זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

שמח לאידה

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
10.01.15

אחרי שהשילה 60 קילוגרמים ממשקלה מתפנה הספורטאית הרב-גונית, אידה קלמן בת ה-57 מקיבוץ ברעם, לשתף אותנו באהבות החיים שלה: רכיבה על אופני טריינר במרכז הספורט "אלתרמנס", הדרכת כושר, כדורשת וריקודי עם. שמחים לארחה בפינת "ספורטאית השבוע".

הסיפור הבא הוא מסוג הסיפורים הלא שגרתיים, מאלה שאנחנו – אנשי התקשורת צמאים להיחשף אליהם ולהביא אותם לידיעת הציבור. כמה אנשים אתם מכירים שבעשור השישי לחייהם עושים שינוי דראסטי בחייהם, משילים עשרות קילוגרמים ממשקלם והופכים את הספורט למרכז החיים שלהם? זה בדיוק הסיפור של אידה קלמן, בת 57 מקיבוץ ברעם, אם לארבעה וסבתא לנכד קטן וחמוד, שהחליטה לפני מספר שנים שאפשר גם אחרת. בעקבות ניתוח קיצור קיבה שעברה ובעקבות פעילות ספורטיבית אינטנסיבית הצליחה להשיל ממשקלה 60 קילוגרמים, כשהספורט הופך למרכז חייה משני צדדים – עיסוק אישי והדרכה. בשלוש השנים האחרונות מעבירה אידה קלמן את חוג העיצוב והחיטוב בחדר הכושר של קיבוץ ברעם – בנוסף לעבודה כמאמנת אישית, וזאת במקביל לעבודה אישית מאומצת על אופני הטריינרים במרכז הספורט אלתרמנ'ס, וחיבור הדוק לכדורשת – שכולל אימון שלוש קבוצות (איילת השחר, פסוטה/אבירים ורמב"ם/עוזיאל) והשתייכות כשחקנית לקבוצת הכדורשת של מלכיה/ברעם. אה, ולא שכחנו גם את היותה מדריכת ריקודי עם – שאחת לכמה חודשים מרקידה את יישובי ההר בהרקדה קצבית ושמחה.
 
 
 

 האוהדים השרופים שלה. אידה קלמן יחד עם בעלה והנכד החמוד.
האוהדים השרופים שלה. אידה קלמן יחד עם בעלה והנכד החמוד. 


 
אז מה הביא את אידה קלמן להפוך לספורטאית כל כך מגוונת? הנה לכם התשובה: "ביסודי אני בעלת רקע ספורטיבי. נולדתי בארץ, אך מגיל 8 עד גיל 18 חייתי עם משפחתי בברזיל, שם התאהבתי בענף הכדורעף. שיחקתי שם בלי הפסקה בחופי הים וגם בקבוצה מסודרת, וכשעליתי ארצה הצטרפתי לקבוצת הכדורעף של הפועל אילון/חניתה, שעימה גם העפלתי לליגה הבכירה, וזאת במקביל להשתייכות לקבוצות במסגרת הטכניון. בגיל 25, כשהתחתנתי ועברתי לשלב של הקמת משפחה, זה בא באופן טבעי על חשבון הספורט, וזה ללא ספק הורגש. לפני כמה שנים החלטתי שהגיע הזמן לשנות את אורח החיים. הניתוח שעברתי, שינוי בתזונה ועבודה אינטנסיבית על בסיס יומיומי, סייעו לי להשיל 60 קילוגרם ממשקלי. עבדתי בתחום המחשוב במפעל בקיבוץ שלנו, והחלטתי לעבור לעסוק בספורט הן ברמה האישית והן ברמת התעסוקה, ואני מרגישה מצוין עם הבחירה בספורט כדרך חיים".
 

 

 יש שכר לעבודה קשה. אידה קלמן.
יש שכר לעבודה קשה. אידה קלמן. 

מי שיוכל להעיד מקרוב על ההתקדמות המרשימה שעשתה ועושה אידה קלמן הוא מאמן הטריאתלון דן אלתרמן, הבעלים של מרכז הספורט "אלתרמנ'ס", בו מתאמנת כבר שנה וחצי אידה קלמן באופני הטריינרים הייחודים, שלא ניתן למצוא בנקודה אחרת בגליל העליון: "אידה היא מושא להערצה. ההתמדה, המוטיבציה והנחישות שלה הם מודל והשראה לכל ספורטאי וספורטאית. לפני כחצי שנה היא עברה ניתוח, ומיד ברגע שהתאפשר לה היא חזרה להתאמן בשיא המרץ והאמביציה, בלי שום הנחות והקלות. אידה מתאמנת חמש פעמים בשבוע, לא מפספסת אימונים, הביצועים שלה מעידים על התקדמות מתמדת. מעבר לכל זה, הדמות שלה תמיד מביאה אור ואנרגיות טובות. שמחים מאוד שהיא חלק מהנוף של המרכז שלנו". קלמן מצידה מצביעה על אימוני הרכיבה על הטריינרים כעל חלק אינטגרלי מחייה הספורטיביים: "לפני שגיליתי את אלתרמ'נס הייתי רוכבת בשטח, אבל לא הרגשתי נוח. האימונים בטריינרים מספקים לי את החוויה של רכיבה בטבע, רק תחת קורת גג אחת – ככה שאין כאן סיכון בטיחותי, הטריינר ממחיש על הצג את כל המסלולים בגליל ובגולן ומתאים את עצמו בדיוק כמו בשטח, וכמובן שתמיד אפשר להתאים את רמת הקושי בהתאם לתחושה הגופנית באותו רגע – בעוד שבשטח אם אתה רחוק מתחנת היציאה זה מהווה בעיה. לאלתרמנ'ס הגעתי אחרי שהשלתי 45 קילוגרם ממשקלי, ואין ספק שאימוני הרכיבה תרמו את חלקם להתקדמות הגדולה. אני נהנית מכל רגע מהרכיבה, מהאווירה במרכז, מהליווי המקצועי שיש במרכז".
 
 

 

 נהנית מהאווירה שבחוץ, תחת קורת גג. אידה קלמן באימון טריינרים.
נהנית מהאווירה שבחוץ, תחת קורת גג. אידה קלמן באימון טריינרים. 

 
 

 מצאה בית ספורטיבי חם. אידה קלמן אחרי אימון רכיבה במרכז הספורט אלתרמנ'ס.
מצאה בית ספורטיבי חם. אידה קלמן אחרי אימון רכיבה במרכז הספורט אלתרמנ'ס. 


 
בשנה שעברה מצאה את עצמה אידה קלמן נשאבת גם היא לשיגעון הכדורשת, ששבה בתוכו כאלף נשים מהגליל העליון. קלמן השתייכה תקופה מסוימת לקבוצת הכדורשת של מלכיה/ברעם, ובמקביל החלה לאמן. לעת עתה היא מתמקדת בעיקר באימון, אך לא פוסלת חזרה גם למגרש: "אין ספק שהכדורשת הבעיר בי אהבת נעורים, שכן מדובר במשחק שדומה לכדורעף. הצטרפתי בתחילה לקבוצה של מלכיה – שמורכבת מנשים מהקיבוצים מלכיה וברעם. בשלב מסוים החלטתי להתמקד באימון והתחלתי לאמן קבוצה מעורבת של יהודיות וערבית מהיישובים פסוטה ואבירים וקבוצה של נשים דתיות מקרית שמונה (אמהות לילדים הלומדים בבתי הספר "המתמיד" ו"עוזיאל") – שאלו קבוצות שלא משתייכות לליגה, ובמקביל אני מאמנת את שחקניות איילת השחר, שכן משחקות בליגה. הפעילות הזו מאוד כייפית ומהנה, תורמת להרבה נשים בצד הספורטיבי והחברתי, אם כי אני מצרה על כך שהפעילות התפצלה לשתי מסגרות. לטעמי, עדיף היה לשמור על מסגרת אחת". תחום ההדרכה קורץ לאידה קלמן, שבשלוש השנים האחרונות עוסקת בהדרכת כושר בחדר הכושר של קיבוץ ברעם ובאימון כושר אישי לנשים ביישוב תפן: "אני מאוד אוהבת את הפעילות הזו. אני מעבירה את חוג העיצוב והחיטוב, ומביאה מהניסיון של מה שעברתי בתהליך הירידה במשקל. אני מודעת מאוד לתחום של הפציעות ולכן שמה דגש בפעילות על הימנעות ושיקום מפציעות".
 

 

 מעבירה אהבה וניסיון לשחקניות. אידה קלמן ושחקניות פסוטה/אבירים.
מעבירה אהבה וניסיון לשחקניות. אידה קלמן ושחקניות פסוטה/אבירים.


 

 מהמגרש לקווים. אידה קלמן בסיום קורס הדרכת כדורשת.
מהמגרש לקווים. אידה קלמן בסיום קורס הדרכת כדורשת. 


 
ולסיום, לאידה קלמן יש עוד משאלת לב – להרקיד את הגליל העליון בתדירות גבוהה יותר: "אני מאוד אוהבת ריקודי עם. משנת 1973 אני מחוברת לתחום, בשנת 1978 רכשתי הכשרה כמדריכה. אני עושה אחת לכמה חודשים הרקדה באזור ההר. הייתי שמחה מאוד לעשות זאת בתדירות גבוהה יותר, ולגרום לעוד אנשים להכניס את ריקודי העם לתפריט התרבותי והספורטיבי שלהם".
 

 

 האישה שתכניס אתכם לקצב. אידה קלמן בפעילות ריקודי עם.
האישה שתכניס אתכם לקצב. אידה קלמן בפעילות ריקודי עם.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital