זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
DA-Vision
view counter

ספורטאי השבוע של גליל עולה 19-25.04.2009 - דרור שאודר

מאת: 
ינאי שחם
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
17.05.09

 

4 טבעות אליפות

 
עוד עונה בליגה האזורית בכדורסל הסתיימה לה ועוד עונה דרור שאודר (בן 31, קיבוץ דן) הוביל את קבוצתו לאליפות. כבר ארבע שנים בהן שאודר מאמן את קבוצת דן (השנה דן/הגושרים) ובאופן קבוע בכל אחת מהעונות פתחה הקבוצה בצורה חלשה יחסית, אבל ידעה תמיד לסיים על הצד הטוב ביותר, מה שהסתכם עם 4 אליפויות!

לראיון עם שאודר שפורסם בסיום העונה שעברה לחץ כאן

 
למרות המאזן המושלם בפיינל-פור בארבע השנים בליגה (0-8), זה אף פעם לא היה קל כפי שזה נראה. מדרור שאודר, להבדיל ממאמנים אחרים בליגה, היו ציפיות גבוהות מצד ההנהלה והאוהדים שיביא את האליפות בכל שנה. למרות הלחץ הגדול והביקורת שנשמעה לא פעם לעברו מפי האוהדים, בשורה התחתונה שאודר עמד במשימה בהצלחה רבה!
 

 


דרור שאודר עם בנו שלו

בעיה נוספת ששאודר היה צריך להתמודד איתה היתה סגל שחקנים, שבכל עונה היה שונה מקודמו וגם לא מעט פעמים הצטרפו שחקנים משמעותיים באמצע העונה, מה שהקשה עליו בבניית ההיררכיה בקבוצה. למרות כל התהפוכות, בכל אחת מהעונות ידע שאודר להביא את הקבוצה מוכנה לפיינל-פור ולקצור את הפירות. שאודר קיבל תמיכה מצד ההנהלה ובכל עונה היה מגובה במאמן נוסף, כאשר בשנה הראשונה היה זה השחקן/מאמן גיל קטנור, לאחר מכן שנתיים עם אביעד דינור והשנה עם ניסן גבע. שאודר היה מרוצה שתמיד היה לו עם מי לחלוק את משרת האימון ובתור אדם שקט וחסר אגו לחלוטין, אף פעם לא היתה לו בעיה לעשות זאת עם כל אחד מהמוזכרים לעיל.

"זה נהדר לאמן יחד עם עוד מישהו. זה עור לי מאוד כאשר היה לי עם מי להתייעץ. כך ניתן להפרות אחד את השני ברעיונות חדשים וגם כאשר חשבתי על משהו, ברגע שהמאמן השני חשב בצורה דומה היה לי קל יותר לקבל החלטה. נהניתי מאוד לעבוד עם כל אחד מהם", אומר שאודר.
 
מלבד השחקנים הקבועים מדן - יוני גבעוני, רועי עברי, דור פורת, ירדן שחם ואלון אבן-צור, במשך השנים עברו תחת הדרכתו של שאודר שחקנים רבים שהם כוכבי על במונחים של הליגה האזורית, כגון: יוסף גמליאלי, גיל קנטור, גל גליק, האחים אייל ואופיר טולדו, ליאור סרף, אפי צ'רנה, תמיר כהן, איתן הושיאר, ניס פלח ומעוז כחלון. אפילו אברהם ברנזון היה שותף במשחק אחד בעונה הראשונה...
"אני נהנה לאמן בוגרים אבל בתור מאמן הייתי נהנה הרבה יותר אם זו היתה קבוצה מסודרת שהיתה מתאמנת באופן קבוע. כך המאמן יכול לעצב את הקבוצה שלו כמו שהוא מאמין וגם ליצור קשר טוב יותר עם השחקנים", אמר שאודר.

קבוצת דן/הגושרים - אלופת הליגה האזורית בכדורסל של הגליל העליון בעונת 2008/9

סגל קבוצת דן/הגושרים עם גביע האליפות -עונת 2008/9
שורה ראשונה: מעוז כחלון, ניס פלח, ניסן גבע (מאמן/מנהל), עזרא מרג'ני, ירדן שחם, מתן אבן-צור, רועי עברי, ניב קורינלדי ודרור שאודר (מאמן).
שורה שנייה: ינאי שחם (מנהל), אמיר שמול, איתן הושיאר, דור פורת ויוני גבעוני.

 
 
 
דרכו כשחקן
את דרכו בכדורסל החל שאודר בטרום קט-סל של דן עם המאמן עדי גולני. בכיתה ו' עבר יחד עם חבריו מהקיבוץ לשחק עם עמיר בליגת הקט-סל והיה שותף באליפות הגדולה (1989-90), אותם אימן אריאל צרפתי. לאחר מכן עבר לשחק למשך שנתיים בקבוצת הפאר של ילדים כפר בלום, בהן לקחו שתי אליפויות עם המאמן מאיד דהדי ועידו קוז'יקרו כשחקן, כאשר בשנה הראשונה שיתף איתם פעולה גם אבישי גורדון.
 

דרכו כמאמן
תחילת דרכו של שאודר בתחום האימון החלה כשהיה עוזר מאמן של אהוד אורן ואיתמר גולן בקבוצת הקט-סל המקומית (1994/6). לאחר שסיים את השירות הצבאי חזר לתחום הכדורסל ורכש ניסיון נוסף כעוזר מאמן של רז כהן עם קבוצת הילדים של דן. שנה לאחר מכן קיבל את המושכות של קבוצת הילדים (2000/1) ולראשונה בחייו שימש כמאמן ראשי. באותה קבוצה בלטו אז אלון אבן-צור, ירדן שחם, אלון גל, אורן ניטוקר ועוד שחקנים מוכשרים והקבוצה היתה ממוקמת במשך רוב העונה במקום הראשון בטבלה. אבל הסיום היה מאכזב מאוד לאחר שבמחזור האחרון של העונה דן נכנעה בבית להגושרים (עם יוגב אוחיון ואורן בדר) ואיבדה את האליפות לטובת קרית שמונה.
בשלושת השנים הבאות המשיך שאודר לאמן את הקבוצות של דן בקט-סל ובילדים ורגע השיא היה בעונת 2003/4 עם אליפות הילדים בליגת מחוז צפון. באותה עונה אימן לראשונה את קט-סל לב העמק (רומן שנמשך 4 שנים) בליגה האזורית, בה בלטו בין היתר הדור הנוכחי של הנוער - טל בן-צבי, אורן אבן-צור, יניב שטרוס, ניר וסרמן ועוד... למרות הציפיות הגבוהות הקבוצה הסתפקה במקום השני. בליגה של האיגוד הוביל את קט-סל קרית שמונה למקום השלישי.
בהמשך אימן שאודר שנתיים את קבוצת הילדים של מטולה ושנה היה עוזר המאמן של אוהד יתום בקבוצת הנערים לאומית של גליל עליון (2004/5).
בעונתו השמינית והאחרונה עם הקבוצות של עמותת הספורט גליל עליון אימן שאודר את קבוצת הילדים של עמיר, ומאז עבר לאמן במחלקת הכדורסל של הפועל קרית שמונה.
 
 
עם קבוצות מחלקת הכדורסל של הפועל קרית שמונה
שאודר אימן העונה את כל שלושת הקבוצות של המחלקה: קט-סל (ליגה גליל עליון), הילדים (ליגה א' צפון) והנערים (ליגה מחוזית), ועושה רושם שהוא  תקע יתד וימשיך שם גם בשנה הבאה. "התחלנו השנה לקדם את הילדים הקטנים, את דור העתיד. הרמנו קבוצת קט-סל חדשה, מה שלא היה בשנה שעברה, וקבוצת הילדים שודרגה מבחינה כמותית מ- 6 שחקנים ל- 11 שחקנים", מספר שאודר. קבוצת הילדים היתה השנה אחת מהקבוצות המובילות בליגה, לאחר שסיימה את העונה במקום השלישי עם מאזן מכובד של 6-12. גם קבוצת הנערים עשתה עונה מצוינת לאחר שסיימה במקום השני בליגה עם מאזן מדהים של 2-16.
"היתה לנו שנה טובה בכל המסגרות ואני מקווה שאנחנו נצליח לקדם את הכדורסל בעיר גם בשנה הבאה. יש כדורסל טוב ומאורגן בקרית שמונה בניהולם של אופיר אורן ושמעון בן-אבו", אומר שאודר.


דרור שאודר מתדרך את דור פורת לפני פתיחת משחק הגמר בין דן/הגושרים לשמיר/עמיר

 
 

 
איך התכוננתם לקראת הפיינל-פור ומה היה המפתח לניצחון בכל אחד מהמשחקים?
"היה ברור לנו שאנחנו צריכים לשים על תמיר כהן את המגן הטוב ביותר שלנו, מה שעבד מצוין בחצי הגמר מול קרית שמונה, כאשר יוני שמר על יריב אורן. אני חושב שמעוז הוא השחק הטוב ביותר בליגה ולא נראה לי שמישהו יכול להתווכח איתי על זה. אם יש איזשהו שחקן שיכול לשמור עליו בצורה טובה זה רק יוני וגם הוא נמצא בקבוצה שלנו".
 
 
איך אתה מרגיש לאחר הזכייה באליפות בפעם הרביעית ברציפות?
"אני מרגיש מצוין. כל אליפות משמחת אותי מחדש. הקהל יצר אווירה מדהימה בגמר. לפני המשחק דיברנו על כך שמשחקי גמר הם משחקים בהם מי שמשחק יותר אגרסיבי, מי שמשדר יותר כוח ומשחק הגנה חזקה יותר, הוא זה שינצח. שיערנו שתוצאת המשחק לא תהיה גבוהה, ואכן כך היה. שמיר/עמיר רצתה שיהיה משחק עם סקורר נמוך, אבל אני חושב שאנחנו קבוצת הגנה טובה יותר מהם".
 
 
בגמר התמודדת מול אביעד דינור, איתו שיתפת פעולה בשנתיים האחרונות. איך זה היה בשבילך?
"זו היתה חוויה מאוד מיוחדת עבורי. אביעד הוא חבר טוב ובנאדם מקסים. מאוד נהניתי לעבוד איתו בשנתיים הקודמות וגם למדתי ממנו כמה דברים. בגמר אפילו שחקנו תרגיל שלו נגד אזורית וזה הצליח לנו. זו בעיה גדולה מאוד עבורנו שהוא לא לקח איתנו השנה את האליפות, מכיוון שאין מי שיכין לנו את הסטייקים בארוחה לכבוד הזכייה באליפות, ומסיבה זו החליט ינאי שהשנה נחגוג את האליפות במסעדה... חוץ מאביעד, היו עוד שחקנים מצוינים ששחקו אצלנו בקבוצה בשלושת השנים הקודמות. הם חברים שלנו והיה מאוד נחמד ומרגש לפגוש אותם בגמר – ליאור סרף, דרור מיטלמן, איתי גינדלסקי, אופיר טולדו, צחי איטח, נדב גולדשטיין ותמיר כהן. תמיר היה אחד השחקנים שהכי נהניתי לאמן והייתי לוקח אותו לכל קבוצה בה אני מאמן".

 


דרור שאודר עם האחים מתן ואלון אבן-צור באירוע הפרידה שערכה הקבוצה לכבודו של אלון
 
 

 
איך היה לשתף פעולה על הקווים עם ניסן גבע?
"ניסן ואני מכירים כבר שנים רבות, מאז שהיינו ילדים, הוא אפילו היה בבר-מצווה שלי. הרבה שנים עברו מאז והשנה יצא לנו לעבוד ביחד והיה נחמד מאוד. הייתי מדבר איתו לפני המשחקים והוא נתן לי כמה רעיונות טובים מאוד. הוא איש נחמד ויש לו פאב מצוין, אז מומלץ לכולם לבוא לבקר בדארמה בר".
 
 
האם היו שלבים שחשבת להרים ידיים ולוותר על הקבוצה?
"בתחילת השנה חששתי שאולי לא יהיו חיבור טוב עם החבר'ה מהגושרים, מכיוון שאני לא כל כך מכיר אותם. חשבתי שהם לא חברים טובים אחד של השני ושיש להם הרבה אגו אחד כלפי השני, אבל התברר שטעיתי. דבר נוסף שהפריע לי הוא שלא יצא לנו כמעט להתאמן במשך העונה. התעוררה אצלי השאלה האם יש לי בכלל מה לתרום לקבוצה בתור מאמן אם אין אימונים. התלבטי האם אני בכלל רוצה להמשיך לאמן את הקבוצה. אבל לאחר שיחה עם ינאי וניסן, הם הצליחו לשכנע אותי שאנחנו נמשיך והכל יהיה בסדר, ואכן כך היה".
 
 
מה היה הרגע הגדול ביותר שלכם העונה?
"בחצי הגמר הראנו נחישות רבה וזו היתה הפעם הראשונה שהיה ניתן לראות שאנחנו הקבוצה הטובה ביותר בליגה. בסיום המשחק היתה לי הרגשה טובה שאנחנו הכי טובים. היתה לנו הגנה טובה מאוד, אבל גם בהתקפה הגענו מוכנים למשחק וזה עזר לנו מאוד".

 


דרור שאודר מדריך את הקבוצה יחד עם ניסן גבע לפני משחק חצי הגמר בין דן/הגושרים לקרית שמונה

 

 
מה היה הרגע המאכזב ביותר שלכם העונה?
"משחק החוץ בחולתה במחזור ה- 12. הגענו למשחק עם סגל קצר, השארנו את הקלעים שלהם פנויים, עשינו את כל השטויות האפשריות והתפרקנו מהר מאוד. לא שחקנו כמו קבוצה, לא הראנו אופי, לא ניסינו לחזור למשחק ובסיום הפסדנו ביותר מ- 20 הפרש".
 
 
מה אתה חושב על הליגה עצמה?
"הליגה היתה מאוד תחרותית העונה עם הרבה קבוצות טובות. הקבוצות היו קרובות יותר מבחינת רמה אחת לשנייה מאשר בשנים האחרונות. למעשה חוץ מהמפגשים מול נאות מרדכי, שתוצאת המשחק היתה ידועה מראש, בכל שאר המשחקים לא היה ניתן לדעת איזו קבוצה תנצח. כל הכבוד לנאות שהם לא התפרקו ושהם באו ליהנות מהמשחק".
 
 
האם הפריע לך ששחקנים שהובילו אתכם לאורך כל העונה (ירדן שחם ודור פורת) לא זכו לדקות משחק רבות בפיינל-פור?
"לאחר המשחק זה אכן הפריע לי. ראיתי שהם מאוכזבים מאוד וניסיתי לדבר עם דור בצד. אבל הם שני אנשים בוגרים והכל בסדר. אנחנו חברים ואין שום בעיה. היתה לנו רוטציה לא גדולה במשחקים האלו וכך היה תמיד בשנים האחרונות, ואני שמח שעד היום זה הצליח. אין לי מטרה לפגוע באף אחד ואני אוהב את כולם באותה מידה והם יודעים את זה. חוץ מזה שלדור וירדן היתה עונה טובה מאוד והם עזרו לנו בהרבה משחקים, בהם היו השחקנים הבולטים שהובילו אותנו לניצחון".
 
 
איזו אליפות היתה המיוחדת ביותר עבורך מבין ארבעת האליפויות?
"כל אליפות היא מרגשת ומיוחדת בפני עצמה. תמיד כיף לצאת מהאולם ולראות את כל האוהדים מחכים לנו בחוץ ואז ינאי מוציא את השמפניה. סגל השחקנים שהיה לנו בתחילת השנה לא היה נראה נוצץ במיוחד ביחס לשנים עברו, במיוחד לאור העובדה שלא ידענו האם כחלון יצטרף אלינו בכלל. השנה גם קיימנו מס' מועט של אימונים ביחס לשנים קודמות, אבל היו לנו שני אימונים טובים לפני חצי הגמר והגמר, אימונים שעזרו לנו מאוד."
 
 
האם אתה עדיין רעב לתארים נוספים?
"אני יותר רעב לסטייק אנטריקוט... כן בוודאי. כל שנה הרעב מתעורר מחדש. אני כבר לא חושב על העונה האחרונה, אלא חושב קדימה".

 


דרור שאודר עם מאמן קרית שמונה עמרי בשירי לפני משחק חצי הגמר בין דן/הגושרים לקרית שמונה
 
 
 
 
מיהו השחקן המועדף עליך בכל הזמנים ומי הם חמשת השחקנים המשלימים את החמישייה החזקה ביותר שלכם?
"השחקן המועדף עלי הוא יוני גבעוני. אני לא מצליח להבין איך בשנתיים האחרונות הוא לא נכנס לחמישיית העונה (מאז שמאמני הקבוצות החלו לבחור את החמישיות).
היו לנו שחקנים מצוינים בכל אחת מהעונות, אבל אלו המשלימים את החמישייה הטובה ביותר הם:
PG - אייל טולדו: מנהיג אמיתי. האיש הנכון לתת לו את הכדור ברגע האמת, בטח בליגה שרוב הזמן הקבוצה לא מאורגנת מבחינת תרגילי התקפה. רוב העונה ההתקפה לא מתוכננת, לפחות עד השלבים המכריעים של העונה, ושחקן כזה נותן לך ביטחון. אתה יודע שאם תיתן לו את הכדור הוא יעשה סל.
SG - גל גליק: סקורר גדול. שחקן אחד על אחד מצוין וגם שומר טוב מאוד. גליק הוא גם אישיות בפני עצמה, בחור שכולם אוהבים ושחקן שכל מאמן היה רוצה שיהיה לו אחד כזה בקבוצה.
SF - יוני גבעוני: יוני ואני גדלנו יחד במשך כל השנים - מאז הפעוטון ועד סוף י"ב. הוא החבר הטוב ביותר שלי בקבוצה ואחד החברים הטובים ביותר שלי בכלל. יוני הוא שחקן ההגנה הטוב ביותר בליגה. שחקן חשוב ביותר בכל קבוצה בה הוא יהיה. יש לו אופי של מנהיג והוא נותן לקבוצה המון דברים שלא הרבה שחקנים בליגה הזו נותנים: יכול לשמור על כל שחקן בכל עמדה ותורם המון בריב', חט' וחס'.
F - מעוז כחלון: מבחינה התקפית מעוז הוא ברמה מעל הליגה, לפחות ממה שראינו השנה. מאוד קשה לשמור אותו בהגנה אישית, מכיוון שהוא מאוד זריז עם יכולות של גארד ביחס לכל הגבוהים בליגה. גם הוא גבוה וחזק לעומת כל הגארדים בליגה, כך שאף שחקן בליגה לא ממש יכול לעצור אותו.
C - יוסף גמליאלי: בחור מקסים שהתחבר עם כולם. יש לו חוש מדהים לריב' שמוביל אותו לסלים רבים מריב' התקפה. יש לו סיומת מצוינת עם צעד וחצי יגוסלבי מצד שמאל ויכולות חדירה מצוינת מבחוץ, מה שכמעט ולא ניתן לראות אצל גבוהים בליגה וכך קשה מאוד להתמודד מולו".
 
 
משהו לסיכום, תודות...
"דבר ראשון אני רוצה להודות לכל השחקנים על ההשקעה והמאמץ. תודה לשחקני הגושרים על הרצון לזכות באליפות הראשונה שלהם ותודה לשחקני דן שעזרו להם להגשים את המטרה... תודה רבה לינאי שחם, שהוא המנהל מס' 1 בארץ. זה לא רק אני אומר, אלא שאר מאמני הליגה קבעו זאת. תודה רבה לניסן גבע חברי הטוב שעזר לי על הקווים. ותודה גדולה לבן שלי שלו (בן שנה ושלושה חודשים), שבזכותו יש לי רצון וכוח לעבוד בדבר שאני הכי אוהב – כדורסל, שזה למעשה הדבר האהוב עלי ביותר, חוץ ממנו.
אני רוצה לאחל הצלחה גדולה לזיו ברתנא בדרכו החדשה עם קבוצת הנוער לאומית ובהצלחה לכל שאר המאמנים בגליל ובסביבה. שלום ובריאות לכולם".

 


דרור שאודר עם ניסן גבע וגביע האליפות של דן/הגושרים בסיום משחק הגמר מול שמיר/עמיר
 
 
 
 
חברים מספרים
 
חברו לקבוצה יוני גבעוני:
"אני מכיר את דרור מבית התינוקות ועד היום. תמיד היינו מתעסקים בספורט מכל הסוגים והמינים ואני שמח שהוא הפך את זה למקצוע ומתעסק בזה ביומיום. מהצד אני רואה את ההתקדמות שלו ואיך שההבנה והאימון שלו התקדמו במשך השנים ושמח מאוד לבוא ולפגוש אותו קודם כל וגם לשחק בשבילו... ישר כוח !!!"
 
חברו למקצוע אוהד יתום:
"דרור הוא קודם כל חבר אישי. אני חושב שהוא מאמן מעולה, אבל לצערי לא מספיק מעריכים אותו בגליל העליון. כל השחקנים והנערים אותם הוא מאמן מתים עליו. דרור אוהב מאוד את המשחק, בחור יצירתי, סקרן וכל הזמן רוצה ללמוד דברים חדשים. אין לי ספק שברגע שהוא יקבל את ההזדמנות הראשונה הוא יצליח. כל הכבוד לו ולניסן גבע על ההישג הגדול וכל הכבוד גם לינאי שחם, מר "שמעון מזרחי" ולכל חברי הקבוצה, ששוב פעם עשו זאת והפכו לאימפריה".

 


דרור שאודר עם בנו שלו וארבעת הגביעים של דן בין השנים 2006-9


גלריית תמונות של דרור שאודר מלמד את בנו שלו לשחק כדורסל לא לפני אימון בזריקת אבנים לנחל הדן

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital