זה הזמן לגלות עולם ומלואו בעבור חיות המחמד שלכם. אביזרים, ציוד ומכירת דגים. צדק חייתי - מזון וציוד לבעלי חיים.
view counter
זו סנטר קלאב קריית שמונה - מועדון של חיות
view counter
זו סנטר קלאב קריית שמונה - מועדון של חיות
view counter

מיגדה כמשל

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
04.09.18

עובדי המפעל "מיגדה" חוששים שאם המפעל ייסגר לא יהיה להם לאן ללכת. התחושה הקשה הזו מלווה גם הרבה כדורגלנים בעירוני קרית שמונה, שחוששים מהרגע שבו יסיימו את דרכם במועדון. 

העיר קרית שמונה עלתה בתחילת השבוע לכותרות בנסיבות לא מחמיאות, כאלה שבעבר היו די מזוהות עימה: כ-250 מעובדי מפעל "מיגדה" פתחו בשביתה, בגלל החשש שמכירת המפעל תגרום לעקירתו מקרית שמונה – ובכך הם יאבדו את מקור פרנסתם. החשש של העובדים הוא שלא יהיה להם לאן ללכת במידה והמפעל ייסגר. החשש הזה הוא חשש מציאותי, ככה זה כשחיים בקצה המדינה ובאזור שאינו שופע במקורות תעסוקה – ובמיוחד כאלה שמציעים שכר גבוה בהרבה משכר המינימום, אזור עם קשיים תחבורתיים ועוד בעיות. המצב שבו שרויים עובדי "מיגדה" מעורר אמפתיה גדולה, שהרי יציבות תעסוקתית היא פרמטר מאוד חשוב בימינו.

 


חיים בחוסר ודאות משווע. עובדי מפעל מיגדה

התחושה הזו שאם העסק יסגור את שעריו לא יהיה לאן ללכת, מלווה הרבה כדורגלנים צעירים תושבי האזור. אין ספק שהרבה דברים טובים קרו במועדון הכדורגל של עירוני קרית שמונה מאז שאיזי שירצקי הגיע לפני שני עשורים, מההתפתחות המרשימה והגדילה של מחלקת הנוער ועד להצלחות הגדולות של קבוצות הבוגרים ועד להפיכת המועדון אחד מהמועדונים היציבים בכדורגל הישראלי – בתקופה שבה מועדוני פאר ישראלים קרסו. מטבע הדברים, אין שום דבר מושלם, בכל דבר יש יתרונות וחסרונות. כמי שחי את תחום מחלקות הנוער מקרוב בעשור האחרון, חורה לי מאוד לראות שבקבוצת הנוער של עירוני קרית שמונה הולך ופוחת הייצוג המקומי השורשי בשנים האחרונות, דבר שניתן לראות גם בקבוצות נערים א'. בשתי השבתות האחרונות, בשני המחזורים הראשונים של ליגת העל לנוער, במדי קרית שמונה שולבו רק שני שחקנים תושבי הגליל העליון, כאלה שגדלו במועדון מגיל קטן: הבלם אורי דהן מראש פינה והחלוץ עבדאללה חליחל מגוש חלב, שעלו בהרכב. היו שנים בליגת העל, שקבוצת הנוער שפעה שחקנים שגדלו במועדון מגיל קטן במועדון ומזוהים עם האזור, אך הדבר הזה בשנים האחרונות הולך ופוחת - מה שגורם לכדורגלנים כבר בגיל ילדים או נערים לפקפק בסיכויים שלהם להגיע לקצה הפירמידה במחלקת הנוער, מה שגם לבטח לא מוסיף למוטיבציה של המאמנים. על הייצוג המינימלי של כדורגלנים תושבי האזור בקבוצת הבוגרים אין טעם להרחיב, כולם יודעים את הפרטים. התחושה היא שהמועדון מאבד את מי שאמורים להיות אבני היסוד שלו – וחבל. המצב הזה שקבוצת הנוער מתבססת על שחקנים שמגיעים מחוץ לאזור, גורם לדחיקתם החוצה של כדורגלנים צעירים רבים, כאלה שגדלו במועדון מגיל צעיר. גם להם יש את אותה בעיה של מציאת אלטרנטיבה, גם אצלם המיקום הגאוגרפי מהווה בעיה למציאת אלטרנטיבה מקצועית הולמת – וזה מביא למצב של פרישת כדורגלנים בגיל צעיר או השתלבות בקבוצות שרמתן אינה הולמת את כישוריהם. חבל מאוד, אבל אפשר לשנות את המצב.

 


מהבודדים שעשה מסלול מלא עד לשערי הקבוצה הבוגרת. אורי דהן
 

 

ברור ומובן, שכדי להשתייך לליגות בוגרים ונוער בכירות, יש צורך בהבאה של שחקני חיזוק. יותר מכך: גם בשביל שהשחקנים המקומיים יפיקו מעצמם יותר, מוטב שישחקו לידם שחקנים מוכשרים שיעזרו להם להיות טובים יותר. ברור גם שאין מקום לכולם. מאחר ובאזור פריפריאלי כמו אצבע הגליל המיקום הגאוגרפי מהווה מגבלה ומכשלה גדולה מאוד – ומי שלא מוצא את עצמו בעירוני קרית שמונה קשה לו מאוד על גבול הבלתי אפשרי למצוא אלטרנטיבה הולמת בקרבת מקום, חשוב למצוא את הדרכים לשדרג את רמת השחקנים בקבוצות הצעירות במחלקת הנוער – כדי שיותר כדורגלנים צעירים יוכלו למצוא את עצמם משתלבים בקבוצות הגיל הבכירות של מחלקת הנוער. דבר נוסף שאפשר וכדאי לעשות, הוא לרשום בחלק מהשנתונים שתי קבוצות – כדי שגם לשחקנים הפחות מוכשרים יהיה מקום לבוא לידי ביטוי, וגם כדי שהשחקנים המוכשרים יוכלו להתאמן במסגרת שיש בה פחות פערים מקצועיים.

 

תוצאת תמונה עבור אדיר לוי גביע המדינה וולה
תוצרת בית. קבוצת שנתון 93-94, שהתבססה על שחקני בית, חוגגת זכייה בגביע המדינה היחיד שבו זכתה המחלקה, בשנת 2010.

כמו כן, הקמה של קבוצת בוגרים בליגה ג', כזו שתשלב שחקנים שאינם מוצאים את עצמם בקבוצת הנוער לצד כדורגלנים ותיקים בגילאי 20 ו-30 פלוס תושבי העיר, שחפצים לשחק כדורגל קרוב לבית, יכולה גם היא להוות פתרון הולם לאותם כדורגלנים. במקרה של הכדורגלנים הצעירים, יהיו כאלה שיוכלו לחזור אחרי עונה לקבוצת הנוער, כשהם בשלים ומחושלים יותר לשחק בליגה הבכירה לנוער. דבר נוסף שיוכל לעזור להרבה כדורגלנים שמסיימים גיל נוער הוא שיתוף פעולה הדוק עם קבוצת בוגרים בליגה לאומית או בליגה א', כזה שיוכל לתת במה לשחקנים שאינם מתאימים לרמה של ליגת העל – אך כאלה שעונה או שתיים בשורות קבוצה בדרג נמוך יותר תוכל להביא אותם בשלים בסופו של תהליך לקבוצת הבוגרים. המצב היום הוא שהרבה כדורגלנים שמסיימים גיל נוער הולכים לאיבוד בהרבה מועדונים מהצפון, שאינם מתנהלים אדמיניסטרטיבית ומקצועית בפרמטרים גבוהים. ייתכן שבמצב של שיתוף פעולה עם עירוני קרית שמונה גם מועדונים כאלה יוכלו להעלות ברמה וגם כחלק משיתוף הפעולה לספק כדורגלנים מוכשרים ממחלקת הנוער שלהם לזו של קרית שמונה. כולם יכולים להרוויח ממהלכים כאלה.

 


ישמחו לייצג את העיר ולעזור לצעירים. שחקנים בני קרית שמונה, המשחקים בליגות הנמוכות

השורה התחתונה של הטור הזה, היא שחשוב מאוד לייצר מציאות שבה כדורגלני האזור לא יחיו בחשש הזה, שאם הם לא ישתלבו בקבוצת הגיל הבוגרות של עירוני קרית שמונה (נערים א', נוער ובוגרים) הקריירה שלהם בסכנה. אין ספק שמהלכים ליצירת אלטרנטיבות לכדורגלני האזור יתקבלו בברכה ובשמחה ע"י כולם, הם יוכלו לעזור לעירוני קרית שמונה ליהנות מיותר שחקני בית בקבוצות הייצוג ויאפשרו ליותר כדורגלנים למצוא את הדרך המתאימה להם. ככל שהמערכת תחבק יותר בני המקום, תיתן להם מקום, תקדם אותם, תעזור למי שברמה פחות מתאימה למצוא את דרכו, הקבוצה הבוגרת תזכה ליותר אוהדים, האנרגיות בתוך המועדון יהיו טובות יותר, למאמנים במחלקת הנוער יהיו אתגרים מקצועיים גדולים יותר, תחושת הסיפוק של כל העושים במלאכה תהיה הרבה יותר גדולה. שווה לנסות.

 

אין כיף גדול מזה. איזי שירצקי ואחיו אפי מעניקים מדליות לילדי בית הספר לכדורגל בשנת 2013.
אין סיפוק גדול מילדים מחייכים. האחים איזי ואפי שירצקי בטקס סיום של מחלקת הנוער

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital