קפץ ראש למען דור העתיד

יונתן הרדי מיסוד המעלה סוגר מעגל באגודת שחייה גליל עליון, הפעם כעוזר מאמן – תפקיד שאליו הוא הגיע בלי שום תכנון מוקדם. הרדי משקיע גם בטריאתלון וכדורסל. שמחים להעניק לו את תואר “מאמן החודש”. 

אגודת שחייה גליל עליון שבה עם 9 מדליות מאליפות הארץ, שנערכה בחודש שעבר. המדליסטים זכו לפרגון במדיות הגליליות השונות – וגם אצלנו כמובן, אך כעת זה הזמן שלנו לפרגן גם לגורם שהיה שם כדי לתת מהידע והניסיון שלו ובמשך חודשים גם בהתנדבות מלאה ובעת האחרונה החל לעבוד גם בשכר באגודה. קוראים לו יונתן (צ’יני) הרדי, בן 35 ממשפחה חקלאית שורשית מהמושב יסוד המעלה. הרדי הצטרף לגמרי במקרה ובלי תכנון מוקדם לצוות המאמנים והוא משמש כעוזרם של המאמנים במחלקה וכל החיבור הזה בכלל התחיל, כשהרדי הגיע לבריכת מבואות חרמון כדי לשחות כחלק מהשיקום שהוא עובר מפציעה בגיד האכילס – לאחר שהשתתף בתחרויות טריאתלון בעצימות גבוהה. הרדי, שגדל כילד ונער במחלקה ונחשב לשחיין מוצלח, צפה מהצד בדור העתיד של השחיינים בגליל והחליט שהוא רוצה לתת מהידע והניסיון שלו. באגודה שמחו על היוזמה, השחיינים והשחייניות מדור העתיד הגלילי התחברו מהר מאוד וכעת יונתן הרדי נחשב לכח מאוד חשוב בצוות ההדרכה. וכן, למי שהשם מצלצל ממגרשי הכדורסל, אז מדובר בכח מרכזי בקבוצת יסוד המעלה-חולתה בליגה האזורית ואפילו אירחנו אותו בפינת “ספורטאי השבוע” לפני 10 שנים. אם שמו של הרדי עורר בכם קונוטציה של כדורגל, אז כן, לא טעיתם, סבו של יונתן הרדי הוא אחיו של אחד מסמליה הגדולים של קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה – ג’וני הרדי, שעל שמו קרויה קבוצת הנוער של מכבי חיפה. אנו שמחים להעניק לו את תואר “מאמן החודש”. מכאן נמשיך לראיון שערכנו עם יונתן הרדי.


יונתן, אתה איש ספורט, השתתפת בתחרויות איש ברזל ואתה גם חבר קבוע בקבוצת יסוד המעלה/חולתה בליגה האזורית בכדורסל בקיץ. מה הביא אותך להדרכה של השחיינים והשחייניות כאן בגליל?

“הייתי שחיין 10 שנים באגודה ושמרתי על זיקה לשחייה. לפני מספר חודשים קרעתי את גיד האכילס והייתי קצת מושבת וכחלק מהשיקום הגעתי לשחות בבריכת מבואות חרמון. ראיתי את הדור הצעיר וחזרתי אחורה בזמן ונוצר אצלי הרצון להתחבר לזה. הוצע לי ע”י הצוות של המאמנים להצטרף ולאחר מחשבה נעניתי בשמחה. אני מאוד שמח על ההחלטה שלקחתי. כיף לראות את ההתפתחות שלהם בשחייה ומבחינת דרך החיים שלהם. כילד וכנער הייתה לי הזכות ללמוד מהטובים ביותר – ישי אדלר, חנן גלעד, אבישי פלג, נדב שנל ז”ל. עכשיו התור שלי לתת מעצמי. השחייה נתנה לי המון בחיים. ידעתי לתעל את הספורט לטובת החיים שלי. גם את המורים שלי בבית הספר מאוד הערכתי בפן הפיזי והאישי. הספורט נותן המון ערכים טובים לחיים”.

איך היה החיבור שלך לאורך שנותיך כאדם בוגר עם השחייה?

“אחרי סיום השירות הצבאי השתתפתי בתחרות חצי ישרא מן ואיש ברזל מלא – תחרויות שדורשים בהן שחייה למרחקים ארוכים יותר. גרתי תקופה קצרה צרפת ובת”א וגם כשחזרתי לצפון תמיד שמרתי על חיבור לשחייה. כשהתמודדתי בתחרות איש הברזל שחיתי נגד הזרם בנהר הירדן. השחייה הייתה ונשארה חלק ממני”.

ומה המקום שלך בצוות המקצועי באגודה?

“למאמן אחד קשה לתת פוקוס מלא לכולם. אני בסך הכל עוד גורם ששם עין ועוזר בדברים ספציפיים. לפעמים אני עם הצעירים יותר ולפעמים עם הגדולים. מגיע שלוש פעמים בשבוע ומשתדל לתת מעצמי. אני לומד המון תוך כדי פעילות גם עצמי”.

מה הביא אותך לתחום של תחרויות כל כך מאתגרות כמו חצי ישרא מן ואיש הברזל העולמי?

“ראיתי סרטון של אבא אמריקאי, שבנו חולה בניוון שרירים. הוא עשה טריאתלון וצירף את בנו לאימונים. בפרק של השחייה הוא שם אותו על סירה וגורר אותו. בפרק הרכיבה על אופניים הבן ישב לפניו והם רכבו יחד. בפרק של הריצה האב דחף עגלה. לאחר מכן, אותו אבא עשה איתו כמה פעמים את תחרות איש ברזל. אחרי שראיתי את הסרטון הזה הבנתי שרק צריך להחליט לרצות – ואז הכל אפשרי. שנה שלמה התאמנתי לתחרות חצי ישראמן הכל לבד בצורה חובבנית והשתתפתי בתחרות. לתחרות איש הברזל בשוויץ. התכוננתי עם המאמן והטריאתלט דן אלתרמן, שבנה עבורי תוכנית ורכבתי עם הקבוצה שלו”.

כבש גם את שוויץ. יוני הרדי

גם כדורסל עושה לך את זה

“בהחלט. אני לאורך שנים משחק בימי שישי באולם בקיבוץ חולתה עם החבר’ה הקבועים והטובים, שחלקם גם הם חלק מהגרעין של הקבוצה שמשחקת בליגה האזורית – שבה אני משתתף עוד מהימים שנקראה גביע פימנטל. אני מאוד אוהב את הליגה הזו ומאוד נהנה. בקיץ האחרון סבלתי מפציעה ולכן שימשתי כמאמן. מחכה לליגה הקרובה לחזור לשחק. זה כיף גדול להיות חלק מהליגה הזו, חוויה גדולה עם קהל גדול ועם הרבה חבר’ה טובים מהסביבה. זו מסגרת שאנחנו מחכים לה בכל שנה וכיף להיות חלק ממנה”.

מה מטרת העל הבאה שלך?

“להמשיך ולתת מעצמי על הצד הטוב ביותר לשחיינים והשחייניות שלנו. בפן הספורטיבי האישי, יש לי שאיפה לרכב על אופניים מהחרמון ועד אילת. כמובן שהצלחה בליגה האזורית בקיץ הקרוב זו גם מטרה”.

יחזירו את הצלחת? שחקני יסוד המעלה-חולתה ויוני הרדי