מה הקשר בין קנאביס רפואי לדגי זברה?

נחתם שיתוף פעולה מחקרי בין חברת קמנקס במכון מיגל וחברת קנוניק  לפיתוח מודלים חדשניים לזיהוי מדייק ומהיר של פוטנציאל הטיפול הרפואי בזני קנאביס באמצעות דגי זברה

צילום: Oregon State University

בהמשך לשיתוף פעולה מחקרי בין החברות קמנקס CAMANEX (הזרוע הביצועית בתחום הקנביס במכון המחקר מיגל) וקנוניק (חברת הבת של קונצרן אבוג’ין העולמי)- פיתחה קמנקס מודלים באמצעות דגי זברה לניתוח ביולוגי, המאפשרים סריקת זנים מהירה לחברות העוסקות בטיפוח זנים חדשים של צמחי קנאביס רפואי. האינדיקציות הנבדקות במודל זה הן בתחומים, כמו: שינה, אוטיזם, כאב, אפילפסיה, תיאבון, חרדה, פרכוסים והתנהגויות חברתיות.

בעזרת המודלים החדשים, מבצעת המערכת המתקדמת מיון ראשוני, מהיר ומדייק של זני קנאביס רפואי, בעלי פוטנציאל להתוויות השונות, כאשר בהמשך יבצעו החברות אבחון של החומרים הפעילים המשפיעים על אותם אינדיקציות.

מכון מיגל

האגרונום הראשי ומנהל הפרויקט ב CAMANEX, ד”ר צפריר ווינברג, הוא בעל ניסיון רב ומומחה לטיפוח ותירבות זנים של קנאביס רפואי. הוא שימש בעבר כאגרונום ראשי בחברת “תיקון עולם”, שעוסקת בשיווק קנאביס רפואי

על הפיתוח החדש אמר ד”ר ויינברג: “עד היום התקיימה בחינת הפוטנציאל התרפויטי של זנים וגנטיקה שפיתחו חברות הקנאביס בכלל וחברות הטיפוח, באמצעות ניסויים על מכרסמים,  או לחילופין על חולים, בחינה במבחן ביולוגי הגוזל זמן רב.

“הטכנולוגיה שפותחה, על בסיס  שיתוף הפעולה בין   CAMANEX וחוקרי מכון המחקר מיגל, מציגה  מערכת לסריקה מהירה של הפוטנציאל התרפויטי של זני קנאביס. המחקר בוצע באמצעות שימוש במודל דגי זברה, למבחנים ולאינדיקציות בבעיות שינה, פרכוסים, פרקינסון וכאב. בעתיד הקרוב ייכנסו אינדיקציות נוספות לסל הבחינות , כמו אוטיזם, חרדה”.

לשיתוף הפעולה בין CAMANEX וקנוניק, יש פוטנציאל להאצת המחקר, ומהווה בשורה בתחום הקנאביס הרפואי. החברות פועלות יחדיו לאורך תהליכי המחקר, החל משלב גידולי הזנים בחממות ועד עבודת המעבדה. איגום הידע המקצועי, תורם לפיתוח זנים שהם גם בעלי יכולות ברורות להתוויות הרפואיות השונות וכן זנים בעלי פוטנציאל מסחרי גבוה. 

ד”ר ארנון היימן, מנכ”ל קנוניק המוביל את פעילות הקנאביס של חברת אבוג’ין אומר, כי קיים יתרון יחסי בפיתוח זני קנאביס הודות למערכת הטכנולוגיה של אבוג’ין, המספקת מידע גנומי על הצמחים.

מונה בר נבו, מנכ”ל CAMANEX אומר: “המודלים שפותחו על ידי מדעני מכון המחקר מיגל מראים קורלציה התנהגותית מובהקת במבחנים הביולוגים ((assay שביצענו על חומרים פעילים ידועים בשוק, הם בשורה משמחת. אנחנו יודעים היום למפות הטוויות רפואיות בצורה מהירה וכלכלית למשקעים של אותם חברות טיפוח הזנים בארץ ובעולם “

מנכ”ל CAMANEX, מונה בר נבו

אבוג’ין היא חברה מהמובילות בארץ ובעולם בתחום הגנטיקה בצמחים, ועל שמה כבר פיתוחים רבים. אבוג’ין שמה לה למטרה לקדם מהפכה בתהליך פיתוח מוצרים לתעשיות המבוססות על מדעי-החיים ובהן בריאות האדם, חקלאות ויישומים תעשייתיים, ביניהם תרופות המבוססות על המיקרוביום האנושי, קנאביס רפואי, אג-ביולוגיקלס, כימיה לחקלאות, שיפור תכונות בזרעים ופתרונות חקלאיים לייצור שמן קיקיון ועוד.

חברת  CAMANEXבבעלות החברה לפיתוח הגליל, מכון המחקר מיגל ועשרה קיבוצים בגליל העליון, הינה הזרוע המסחרית של מעבדות מיגל, העוסקת בפיתוח מוצרי קנאביס מתקדמים לתעשיות הרפואה הקוסמטיקה והמזון, במטרה למצוא שותפים בינלאומיים בעלי יכולות פיתוח מוצרים באיכות גבוהה, המשלבים טכנולוגיות מתקדמות ביישום החומר הפעיל, להתוויה מוגדרת ובשיטות ההולכה של אותם חומרים פעילים למוקד המטרה.