הדשא של הרוגבי עושה לו את זה

יאיר בראל התנסה במגוון ענפי ספורט, אך ברוגבי מצא את המקום האידיאלי עבורו. שמחים לארח אותו בפינת “ספורטאי השבוע”.

במועדון רוגבי גליל עליון, שנשען בקבוצות הגברים והנשים על שחקנים ושחקניות שרבים מהם הגיעו לגליל בעקבות לימודים ועבודה, מטפחים בשנים האחרונות גם את הדור הצעיר – בתקווה שבבוא היום קבוצת הגברים תהנה מייצוג גלילי שורשי נרחב יותר. אחד מהשחקנים המסומנים לשנים הקרובות מקרב שחקני קבוצת הנוער הוא יאיר בראל מקיבוץ שדה נחמיה, שחוגג היום יום הולדת 17 – ועבורנו זה זמן טוב גם לאחל מזל טוב וגם להעניק לו את תואר “ספורטאי השבוע”.

גם היום הוא חוגג. יאיר בראל מקבל מדליית הצטיינות מיניב גרטי – מנהל מועדון רוגבי גליל עליון


יאיר בראל לא גדל לתוך ענף הרוגבי, אלא הגיע אליו לאחר התנסות במספר ענפי ספורט והוא משתף אותנו בדרך הספורטיבית המעניינת שעשה: “הצטרפתי לרוגבי באמצע כיתה ט’ ולפני כן הייתי בתחומים שונים של ספורט. כשהייתי ילד התנסיתי בקפוארה ואחרי זה עברתי לכמה שנים בקארטה, אחרי זה עברתי לכדורסל ומשם עברתי לשחק כדורגל. מאז שהפסקתי לשחק כדורגל חיפשתי ספורט שהוא קצת שונה ויותר מאתגר. בהתחלה ניסיתי כדור מים, אבל פחות התחברתי ואז שמעתי מחברים שלי שיש רוגבי פה בצפון ושהם משחקים שם והחלטתי לבוא לאימון, ומאז אני שחקן במועדון רוגבי גליל עליון וכיף לי להיות חלק מהמשפחה האדירה הזאת. יש הווי מאוד מיוחד בקבוצה שלנו. אחד הדברים שהכי כייפים בכל שנה הוא  בטקס סוף שנה שעושים אחרי כל עונה כי אנחנו פשוט עושים מה שמתחשק לנו ועושים שטויות מכל דבר שאפשר לעשות ובאמת שזה אחד מהרגעים הכי מצחיקים שאנחנו עוברים בכל סוף עונה”. 

קבוצה שיוצרת חברויות לחיים. יאיר בראל וחברים בטקס סיום השנהעופר המבורגר, המנהל המקצועי של המועדון ומאמן קבוצת הנוער, ויניב גרטי – מנהל המועדון, לא חסכו בשבחים ליאיר בראל: “יאיר הוא כוכב עולה,פשוט ככה. התחיל לשחק רק לפני שנתיים והוא כיום אחד השחקנים הטובים בארץ. יאיר שחקן ממושמע מאוד,כל הזמן רוצה ללמוד ולהשתפר, עובד קשה בבית ואפילו בימים הזויים כאלה ממשיך להתאמן קשה בבית. מעבר לזה, יאיר מנהיג שסוחף אחריו את שאר הקבוצה והעונה שהסתיימה הייתה עונת שיא שלו, כולל התלהבות רבה מנציגי הנבחרת שבאו לראות אותו והשיא היה שעלה לשחק בבוגרים במשחק האחרון בעונה ואפילו שם טריי מאוד חשוב וכל זה, שהוא מתחת לגיל 17 אפילו. היום הוא חוגג יום הולדת והדבר הכי טוב שאני יכול לאחל לו הוא מזל טוב גדול מכל הלב, מאחל ליאיר ולכל אוהבי הרוגבי שנחזיר את האימונים לשגרת היום-יום. אחד הגורמים להתקדמות ולצמיחה המהירה של יאיר היא הצבת המטרות והציפייה מעצמו ומהקבוצה לסטנדרטים גבוהים של מקצועיות והשקעה. בשנה האחרונה בולט כאחד הכישרונות המבטיחים בארץ עם שיפור משמעותי במרכיבי הכח והבנת המשחק. שחקן מוביל ולא פחות חשוב חבר טוב ליתר השחקנים ומלך הטריים של המועדון העונה”.

כך הכל התחיל. יאיר בראל וחבריו בתחילת הדרך יחד עם המאמן עופר המבורגראת העונה שהייתה, עונה שבה הקבוצה הנוער הגלילית התמודדה בצורה מרשימה מול קבוצות מנוסות עם סגלים רחבים יותר, מסכם יאיר בראל עם הרבה סיפוק “העונה שהייתה לנו הייתה לדעתי העונה הכי טובה בשנים האחרונות, כי התחלנו לשחק כקבוצה משלנו ולא עם עוד קבוצה אחרת, כלומר באנו עם כל הידע והניסיון של שנים קודמות וביחד עם המאמנים שלנו יצאנו לדרך משחקים שלימדה אותנו המון,למדנו מכל טעות ,גילנו ויצרנו עוד תרגילים, ניצחנו בטורנירים ועוד מלא אימונים שהיה פשוט כיף וחוויה לבוא אליהם.  אחד מהרגעים הספורטיבים הטובים שלי היו במשחק מול כנות בשנה בתחילת העונה הקודמת שנערך בקיבוץ עמיר, במשחק שבו הרגשתי שאני משחק פתאום עם יכולות אחרות והרגשתי שאנחנו כקבוצה רק השתפרנו ובאמת שזה היה אחד המשחקים הטובים שלנו ושלי ,גם הייתי שחקן מצטיין בטורניר הזה. גם בהפסד צפוי שהיה לנו במשחק מול מועדון רוגבי יזרעאל הצלחנו למרות האכזבה לקחת דברים טובים להמשך.בקיצור, הייתה שנה מעולה ואני מרגיש שאנחנו רק עולים ברמה עוד ועוד. בעונה שהייתה הרגשתי שאני מרוצה מכל דבר שקרה ,האימונים ,המשחקים וכמובן שאיך אפשר לשכוח את הארוחות שהם אירגנו לנו אחרי אימונים ומשחקים(על האש,פיצות ומלא אוכל). מלבד הפסקת הפעילות הכפויה בסגר הראשון, אני מרגיש שאין שום דבר שמאכזב ואני באמת מרוצה מהקבוצה הזאת וכיף לי להיות מהמשפחה הזאת”.

ואיך עוברת התקופה הזו על יאיר בראל? לדבריו, עם המון מרץ וחדוות עשייה: “תקופת הקורונה היא תקופה לא קלה לכולם וזה כולל אותנו, אני רוצה כלכך לחזור להמשיך לשחק רוגבי ולכן אני מתאמן לפחות 5 פעמים בשבוע על ריצות ,ועל אימוני גוף. תקופת ההסגר היא תקופה בשבילי שמאוד לא קלה, אני רוצה להמשיך לשחק אבל המצב אומר אחרת ,וזה מרגיש כמו נצח. המאמנים עוד שומרים עלינו בכושר אז כרגע זה מה שיש ואין מה לעשות,נעבור את זה”.

קבוצה מיוחדת בנוף. חברי קבוצת הנוער של מועדון רוגבי גליל עליון

ליאיר בראל שאיפות גבוהות לקראת העונה הקרובה: “השאיפות שלי לעונה הקרובה הם לנצח, ליהנות ולהשתפר בתור קבוצה ולעבור מלא חוויות וצחוקים עם הקבוצה.ועוד משהו שאני רוצה להיות בו וזה נבחרת ישראל. אחד המשפטים שאני לוקח המון לחיים שלי הוא המשפט הזה:”יצירתיות פירושה להמציא, לנסות, לגדול, לקחת סיכונים, לשבור חוקים, לעשות טעויות וליהנות”. 

בשעות הפנאי יאיר בראל מוצא לו זמן ליהנות מהמרחבים בגליל: “אחד הדברים שאני אוהב לעשות בשעות הפנויות שלי הם ללכת לירדן עם חברים ולשחק איתם וגם להיות עם המשפחה וללכת למקומות ולטייל בהם ולהשתעשע עם חברים ומשפחה. אני אוהב לשחק כדורגל וכדורסל עם חברים ואני מנסה תמיד להיות בכושר טוב”.

ליאיר בראל יש חלום גדול לקראת העתיד: “אחד החלומות שלי הוא לשחק נגד או עם דרום אפריקה, כי הם באמת השראה לרוגבי,הם משחקים  בו ממש טוב וכיף לי לראות אותם משחקים. אני רואה אותם והם משחקים כלכך טוב וכל התנועות והמהלכים שלהם עובדים חלק והם באמת נבחרת שראויה לציין כאחת הקבוצות הטובות בעולם”.

הפנים קדימה. יאיר בראל בדרך לעוד טריי