידע ותשוקה להביע את עצמי. מאוד חשוב לי הדעה של כל מי שקורא את הפוסטים שאני מעלה והתגובות של האנשים בו. בשביל זה אני יוצר את התוכן.  המטרה העיקרית בעמוד, היא לגעת ברגשות של האנשים שצורכים את התוכן שלי. אני מקבל סיפוק עצום כשאני מבין שהקורא מבין שהרגש שהצלחתי להעביר בתוכן, הוא בדיוק אותו הרגש שהוא בעצמו מרגיש ולעיתים אף לא היה מודע לו. גם אם אני מעלה תוכן עם מסר ביקורתי על ארגון, מאמנים או שחקנים, תמיד התוכן יהיה ענייני ובכנות מוחלטת.  מאז תחילת עובדתי במכבי פ”ת, אני לא יוצר תוכן על המועדון או על משחקים שהקבוצה ביצעה, אך האהבה שאני מקבל מהעוקבים בעמוד, מסבה לי אושר רב ואני עושה כמיטב יכולתי להעניק להם את אותה התחושה בחזרה”.

מהן המטרות שלך בתחומי העיסוק שלך?

“המטרה העיקרית שלי בתחום אימון הכושר היא להמשיך לאמן בדיוק בדרך שבה אני חושב שהכי נכונה לכל מתאמן ולי. כשאתה מאמן אישי עלייך להבין שכל מתאמן הוא שונה- אישיות, הרכב גוף, מטרות וחיים אישים. כולם מתאמנים עפ”י כללים מאוד ברורים אך הגמישות בגישה האנושית והמקצועית שלי בין המתאמנים חייבת להתקיים. זה לא פשוט וצריך אינטיליגנציה רגשית גבוהה בשביל לעשות את זה טוב. בנוגע לאנליזה, אני מתרכז בלעשות את העבודה שלי טוב בכל המסגרות שאני נמצא בהן. כשאני אמשיך להתעסק רק בלעשות את הכי טוב שלי בתחום עם ילדים ב’, ג’ והקבוצה הבוגרת אני אתקדם. יש שוני עצום בין שני התחומים האלה, כי באימון אני הבוס והכל פועל עפ”י מה אני רוצה שיקרה ובאנליזה אני עוד סיכה בתוך שדחן מאוד מיומן ועצמתי. יש מעלי בוסים ואנשים בהיררכיה גבוהה משלי. אבל כשאתה כעובד מבין את המקום שלך בהיררכיה ומנטרל תחושות אגו מיותרות אנשים מרוצים ממך”.

מה גרם לך לעבור למרכז והאם אתה רואה את עצמך חוזר לגולן באיזשהו שלב?

חייתי 27 שנים בקיבוץ ברמת הגולן ותכננתי שאחרי הלימודים אני רוצה לעבור למרכז בשביל לחיות בדרך שונה ולהרגיש תחושות שונות ביום יום ממה שהכרתי. בנוסף – וחשוב לא פחות, הרגשתי שאני צריך להגיע למיקום יותר מרכזי בשביל לפתח את הקריירה המקצועית שלי. בקיבוץ הייתי ב”מרכז הנוחות” המושלם מבחינת עסק האימון וסגנון החיים השקט, אך הרגשתי שאני רוצה לאתגר את עצמי ולהיכנס לעולם הכדורגל שאליו לא היה לי שום קשר לפני לימודי האנליזה וסקאוטינג ב”ספורט פאנל”, כשגם תחום אימון הכושר האישי בתל אביב הוא תחרותי מאוד ביחס לצפון. אך לשמחתי בשני המקצועות שלי אני נמצא בתקופה טובה וכל מטרתי היא להמשיך בכך.

מהן השאיפות הספורטיביות שלך לעתיד הקרוב?

“אני מתכונן למרוץ מרתון תל אביב. זה יהיה המרתון המלא הרביעי שלי וגם המשמעותי ביותר עבורי. חוץ מהעובדה כי לא רצתי 42.2 ק”מ מאז 2016, אני מתמודד כעת עם קרע ברצועה הצולבת ובמיניסקוס בפעם השנייה. הניתוח לשחזור הרצועה ותפירת המיניסקוס יהיה בסוף מרץ, חודש אחרי המרתון. כך שלרוץ 42.2 ק”מ בלי צולבת ומיניסקוס יגרום לי להגיע לשיקום מהניתוח בתחושת ביטחון שאי אפשר לבטא אותה במילים. ואצטרך את זה. מניסיון”…

ממשיך לאתגר את עצמו. אילון אהלי בתמונת ניצחון