כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
עדיין לא הגעתם לחנות החיות שלנו? אצלנו תגלו עולם ומלואו עבור בעלי החיים שלכם. אנימל ק"ש - ציוד ומזון לחיות מחמד
view counter
מדרסי העטלף
view counter

על מחלקות הנוער בכדורסל של הפועל גליל עליון וגלבוע/עמק המעיינות

מאת: 
יאיר תגר
בשם: 
תאריך: 
22.01.11

כששמחה מתחלפת בסימן שאלה גדול
 
בשבעה חודשים זכו נערי גליל עליון בשני התארים החשובים בישראל, אליפות בנוער לאומית וזכייה בליגת העל לתיכונים. על הנייר מדובר בחבורה מוכשרת שיכלה להמשיך את צמיחתם של בוגרי המחלקה בקבוצה הבוגרת, הבעיה היא שמסגרת כזאת כבר לא קיימת ו"באחות" מגלבוע לא ממש מתים לקלוט את אותן כוכבי נוער אותם הם בעצמם גידלו מינקות, לפני ש"ערקו" לגן נר.

 
ב- 13 ביוני 2008 נפל דבר בכדורסל הישראלי: אחרי שנים של חוסר תמיכה מהמועצה של גליל עליון, החליט חיים אוחיון, הבעלים של קבוצת "הפועל גליל עליון", להעביר את הקבוצה למועצה האזורית גלבוע (שבעצמה החליטה להיפרד מהפועל עפולה שירדה באותו הזמן לליגה הלאומית), להתאחד איתה, וכך קמה לה קבוצת "הפועל גלבוע גליל".
 
שיאו של תהליך זה בא לידי ביטוי באליפות הסנסציונית בעונה שעברה, אך תהליך זה טומן בחובו גם דבר שלילי, אשר עלול לגרום לבכייה לדורות לעתיד הכדורסל הישראלי.
 
הפועל גליל עליון לקחה את אליפות המדינה לנוער בשנה שעברה וקשורה לקבוצה הבוגרת שנוסדה מחדש, ניסתה את מזלה בליגה הארצית בעונה שעברה, אך משם נשרה במהירות וכיום היא מתמודדת מול אריות ליגה א' של מחוז צפון.
 
המצב הנוכחי גרם לכך ששחקנים שסיימו גיל נוער בכפר בלום (גליל עליון), מצאו את עצמם ללא אפשרות להגיע לקבוצה הבוגרת של המועדון – גלבוע/גליל, מכיוון שהם מצידם החליטו שהם רוצים שבוגרי הנוער שלהם (גלבוע/מעיינות) הם אלה שיעלו לקבוצה מליגת העל.
 
אבל אם מסתכלים על 4 שחקנים ספציפיים שמובילים היום את גליל עליון בנוער, ושחלקם גם הובילו את עמק החולה לזכייה בליגת התיכונים מול ביה"ס "הריאלי העברי בחיפה" לאחרונה, קשה להבין את פשר ההחלטה הזו.
 
יניב שטראוס – נבחר לחמישיית העונה של מחוז צפון בליגת הנוער בשנה שעברה, בעל קליעה טובה מאד מבחוץ, חדירה טובה שמאלה ובעל יכולת קלאץ' מוכחת. אולי גארד העתיד של נבחרת ישראל.
 
רן כהן – גם הוא גארד שמאלי שבאופיו הוא סקורר, חודר מצוין בצבע, בעל יכולת 1 על 1 גבוהה וקליעה טובה מ- 3.
 
בר מאור – חלק מנבחרת הנוער לאליפות אירופה האחרונה שהתקיימה בתל אביב, רכז מוכשר וגבוה עם יכולות אישיות מצוינות, בעל חדירה מצוינת לטבעת.
 
תום מעיין – גארד שנבחר לשחקן ההגנה של מחוז צפון בליגת הנוער בשנה שעברה, שיחק בנבחרת הטרום נוער שייצגה אותנו בסינגפור. גם הוא שחקן קלאץ' ובעל קליעה משובחת.
 
המשותף לאותם השחקנים (חוץ מעובדת היותם שחקני נוער) היא הסיטואציה שכרגע אין להם קבוצת בוגרים לשחק בה בעונה הבאה וזאת לאור ההפרדה בין שתי הקבוצות (למעשה, יניב שטראוס כבר סיים גיל נוער, אך הוא שיחק בתיכונים עקב היותו חריגי גיל. העונה הוא משחק בליגה א' בקבוצה של גליל עליון).
 
 
 
גליל עליוןVS גלבוע

רובן נייברגר מתפקד כיום כמנהל המקצועי של מחלקת הנוער של גלבוע. חשוב לציין שלפני תפקידו הנוכחי שימש כמאמן וכמנהל המקצועי בגליל עליון ובתיכון עמק החולה. עם המעבר של הקבוצה לגלבוע, נדד יחד עמה ועזב את מחלקת הנוער של הגליל. על הסיטואציה הנוכחית הוא אומר: "קבוצת הבוגרים של גלבוע/גליל לא שייכת בשום צורה למחלקת הנוער של גליל עליון; הקשר היחיד בין שתי הקבוצות נובע משני דברים – מיקומן בצפון ושם הקבוצה הכמעט זהה ולא מעבר לזה. חיים אוחיון העביר את הקבוצה לגלבוע אחרי שהרשות המקומית שם הייתה מוכנה לשתף פעולה מבחינת משאבים לקבוצה. צורם לי שאין קבוצה בכירה של גליל עליון בליגת העל, אבל אין לי מה לעשות לגבי המצב הקיים שאינו בשליטתי".
 
על הסיבה שבגללה לא לוקחים את שחקני הנוער של גליל עליון הוא אומר: "מבחינת חוקי איגוד הכדורסל אין אפשרות ששחקן נוער של גליל עליון יוכל להצטרף לגלבוע/גליל, אפילו אם ליאור ליובין (מאמן גלבוע/גליל) רוצה את אותו השחקן. לדוגמא, בר מאור לא יכול, מבחינת אותם חוקי האיגוד, לעבור לשחק בקבוצה הבוגרת של גלבוע/גליל".
 

אמנם יש לו זיכרונות טובים מאותם שחקנים שמשחקים בנוער של גליל עליון, אך הוא מסתכל על מה שקורה בקבוצתו הנוכחית: "את רן כהן, למשל, אני זוכר שהבאתי מאשדוד ובר מאור, שיחק ממש באזור גלבוע. אני מאמין שאותם שחקנים יוכלו למצוא את עצמם בסופו של דבר בקבוצה בליגה בכירה, אם לא בגלבוע/גליל, בקבוצות אחרות באזור הצפון – מכבי חיפה או הפועל קריית טבעון שמשחקת בליגה הלאומית. יש לציין שכיום מחלקת הנוער של גלבוע היא השנייה בגודלה אחרי זו של הפועל ירושלים, וכבר עכשיו שני שחקנים בולטים שלנו, זיו בן-צבי ועוז בלייזר, מתאמנים בסגל הקבוצה הבוגרת של גלבוע/גליל. מבחינתו, אם גלבוע/גליל תמצא שחקן בגליל עליון שמתאים לקבוצה, היא תשקול זאת".
 
 
ניר יהלום, מנהלה של מחלקת הכדורסל הפועל גליל עליון, דווקא חושב אחרת מנייברגר: "מבחינתי, כל שחקן שעולה מהנוער ישר לליגת העל, מכל קבוצה, ולא רק מגלבוע/עמק המעיינות, רק בשביל שהוא יוכל להגיד שיש לו כרטיס של שחקן בליגת העל – עושה את השטות הגדולה של החיים שלו. במקרה הטוב אותו שחקן שעושה את הצעד הזה יישאר תקוע במקום, במקרה הגרוע הוא יעשה צעד ענק אחורה. ראה למשל את זיו בן-צבי ועוז בלייזר מהנוער של גלבוע. הם לא זוכים לשום דקת משחק בקבוצה הבוגרת של גלבוע/גליל, וזו הוכחה לטעות שהם עשו. הרצון שלי כרגע היא שהקבוצה הבוגרת של גליל עליון תעפיל לליגה הארצית, בשאיפה שבעתיד היא תגיע עד לליגה הלאומית, אבל במצבה של גליל כרגע בליגה א', כל שחקן מהנוער שלנו שישחק בקבוצה הבוגרת, יקבל יותר דקות משחק ויותר מקום לשפר את עצמו. ראה כדוגמא את מורן רוט ודרור חג'ג', שני שחקנים שמהליגה הארצית שהגיעו עד לסגל נבחרת ישראל הבוגרת. מצד שני, אין לי בעיה ששחקנים מהקבוצה שלי יעברו לליגת העל אם הם רואים לנכון לעשות צעד זה. למשל בר מאור, לא אעמוד בדרכו אם הוא יחליט לעשות צעד זה, אבל אני חוזר ומדגיש – כל שחקן שמהנוער שקופץ ישר לליגת העל פוגע בעתיד שלו".
 
 
ומה חושב על כך עמית גל, המנהל המיתולוגי של גליל עליון, מי שדאג לכל אותם ילדים בכפר בלום עד לפני שלוש שנים: "עצוב לי שמצב העניינים הגיע לכך שנאלצנו לעזוב את הגליל העליון בשביל גלבוע/גליל גלבוע, וכך נוצר מצב שלגליל עליון אין ייצוג בליגה בכירה, אבל אני מאמין שבסופו של דבר הם יחזרו למקומם הטבעי. מבחינת מצב שחקני הנוער, נוצר מצב שאין לנו קשר עם קבוצת הנוער של הגליל העליון. אנחנו משקיעים את כל משאבינו בקבוצת הנוער של גלבוע/עמק המעיינות וכולי תקווה שדור העתיד ימשיך את ההצלחות הנוכחיות של הקבוצה הבוגרת. דור זה גדל בצורה נבונה ובטוחה וממש בקרוב ידברו בלי סוף על אותם שחקנים שלנו. לעומת זאת, ישנם שחקנים מהנוער של גליל עליון, שבסיטואציה כזו או אחרת בהחלט יוכלו בעתיד להגיע אל הקבוצה שלנו – תום מעיין למשל, שחקן מצוין עם פוטנציאל עתידי ענק להצלחה. אני רוצה להדגיש, אמנם מדובר בשתי אגודות נפרדות, אבל כל שחקן פנוי שרוצה להגיע לקבוצה שלנו ויש לו כרטיס ביד וכמובן שהוא טוב ומתאים לנו, יוכל בהחלט להצטרף אלינו".
 

זיו ברתנא, מאמן הנוער של גליל עליון ועמק החולה בתיכונים, לא בהכרח רואה בעיה במצב הקיים: "לגלבוע תמיד הייתה קבוצת נוער ולא הוקמה קבוצה חדשה. נכון שהם השנה בליגה הראשונה, אבל הם היו כאן בעבר. עזיבת הקבוצה הבוגרת מקשה עלינו רק בעניין השיווקי של ילדים והורים שרוצים להגשים את החלום ולעבור למקום בו חושבים הילדים לגדול כשחקני כדורסל. בגדול, למחלקת הנוער יותר קל ונכון לעבוד בסיטואציה שיש לנו כיום. העזיבה של הבוגרים ציערה אותי, אבל מצד שני, קבוצה בליגה שלישית או שנייה, מאפשרת למאמני הנוער והבוגרים לעבוד בשיתוף פעולה נכון, כך ששחקן מוכשר בכיתה י"א או י"ב יכול לקבל חיזוק ע"י יחידות אימון או לקבל אפילו דקות משמעותיות במשחקי הבוגרים וכך אנחנו יכולים להכין אותו לרמה הבאה. יתרון נוסף – היכולת של קבוצת הנוער לעשות משחקי אימון נגד הקבוצה הבוגרת ולהתמודד מול קבוצת בוגרים חזקה, אבל כזאת שאפשר "לקנות סל" מולה. אצלנו יש תיאום מלא, עם תוכנית ברורה מי מתאמן, איפה ומתי – הכל בשביל לשפר את השחקן ולא בשביל לסגור איזה חור לקבוצה ושהשחקן יראה את כל אימון הבוגרים מהצד".
 
מבחינת עתידם של שחקניו, ברתנא רואה יתרון נוסף למצב הקיים: "לרוב השחקנים המוכשרים שמסיימים גיל נוער, עדיף להשתפשף בליגה השנייה ולצבור ניסיון ודקות משחק. אם יש שחקן שבסוף י"ב כבר מספיק בשל, כפי שהיה יוגב אוחיון או עמרי כספי, אין לי ספק שהוא ימצא את מקומו בקבוצת ליגת על – אם זה בגלבוע או במקום אחר".
 
בנוסף, לברתנא יש מידע מעניין שיכול לאשש את הביטחון שלו בעתיד שחקניו: "בתקופה האחרונה התעניין אצלי מאמן בליגת העל לגבי שחקן מהקבוצה ואני בטוח שיש לנו יותר משחקן אחד שמעניין את מאמני ליגת העל. לדעתי זה יקרה ובקרוב מאוד שחקן שלנו יגיע לליגת העל".
 

אז מצד אחד, במחלקת הנוער של גליל עליון מאמינים בהתקדמות חניכיהם לאו דווקא בליגת העל, כי אם בליגה נמוכה יותר. במחלקת הנוער של גלבוע/עמק המעיינות מרגישים בטוחים בתוצרת שלהם, למרות שמועלית האפשרות של צירוף שחקנים מהנוער של גליל עליון לקבוצה הבוגרת של גלבוע/גליל. האם יימצא פתרון לבעיה סבוכה זו? האם בכל זאת לעתיד של הכדורסל הישראלי יימצא מקום אידיאלי לממש את הפוטנציאל שלו ולקדם את הכדורסל הישראלי למקומות גבוהים יותר? ימים יגידו.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital