מיצג מקצרין העתיקה בכיכר החדשה

בקצרין נחנכה כיכר חדשה הנקראת כיכר יהודיה, במרכז הכיכר סמל מנורה שהוא העתק של מנורה מתקופת המשנה והתלמוד הנמצאת במוזיאון עתיקות הגולן, חבר הכנסת צבי האוזר היה אורח הכבוד בטקס

ח”כ האוזר יחד עם ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, וראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב

במעמד יו״ר ועדת החוץ והביטחון, חה״כ צביקה האוזר, ראש המועצה המקומית, דימי אפרצב, רב העיר, הרב יוסף לוי וראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח נחנכה כיכר ״יהודיה״, הכיכר החדשה שמחברת בין שתי השכונות החדשות – חן והיובל.

על הכיכר מוצגות רפליקות של מיצגים  מבתי כנסת קדומים בגולן מתקופת המשנה והתלמוד (מאה 4-8 לספירה). המיצגים המקוריים שוכנים במוזאון עתיקות הגולן שבקצרין.

דימי אפרצב, ראש המועצה המקומית קצרין: “בתקופה הקצה בה הסורים שלטו על רמה”ג הם שינו את שם היישוב ‘יהודיה” ל’ערבייה’. חנוכת כיכר יהודיה מסמלת את חזרת היהדות לגולן לעולמי עד”.

אפרצב מצא לנכון לציין את תרומתו של ח”כ צבי האוזר להתיישבות ברמת הגולן והוסיף: “מאז ומתמיד צביקה היה ונשאר ידיד של ההתיישבות ברמת הגולן וזה בא לידי ביטוי בהרבה מקומות ובהרבה תפקידים. גם היום חה”כ מגלה חשיבות ועניין רב בהתיישבות בקצרין ובגולן.

 “לזכותו ייאמר שההחלטות בעניין רמת הגולן שיצאו מלשכת רוה”מ או גופים אחרים, צביקה ליווה באדיקות ובסבלנות. על כל אלה, אני מוקירים לו תודה ובטוחים שימשיך להיות שליח נאמן של ההתיישבות ברמת הגולן גם בעתיד”

האוזר אמר במעמד הטקס: “שמחתי לראות כמה קצרין הולכת ומתרחבת. ראש המועצה המקומית דימי אפרצב, עושה לילות כימים כדי לפתח, לבנות, לחנוך בתים, כיכרות רחובות ושכונות חדשות בקצרין. שכונת ‘היובל’ בה חנכנו את הכיכר ‘יהודיה’, ואשר מציינת 50 שנה לחידוש ההתיישבות בגולן, הינה סימן לתפקיד המכריע של העיר קצרין בלב ברמת הגולן.

“לצערי, זהו עשור אבוד לרמת הגולן. האוכלוסיה הישראלית ברמת הגולן הייתה צריכה לגדול ואף לשלש עצמה. על הדרג המדיני לקבל החלטה ולפעול באופן הנחוץ, שייקבע את הריבונות ברמת הגולן ואשר יהדהד את המסר בעולם: ‘אנחנו כאן כדי להישאר’.

“הגולן הוא שטח שעלינו להבהיר כי לא נישא וניתן עוד על עתידו. כדי לוודא זאת יש לקבוע עובדות בשטח על ידי בנייה, הכפלת ההתיישבות, פיתוח, ויצירת תמריצים למתיישביו”.

צילומים: מועצה מקומית קצרין