זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
DA-Vision
view counter

עובר למסלול האקדמי

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
09.01.17
אחרי שני עשורים מלאים בהצלחות ובסיפוק כמאמן הראשי של קבוצות מועדון טריאתלון גליל עליון, אלון הירש החליט על פרישה ומעבר לאתגרים חדשים. שמחים לארחו לראיון בפינת "מאמן החודש".

מאמן הטריאתלון אלון הירש (51) מקיבוץ יפתח הוא אחת מהדמויות המזוהות ביותר עם הספורט הגלילי בשני העשורים האחרונים. הפיקוד שהוא תפס על מועדון טריאתלון גליל עליון במשך השנים הובילו ללא מעט הצלחות ספורטיביות ואנושיות, שכן לא מעט מקרב חניכיו וחניכותיו הגיעו בעזרת הטריאתלון לשירות צבאי ביחידות מובחרות בצה"ל. במקביל לאלה, הירש משמש כמורה לחינוך גופני בתיכון "עמק החולה". הירש בנה לעצמו עם השנים מעמד של אוטוריטה בתחום הטריאתלון, הוא גם הספיק לאמן את נבחרת ישראל בתחום. לפני מספר לא רב של חודשים הודיע הירש על פרישה בסיום שנת 2016 מתפקידו במועדון טריאתלון גליל עליון.

עם סיום תפקידו של אלון הירש ערכנו עימו ראיון, כדי לשמוע ממנו את הסיבות שהביאו אותו לפרישה, סיכום תקופה ומבט לעתיד.

 

פונה לאתגרים חדשים. אלון הירש.
פונה לאתגרים חדשים. אלון הירש.
 

מה הביא אותך להחליט על סיום דרכך במועדון טריאתלון גליל עליון?

"טריאתלון הוא ענף תחרותי ואחרי תקופה כה ארוכה במועדון, חשתי בשנה או שנתיים האחרונות, ירידה במוטיבציה לתחרותיות ולהישגיות כפי שהיה בי בעבר. זה העלה בי ספקות בדבר ייעודי במועדון, האם אני רק מחנך או גם מאמן להישגיות. הגעתי להבנה כי לא אוכל יותר לעשות את התפקיד כראוי ועלי לעזוב ולאפשר לכוח צעיר להמשיך את דרכי כראוי".

מהודעת הפרישה שלך והודעת התגובה של המועצה לא נשמעו איזשהן חילופי האשמות. האם הפרידה נעשתה ברוח טובה או שקיימים איזשהם משקעים

"ההחלטה על הפרידה נעשתה על ידי ובאה בהפתעה גמורה לספורטאים ולמעסיקיי. את התחושות שליוו אותי השתדלתי להסתיר. המועצה גליל עליון הייתה בית עבורי כמעט מחצית מחיי. תמיד זכיתי לגיבוי ותמיכה וכולי הערכה לכל אלו שדרכנו הצטלבו בעבר במועצה ובעמותה". מעמותת הספורט גליל עליון נמסר: "אלון הירש הודיע לעמותת הספורט על בקשתו לסיים את תפקידו כמנהל המקצועי של ענף הטריאתלון בתום העונה. אין בכך לפגוע בפעילות הענף, אנו עושים את מירב המאמצים לגייס את אנשי המקצוע המתאימים להמשך קידומו של הענף. בהזדמנות זו נודה לאלון, איש חינוך ואיש מקצוע יחיד במינו, על בניית ענף הטריאתלון בגליל העליון, על שנים של אימון, השקעה וקידום ספורטאים בגליל העליון ונאחל לו הצלחה בהמשך".

איך אתה מסכם את שנת 2016 בגזרת המועדון?

"קבוצת ספורטאי הנוער החדשים שהשנה עזבו את קטגוריית הילדים לקטגורית הנוער, העלו בי הרבה תקוות להישגיות והצלחה תחרותית. הם הדור הבא של המועדון. העיתוי שבחרתי נכון בעיני שכן ספורטאים אלו שסיימו עונה טובה מאוד יהיו ספורטאי המחר של המועדון, אותם יואב ביטון גידל בעצמו וכל הקרדיט הוא שלו לחלוטין. בכל יתר הגזרות, יש מקום רב לשיפור".
 

איזה רגעים גדולים תיקח איתך מהתקופה במועדון?

"ישנם לא מעט. הראשון שזכור לי היה משנת 2001 בו המועדון זכה באליפות המדינה. באותה אליפות זכינו בלא פחות מ-14 פודיומים (זוכר בזכות תמונה שנמצאת אצלי שנים רבות) הזיכרון השני הוא ממחנה האימונים שנערך בהונגריה ב-2008 וכלל כ-30 בני נוער. המחנה גרם לגיבוש יוצא דופן בקבוצה, באותה שנה ספורטאנו זכו במספר פודיומים כולל 2 אלופי מדינה בקטגוריות שונות. בשנת 2009 נפתחה באופן פורמלי קבוצת הבוגרים. אין ספק שהיה זה עידן נפלא ומרגש לראות מבוגרים משנים את אורח חייהם והופכים לספורטאים מקצועיים לכל דבר".

 

הרבה חוויות והרבה הישגים בשני עשורים. אלון הירש בטקס חלוקת גביעים למצטייני המועדון.
הרבה חוויות והרבה הישגים בשני עשורים. אלון הירש בטקס חלוקת גביעים למצטייני המועדון.
 

מהם הרגעים המאכזבים או אכזבות שנוצרו במשך התקופה?

"היו לנו מחזורים שהכוח המוביל היה תחרותי והישגי מאוד. האווירה יצרה מקצוענות שחייבה אותי להתנהל בהתאם. במיוחד בשנים 2001- 2003 בו נבחרת ישראל בטריאתלון גרו בתנאי פנימייה בקיבוץ יפתח והתאמנו במקביל לחברי הקבוצה, אך היו שנים בהם הספורטאים באו "לחוג". המובילים פספסו אימונים וסבלו מחוסר מוטיבציה לתחרויות וזה הועבר לספורטאים הצעירים. המצב בהחלט השפיע עלי כשנאלצתי להתאים את ציפיותיי לקבוצת ילדים נחמדה ורצינית אך רחוקה מלהיות קבוצה הישגית כפי שהיה בעבר".

עבור הרבה אנשים אתה הפנים של המועדון. איך אתה רואה אותו ממשיך בלעדיך?

"בשנים האחרונות הצטרף למועדון יואב ביטון. קודם כספורטאי ואח"כ כמנהל ומאמן. עקבתי אחר התקדמותו. המוטיבציה והאמביציה הקיימים אצלו הביאו אותי להכרה כי הוא האדם המתאים להחליפני. אין מאמנים רבים המוכנים להיפתח וללמוד כמו יואב והוא עשה זאת בגדול. הרגישות והסבלנות שלו ייחודיים ובניסיון שיצבור, אני משוכנע כי ימשיך את המסורת של ההישגיות לצד הקניית ערכים של אהבה לספורט, פרגון, תחרותיות הוגנת ועוד".

יואב ביטון הגיב במחמאות משלו: "את אלון הכרתי בשנת 2009 שהגעתי לקבוצה להתאמן. מיד התחברתי לצורת האימון המסודרת, המדויקת והמנה בכל התחומים אט אט הכרתי בנאדם מדהים עם ידע עצום בשנת 2010 התמניתי לדובר המועדון וכך התחלתי לעבוד לצידו של אלון, ולקבל ממנו את החומרים על האירועים השונים. בשנת 2011 מוניתי למנהל מועדון טריאתלון הגליל העליון וכך בעצם הקשר שלי עם אלון התהדק יום יום. בניית אירועים, מחנות אימון, נסיעות לתחרויות ותחרויות. בתקופה הזו למדתי המון מהאיש המדהים הזה. לאחר כמה שנים יצאתי לקרוס מדריכי טריאתלון ובכך הייתי עובד לצידו של אלון באימוני השחייה, האופניים והריצה. למדתי מאלון גישות שונות באימון, דרכי חינוך עם הילדים ובעיקר להסתכל לספורטאי בגובה העיניים. אני שמח שניתנה לי הזכות ללמוד מאדם כזבה את עולם הטריאתלון והאימון בכלל. אני מאחל לאלון המון הצלחה בדרכו החדשה, אנו שומרים על קשר הדוק ובטוח שהוא יצליח בדרכו החדשה"".
 

מה היית ממליץ ליואב כממשיך דרכך?

"חשוב להבין, כי כדי להחזיר את המועדון לגדולה, יש להקריב הרבה מאוד ולהשקיע מעל ומעבר. יש ללמוד מטעויות, להעשיר את הידע המקצועי בארץ ובעיקר בחו"ל, לבנות צוות מאמנים רציני ומקצועי. להיות קשוב לנעשה בשטח ולהקפיד על יצירתיות וחדשנות".

מה היעדים שלך להמשך הדרך?

ראשית אסיים את לימודי הדוקטורט שלי, אני ממשיך ללמד בבית הספר עמק החולה. ובמכללת אוהלו. שנית, כאיש ותיק של ספורט וחינוך, אני חש כי עלי להעביר מניסיוני לאחרים. לכן פתחתי בקריירה חדשה של הרצאות וכבר הספקתי להעבירם במוסדות שונים או במלונות באזור. נושאי ההרצאות עוסקים בתחום אורח חיים בריא. להלן דוגמאות:
 1 חוסר עשייה ספורטיבית והדרכים לשנותה באוכלוסייה של המאה ה 21
("מבטלה לפעילות גופנית – הדרך לשם").
2. השוואה של הספורט האולימפי מלפני כמאה שנה להיום-כל התמורות מאז ועד היום
(" מהר יותר גבוה יותר חזק יותר").
3. תובנות של אלופים להגברת המוטיבציה וההתמדה במקומות עבודה.

 


מחליפים פיקוד. אלון הירש ויואב ביטון, עם מתאמני המועדון באליפות הארץ 2015.
מחליפים פיקוד. אלון הירש ויואב ביטון, עם מתאמני המועדון באליפות הארץ 2015.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital