כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
מדרסי העטלף
view counter

אקטואליה וספורט

המרכז לטניס בישראל סניף קרית שמונה
view counter
מכבסת ורד - אנחנו מכבסים הכל!
view counter
מגזין אופניים - האתר השיתופי המוביל לרוכבים
view counter
Dr. Cell - מעבדה סלולרית לתיקון טלפונים סלולריים וסמארטפונים וחנות אביזרים
view counter
מדרסי העטלף
view counter
כנאפה בקריה קריית שמונה
view counter
וויקסר - פיתוח ובניית אתרים לעסקים, יזמים, עצמאים
view counter
יוסי אלמקייס הגברה ותאורה
view counter
ינקי אילן שלומי שלטים בע"מ - מפעל לייצור כל סוגי השלטים, הדפסות דיגיטליות ותמונות קנבס
view counter
פיצה קמפינו
view counter
כלים לרגע קריית שמונה - השכרת ומכירת כל כלי העבודה
view counter
בייקרס אליפלט - המרכז הצפוני לרוכבי אופניים
view counter
Shay Dekel Store - סטודיו לעיצוב ותפירה בהתאמה אישית
view counter
פיצה בכפר - שאר ישוב
view counter
ראש פינה ספא - טיפולי ספא לגוף ולנפש
view counter
המרכז לביטוח ספורטאים - יורם גרטי
view counter

נבחרת הנח"ל זוכה באליפות צה"ל בכדורסל ב- 1965 מול נבחרת חיל האוויר

מאת: 
גרשון פרינץ
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
10.01.13

הייתה לי הזכות הגדולה לזכות באליפות צה"ל בכדורסל בשנת 1965 עם חבורה מופלאה ועם מאמן יוצא דופן ואולם הדרך לשם לא הייתה קלה...
 
גיוס של חלק מבני הקיבוצים לנח"ל גרם אצלם להתמרמרות גדולה. גם אני התנגדתי נחרצות לגיוסי לנח"ל. כאשר הגיע זמני להתגייס לצה"ל ביולי 1964 הודעתי לתנועה ולנציגה בקיבוץ שלא אתגייס לנח"ל ויהי מה. אך כנראה שמשהו קיבל פרוטקציה על חשבוני ובכל זאת ביולי 1964 קיבלתי זימון לנח"ל.
 
החלטתי לא להתגייס ומישהו ריחם עלי ודחה לי את הגיוס לנובמבר (אמיר קרן ז"ל שהיה מחט הצנחנים).
ניסיתי בכל דרך אפשרית לעבור לצנחנים או לאחת מהסיירות. הצלחתי לעבור את הבחינות לקורס טייס, אך החתימה לזמן רב בצבא נגדה את אופיי. וכך מצאתי עצמי "מוזמן" שוב לגיוס בני המשקים לנח"ל בנובמבר 1964.
 
האימונים של בני המשקים התאימו ליחידות המיוחדות של צה"ל. מי שחשב על יציאות הביתה או על אימונים בספורט, טעה טעות מרה.
מהרגע שנודע למפקדים שהפלוגה מורכבת ברובה מספורטאים ברמות הגבוהות ביותר בישראל, רמת הקושי באימונים עלתה מאוד ואיתם גם הציפיות מאיתנו.
 
למרות זאת, כאשר בלוח השנתי של צה"ל בינואר 1965 הייתה רשומה אליפות צה"ל בכדורסל, זומנו הכדורסלנים המצטיינים מהפלוגה והטירון גרשון פרינץ היה ביניהם.
הזימון לא עבר בשקט ומפקד הפלוגה, הסרן זאב נדלר (נתיב), שהיה שרוף על צבא, התנגד בתוקף לפקודתו של מפקד הנח"ל (דותן) "להקים את הנבחרת הטובה ביותר שאפשר". זאב נדלר (שהשתחרר מצה"ל בדרגת אלוף) אף סירב לקבל אותנו בחזרה לפלוגה לאחר האליפות, אך לבסוף התרצה.
אליפות צה"ל החיילית בכדורסל הייתה אחת מהחוויות הגדולות בספורט באותם זמנים ודווחה ברדיו ובעיתונים.
נבחרת הנח"ל הצליחה להפתיע באליפות, כאשר הגיעה לגמר האליפות מול נבחרת חיל האוויר העדיפה. נבחרת הנח"ל כללה מספר שחקנים מהליגה הראשונה ואחרים ששיחקו בנבחרות השונות של ישראל כמו גבי טייכנר, מיכה ברנר, אודי אדיב, אורי לין, רוני מוסקוביץ, יואל שטיינברג, גרשון פרינץ ונוספים. לעומתה, נבחרת חיל האוויר כללה שחקנים מהחמישייה הראשונה של ישראל, וביניהם שני הטובים בישראל באותם הזמניםהשחקנים, רלף קלייןז"ל ותני כהן מינץ שחקני מכבי תל אביב.
מאמן הנח"ל מיכה שמבן ז"ל (07.01.2012), הכין תלכיד של לוחמי שדה, שהצליח להפתיע את כל הנבחרות וגם את נבחרת חיל האוויר. נבחרת הנח"ל לחצה על שחקני היריב בכל המגרש כמעט לאורך כל המשחק וברוב המשחקים ושינתה סוגי הגנות כל זמן המשחק וכך הצליחה לזכות בגביע צה"ל.
חלק מהאימונים וההכנות של נבחרת הנח"ל לאליפות צה"ל נערכו בקיבוץ גן שמואל, קיבוצו של אודי אדיב. אודי דאג לכל מחסורנו והיה דמות דומיננטית בנבחרת הנח"ל. מעצרו הפתיע אותנו מאוד. חבל שלא חש שעבר את הגבול...
בחלק האחרון של האימונים ובזמן אליפות צה"ל, הנבחרת התאמנה בתל אביב ושהתה בפיקוד הנח"ל ביפו, שם לימדה את להקת הנח"ל לשיר (להקת שולה חן).
 
 
 
סיפורה של יחידת הספורטאים בפלוגת בני המשקים בגיוס לנח"ל בנובמבר 1964
בחודש יולי 1964 ובנובמבר באותה השנה גויסו לנח"ל 2 פלוגות בני המשקים. בפלוגה שגויסה בנובמבר 1964 שירתו רבים מהספורטאים הבולטים בישראל באותה עת. רבים משחקני נבחרת ישראל בכדורעף וביניהם דוד בר נצר והמ"כ אליהו רבינא ז"ל, חלק משחקני נבחרת ישראל והעתודה בכדורסל ואלופי השחייהמשה גרטל, עמית לובן ואסף פורת. סמל המחלקה היה יוחנן וולך מהפועל חיפה.
בהגיע ימי שישי ושבת בשבוע, רובנו ביקשנו לצאת להתחרות בענפי הספורט השונים. המפקדים נאלצו לקבוע בינינו תורנות יציאות ו/או הגרלות.
ואולם באחד מימי השישי בערב, "יצאתי" לכביש פרדס חנה-חדרה, כדי לתפוס טרמפ ולשחק במשחק הגורלי של הפועל גבעת חיים, נגד הירידה. בלילה, בחזרתי בשלום למחנה בניתי גל אבנים בגובה 3 מטר, זכר להצלת הקבוצה מהירידה.
יצוין עוד ששופט הכדורסל ברוך זלינגר, סמ"פ הפלוגה, שהיה החבר של השכנה שלי בגבעת חיים ונכח במשחק, היה המפקד התורן במחנה 80 באותו הלילה...
 
המ"פ, האלוף בדימוס זאב נדלר, החליט שאנחנו, פלוגת בני המשקים, חייבים להיות הפלוגה הטובה בצה"ל. ואולם, בעיית יציאת החיילים/הספורטאים לחופשות ספורט העיבה על כוונתו זו. הבעיה החריפה, כאשר התחוור לו שגם בין מפקדי הפלוגה היו ספורטאים מנבחרות ישראל וביניהם מפקדיי הישירים יוחנן וולך, ערן תומר ואליהו רבינא ז"ל.
 
האימונים הצבאיים של בני המשקים כללו עשרות ק"מ ריצה בשבוע, כולל סחיבת אלונקות ופצועים ותרגולים שונים של יחידות מובחרות. השינה הממוצעת בלילה הייתה כ- 3 שעות וכללה גם את פעילות ה"זאב" בטירטורים ובהקפצות.
ה"זאב" שלנו התחפש ל"איילה" קלת רגליים ובערבים ובלילות נשרכנו אחריו בהרים ובגבעות. כאשר הסתובבנו במחנה 80 חיכה לנו הגביר של המחנה רס"ר אפללו המסופם.
חודש בלבד לאחר גיוס הפלוגה לטירונות בצה"ל, ה"זאב" הצליח בתוכניתו והפלוגה יצאה ל"צייד" מבצעי בגבול הלבנון... דבר ללא תקדים עד אז.
באותה התקופה ב- 1964/5 החלו פעולות יחידות הטרור של הפת"ח באזור גבול הלבנון. בכל לילה הפלשתינאים היו מפוצצים מתקני מים ובתי אריזה, ממקשים דרכים וחודרים לשם מודיעין. מי מאיתנו חשב על ספורט?
בהיות הפלוגה בקורס מפקדי כיתות בשבטה שבנגב, עבר הפיקוד עליה למנחם קמינסקי-עינן (השתחרר בדרגת אלוף) שהיה אף הוא "חולה צבא".
הפלוגה "קיבלה" את המפקדים הטובים ביותר של חטיבת הנח"ל.
רבים מחיילי הפלוגה נלחמו במלחמת ששת הימים ובמלחמות שלאחריה. חלק מחיילי הפלוגה נהרג וחלק נוסף מחייליה נפצע. רוב מפקדיה עלו בהיררכיה הפיקודית של צה"ל.
לימים, ניצן פרינץ בת אחי נישאה לאייל נתיב, בנו של ה"זאב" (זאביק נדלר-נתיב) שנשאר בכל ליבו ומעשיו לוחם למען עם ישראל.
 
 
 


צילום של שחקני נבחרת הנח"ל, המנצחת באליפות צה"ל בכדורסל ב- 1965


המסיבה בפיקוד הנח"ל ביפו, לאחר הניצחון באליפות צה"ל בכדורסל ב- 1965


המסיבה בפיקוד הנח"ל ביפו, לאחר הניצחון באליפות צה"ל בכדורסל ב- 1965


נבחרת הנח"ל מנצחת באליפות צה"ל בכדורסל ב- 1965

 
 
 
השחקנים עם מאמן הנח"ל הנערץ מיכה שמבן ז"ל מיד לאחר סיום המשחק. מיכה היה מאמן מיוחד במינו ונחשב בין המאמנים הגדולים שהיו לישראל,כיהושע רוזין ז"ל, רלף קליין ז"ל ושמעון שלח. כמאמן, למדתי ממיכה שיטות אימון רבות, בעיקר שמירות לחץ ומנהיגות של מאמן ושחקן.
 
 
 


שחקני הספסל של נבחרת הנח"ל באליפות צה"ל בכדורסל ב- 1965
נבחרת החיילות ששיחקו לפנינו בגמר הצטרפה לספסל שלנו


נבחרת הנח"ל עם גביע צה"ל בכדורסל ב- 1965 מיד לאחר המשחק

הצילום משותף לנבחרת עם קציני הפיקוד וביניהם אלוף פיקוד הנח"ל דותן. למחפשי עתיקות, זו תמונה עם הרבה דמויות ידועות וביניהן: הרס"ר אפללו בימין התמונה.
בקשה: שחקנים ובני משפחה של המצולמים בתמונות אלה מתבקשים לפנות אלי ואוסיף את סיפורם. תודה גרשון.

 


גרשון פרינץ
spgp@walla.com

אפשרויות לתצוגת תגובות

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

בפלוגה הזאת חיילים וסגל היו

בפלוגה הזאת חיילים וסגל היו גם רבים מנבחרות א' ו- ב' של ישראל בכדורעף ולכן בשבתות שנשארנו בבסיס (רובן) היה בד"כ מתארגן ומשחק (בתוספת של אנשי צוות נוספים ממחנה 80 גם הם מהנבחרות) כדורעף ברמות הכי גבוהות של אז, בין נבחרות ישראל א' ו- ב' חיילים מול הצוות וכו...

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital