מייסטר שיווק פירות
view counter
זה הזמן לגלות עולם ומלואו בעבור חיות המחמד שלכם. אביזרים, ציוד ומכירת דגים. צדק חייתי - מזון וציוד לבעלי חיים.
view counter
view counter
בי אקטיב - ביגוד ספורט מקצועי
view counter
מכבסת ורד - אנחנו מכבסים הכל!
view counter
דף חלק - החנות הגדולה בצפון לציוד בי"ס וציוד משרדי
view counter
הרפתקה בראש פינה
view counter
עולם ומלואו - מוצרים לצימרים ומוצרי צריכה לשוק המוסדי
view counter
מדרסי העטלף
view counter
בייקרס אליפלט - המרכז הצפוני לרוכבי אופניים
view counter
יין בעיר קריית שמונה - הקנייה הכי טובה בעיר
view counter
הפיראט האדום - חנות הצעצועים הזולה בצפון!
view counter
view counter
EMS Plus ראש פינה - סטודיו אימוני כושר בשיטה מהפכנית
view counter
אורי רובין - רפואה סינית משלימה
view counter
ינקי אילן שלומי שלטים בע"מ - מפעל לייצור כל סוגי השלטים, הדפסות דיגיטליות ותמונות קנבס
view counter
רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
פיורינה ספא מן הטבע - הגושרים מלון בטבע
view counter
טקיאר מזגנים - מערכות מיזוג וקירור אויר מתקדמות
view counter

פרויקט שביל האסמים יוצא לדרך

מאת: 
ערן גבאי
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
16.11.16
גלריית תמונות:
שביל האסמים  צילום: מאור גולדנברג

המכללה האקדמית תל חיפרויקט גדול לשימור מבני האסמים (הסילו), בשיתוף החוג לאדריכלות ועיצוב פנים במכללה הטכנולוגית תל חי והחוג ללימודי גליל במכללה האקדמית תל-חי, מתחיל בגליל ויתפשט לכל רחבי הארץ.

מבני הסילו הישנים העומדים שוממים ומוזנחים כבר שנים רבות התעוררו השבוע לחיים במסגרת פרויקט משותף לחוג לאדריכלות ועיצוב פנים במכללה הטכנולוגית תל חי בראשותם של יובל אלימי ושלום צרויה, ולחוג ללימודי גליל לתואר שני במכללה האקדמית תל-חי. לפרויקט זה שותפים גם המועצה האזורית הגליל העליון והמועצה לשימור אתרים.

הסטודנטים מתל-חי נחשפו לסיפורי הסילואים מהעבר. הם למדו על הקמת הסילואים בשנות החמישים של המאה ה- 20, הטכנולוגיה החדשנית של בטון מזויין שיצקו אל תוך תבניות מוכנות מראש שהובאו ליישובים ועל תפקידם כממגורות גרעינים למזון לרפתות, לולים ולבריכות הדגים ההיסטוריות. כיום עומדים מבנים אלה שוממים, מבוישים וחסרי כל שימוש.

 

נחשפו לסיפורי הסילואים מהעבר. הסטודנטים מתל-חי על רקע העבודות
נחשפו לסיפורי הסילואים מהעבר. הסטודנטים מתל-חי על רקע העבודות

הסטודנטים מהחוג לאדריכלות במכללה הטכנולוגית, ובמסגרת קורס עיצוב פנים בהנחיית האדריכלים יובל אלימי ואיה פרוינד לקחו על עצמם משימה להפוך את מבני הסילו המיושנים לרלוונטיים לחיי היום יום, המאפיינים את היישובים הכפריים בגליל העליון במאה העשרים ואחת. הפרויקט הינו חלק מהאג'נדה של החוג בשנים האחרונות ליצירת חיבור בין הסטודנטים לקהילה. מדיי שנה לוקחים חלק הסטודנטים בפרויקטים, ואשר מהווים חלק חשוב בחיבור שבין הקהילה המקומית והמכללה הטכנולוגית (בין תאוריה לפרקטיקה).

פרויקט זה מתבצע במסגרת תכנון ל "שביל אסמים" כלל ארצי שיחבר בין הסילו הצפוני ביותר שבקיבוץ דן לבין זה הדרומי ביותר וגם החדשני והפעיל עד היום המצוי בקיבוץ איילות בערבה. שביל הסילואים מבקש לספר את סיפור גידולי התבואה, אחסונה והעברתה ומספר את סיפורה של הארץ והסיפור של התפתחות החקלאות, ענף הבטון וגרעיני התבואה. מבני הסילו מצויים כיום בישובים חקלאיים, מושבים וקיבוצים, באזורי תעשייה עירוניים, מתחמי ממגורות ארציים ועוד. כל אלה במשותף מיועדים להפוך לשביל החוצה את הארץ לכל אורכה והמספר את סיפורם של מבני הסילו.

ייחודם של מבני הסילו בגליל היה בהיותם המבנים הגבוהים ביותר באזור וככאלה הייתה להם משמעות תפקודית כפולה, הן כמבני אחסון לתבואה וכן כמבנים בעלי משמעות אסטרטגית. רבים מהם שימשו כמגדלי תצפית. הסילו של מעיין ברוך היה מגדל תצפית לשליטה על שלבי העבודה של הסורים בתקופת 'המלחמה על המים'. הסילו של דן שימש לתצפית צבאית בימים שלפני מלחמת ששת הימים. הסילו של מנרה שימש כמגדל איכון ותצפיות מסוגים שונים אל הלבנון ועוד.

לסילואים הייתה גם משמעות חברתית, רבים מהם שימשו מגרש המשחקים של ילדי הקיבוץ, נערכו בקרבתם טכסים חגיגיים, על גגם הודלקו חנוכיות היישוב והונפו דגלי אחד המאי ויום העצמאות. חלק ממבני הסילו שימשו גם לצרכי פרסום מקומיים דוגמת מבני הסילו עליהם נרשמו לאורך השנים שמות כל הגרעינים ביום הכרזת הגרעין, שנערך בקיבוץ לאחר סיום שנת השירות וההכשרה הראשונה של הגרעין בקיבוץ אליו היה מיועד.

כוונת הפרויקט היא לנער את האבק ממבנים ייחודיים אלה שהיו בעלי משמעות רבה כמבנים גבוהים ובולטים ביישוביהם אך השימוש בהם היה לשנים לא רבות. מבני הסילו משקפים את החשיבה הקואופרטיבית והמשק האוטרקי שאפיין את ההתיישבות החקלאית ובמיוחד זו הקיבוצית בשנים הראשונות להקמת המדינה ובזה חשיבותם הרבה. מעבר לכך יש סילואים שתוכננו על ידי אדריכלים נודעים שעסקו בתכנון היישובים החקלאיים כריכרד קאופמן ואחרים. בנוסף לכך קיימת בשנים האחרונות מגמה עולמית של חשיבה מחדש וארגון של הנכסים התרבותיים המייצגים את חיי היום יום ואת הערכים שהיו משולבים בהם. נכסים אלה דוגמת מבנים ואתרים הנמצאים פעמים רבות בלב ליבו של היישוב הם חלק מהסיפור ההיסטורי ומהזהות המקומית שנרקמה לאורך שנים.

 

לב ליבו של היישוב. סטודנטיות מהמכללה גאות בדגם הסילו שבנו
לב ליבו של היישוב. סטודנטיות מהמכללה גאות בדגם הסילו שבנו

דוגמא לכך היא כתובות ושמות הגרעינים המגיעים ליישובים ושמות קבוצות החינוך שרשומות בצבעים עזים על חלק ממבני הסילו. פעמים רבות נעלמו כל חברי הגרעין אך המבנה הגבוה והכתובת שעליו מנציחים את הסיפור ההיסטורי של אותו גרעין צעירים שהגיע ובילה בקיבוץ מספר שנים. אין ספק שבמקביל לתהליכי החידוש הכוללים שינויים בענפי ההתפרנסות, הגת אוכלוסיות חדשות ליישובים אלו ועוד יש צורך לבצע חשיבה מחודשת על שימוש במבנים ייחודיים אלה.

בתצוגת התכנון של הסילואים המחודשים שהציגו הסטודנטים מחוג לאדריכלות ועיצוב פנים בלטה מגמה של החיבור בין הסיפור ההיסטורי לבין החדשנות התפקודית. מבני הסילו הבנויים בארבע צורות שונות מאופיינים בהיותם גבוהים, מאורכים וצרים מאוד בחלקם הפנימי, וכך הם מהווים אתגר רציני לכל מי שמבקש לתכנן אותם תכנון מחדש. אחת ההתניות לתכנון הסילואים הייתה להיצמד עד כמה שניתן למבנה המקורי.

בין ההצעות בלטו ההצעה למוזיאון שבו נשאבים האורחים המגיעים למוזיאון בקפסולת זמן המעלה אותם למעלה לתחילת הביקור ההיסטורי, קפסולת הזמן מדמה את צנרת העברת התבואה עד לחלקו העליון של המגדל לתצפית על האזור ובהמשך ירידה בשביל היסטורי המדמה את הסיפור ההיסטורי של היישוב. פרויקט אחר מציע להפוך את הסילו המיושן למקום להכנת גבינות ושימוש בטמפרטורה הנמוכה של הקירות העבים לצורך יישון גבינות ואף חנות למכירתן.

פרויקט אחר מציע להפוך את מבני הסילו לאתר לינה למטיילים המבקשים ללון במחירים זולים במתכונת אכסניות מטיילים העומדות לרשות צליינים באירופה. על פי תכנון זה יעוצבו לאורך שביל הסילואים מספר מבני סילו שיוקצו ללינה ולאירוח המטיילים בשביל.

פרויקט אחר מציע להפוך את מגדל הסילו הרחב יותר לדירות אירוח לאמנים שיגיעו לפרק זמן של מספר חודשים, ייצרו ביישוב בשיתוף האמנים המקומיים, יעצבו בחלק מהמרחב תערוכה משותפת עם האמנים המקומיים, וכמובן גלריה שתאפשר לאמנים האורחים והמקומיים להציג את עבודותיהם ולהציע חלק מהעבודות למכירה.

 

האם יהפכו מגדלי הסילו לדירות אירוח? חלק מהסטודנטים בטוח יתמכו בהצעה
האם יהפכו מגדלי הסילו לדירות אירוח? חלק מהסטודנטים בטוח יתמכו בהצעה 

פרויקט אחר הציע להפוך את מבנה הסילו לאקווריום ענק תיירותי והמאפשר לצופים ללכת לאורך הסילו ולצפות בדגים שונים החיים בעומקי מים שונים. מסעדת פועלים המיועדת למבקשים לקבל ארוחה עממית והמיועדת לכל בעלי המלאכה העובדים בחצר המשק והענפים המצויים מסביב לסילו.

התכנון המוצע משמר את הקשר בין המבנה האוטנטי מהעבר לבין עיצוב מודרני תוך שימוש במתכות מגלוונות, עבודות נפחות, שימוש בעץ מלא ושימוש במבנה כפי שהוא בנוי. ומשם ירידה לאורך הסיפור ההיסטורי בין ההצעות התכנוניות ניתן היה לראות מסג נחשפו הסטודנטים למבני הסילו ולסיפורים ההיסטוריים של מבני הממגורה.

החוג לכלכלה וניהול במכללה האקדמית תל-חי קיבלו על עצמם לתת לפרויקט את ההיבט של ההיתכנות הכלכלית. בשלב זה שיחל מיד בסיום הקיץ יוצגו הפרויקטים ליישובים במטרה לעניין יזמים מקומיים להצטרף לפרויקט ולהפוך את ההצעות למציאות. החוג לכלכלה וניהול יציע ליווי כלכלי ובניית תכנית עסקית ליזמים ובעלי עניין שיהיו מעוניינים להפוך את החלומות למציאות, בעוד החוג לאדריכלות יהפוך את החלום למציאות דרך עבודה משותפת של הסטודנטים עם היזמים הפוטנציאלים עד להגשמת הפרוייקט.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital