זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter

מורה לחיים

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
24.03.13

אחרי שנים רבות בילדות ובנעורים בענפי הכדורסל והריצה בגליל המערבי, הגיח לאזורנו כתבנו המסור ערן פז, איש חינוך המתגורר יחד עם רעייתו בקיבוץ גדות, הוא האורח שלנו בפינת "הכר את הספורטאי".
 
לפני קצת יותר מחצי שנה חיזקנו את שורותינו עם שחקן חיזוק חדש – ערן פז, שהוסיף תגבורת משמעותית לתנופת ההתפתחות של "גליל עולה". פז גדל והתחנך בקיבוץ חניתה, שבגליל המערבי, למד לתואר בחינוך ומחזיק בתעודת הוראה בתקשורת וחינוך חברתי קהילתי במכללת אורנים. במהלך לימודי התואר התגורר בקרית טבעון יחד עם רעייתו, אור, אשת חינוך אף היא, וביוני האחרון עברו להתגורר בקיבוץ גדות, שם הם גרים עד היום. פז, הכותב באתר במספר פינות, עובד כמטפל ב"גן אלון", בקיבוץ כפר בלום. בחודש הבא הזוג המאושר צפוי להפוך להורים לבת.

 


מקום טוב ביציע. ערן פז תופס עמדה באולם הפיס בכפר בלום

 
כמו רוב אוהדי הספורט, גם האהבה לספורט של ערן פז, נוצרה במגרשים: "התחלתי לשחק בגיל 10 (כיתה ה') כדורסל בקבוצת הקט-סל של המועצה האזורית (מטה אשר). אני זוכר בדיוק את הרגע הראשוני שבו בתחילת השנה, עמדתי ליד לוח המודעות בתלתון (ד'-ו') של החינוך בלתי פורמאלי והסתכלתי על המודעות של החוגים. המדריך שלי שאל אותי מה דעתי על חוג כדורסל. לפי דעתו זה יכול להתאים לי. הלכתי ונשארתי עד סוף י"ב. ענפי הספורט שיש לי אליהם חיבור הם כדורסל וריצה. במקביל להיותי שחקן כדורסל הייתי גם בנבחרת הריצה של ביה"ס. שני ענפי הספורט האלו מלווים אותי עד היום. אני אוהב לראות באולימפיאדה בעיקר את ריצות השדה. עם הכדורסל ה"רומן" הוא יותר ארוך. כאמור התחלתי לשחק בגיל 10. באותה השנה כאשר לעופר שלח עוד היה שיער והכתב הצעיר של גלי צה"ל היה על מדים (ניב רסקי) התוודעתי לשנה המופלאה של הגליל העליון. מאז ערוץ הספורט ואני מחוברים יחדיו לכדורסל הישראלי".
 
התפקיד המרכזי של ערן פז באתר "גליל עולה" הוא סיקור הנעשה בקבוצת הגברים של הפועל גליל עליון בכדורסל. כתבותיו בנושא זה מתפרסמות גם באתר הכדורסל הפופולארי "ספסל". פז מתאר את החיבור המיוחד שנוצר בינו לבין הליגה הלאומית בכדורסל: "במהלך שנות עבודתי בחינוך, גרתי ועבדתי בקיבוץ משמר העמק. בדיוק בשנה הראשונה שלי קבוצת הכדורסל של העמק יוקנעם/מגידו עלתה לליגה הלאומית ומאז התחיל גם הקשר עם הליגה הלאומית. מאז אני חי ונושם כדורסל בבית וגם אשתי יודעת שימי שלישי וחמישי בערב שייכים לכדורסל בלבד. הקשר עם הכדורסל מאוד הדוק, זה הרבה בעקבות זה שהייתי שחקן, גם בזכות ערוץ הספורט והעונה החלומית וגם בגלל החיבור לליגה הלאומית".
 
אז מה מחבר אוהד ספורט ואיש חינוך לכתיבה אתם שואלים? ערן פז מסביר: "הכתיבה אצלי הייתה תמיד, אבל רק בפנים ורק לעיתים רחוקות. במהלך לימודי התואר בחרתי להתמקד בתוך לימודי התקשורת במסלול של "עיתונאות". שם העמקתי את הידע בכתיבה עיתונאית/סיפורית/דיווח. מאז אני רק כותב. אם זה בבלוג ספוט או בבמה שניתנת לי ב"גליל עולה" וב"ספסל".

 


ארוחת צוות של אתר גליל עולה במסעדת פוקצ'ה
מימין: גדעון ורדי, עפר (פושקו) מושקוביץ, אורי שמיר, אסף רוגני, ינאי שחם, ערן פז וגל בר-זיו

 
 
 
חינוך כדרך חיים
ערן פז מגדיר עצמו כאדם שמאמין מאוד בחינוך ערכי על מנת ליצור חברה בריאה. פז מבקר חלקים במנטאליות שהשתרשה במדינה בכל הקשור לכבוד הדדי: "מאז שאני ילד הפריע לי מאוד ערך הכבוד ההדדי שאנחנו כחברה לא מסוגלים לתת כבוד מינימאלי אחד לשני. זלזול, לעג וכוחניות הם אותם הדברים שלא הסכמתי איתם בילדותי והוקעתי מתוכי וניסיתי גם מסביבתי. אני כבר בכיתה ז' התנשאתי לגובה של 1.75 וכולם חשבו שאני ילד שמשתמש בגופו הפיזי כדי ל"השליט סדר". אבל אני לתומי ניצלתי את זה כדי להגן על חבריי לכיתה ועל ילדים שהיו או שנראו לי חלשים פיזית או חסרי אונים. גדלתי מאז, ולא השתניתי הרבה, היום כמחנך אני מגיב בצורה קשה על הטרדות פיזיות או נפשיות, אירועים של גדולים חזקים על קטנים ואירועים אלימים שבין ילדי הקבוצה. אני חושב שיש לערך הזה המון משמעות בעיני לקיום חברה צודקת או לפחות קבוצה חינוכית".
 
כאיש חינוך, ערן פז מביא איתו גישה מיוחדת בעבודתו, כשהדוגמא האישית עומדת במרכז: "עוד ערך שנטוע בי מאז שאני זוכר את עצמי כמחנך הוא הדוגמא אישית. לאורך כל הקשרים שהיו ושיש לי עם נערים אני מקפיד על דוגמא אישית שלי ועל כמה שפחות העברת המסר החינוכי אי שם ממרומי ההר. אני משתדל להגיע אל גובה העיניים כמה שניתן ואף פעם לא ראיתי את עצמי מעל נער כזה או אחר. הדוגמא הכי בולטת שאני יכול להצביע עליה היא יום העבודה שיש לחניכים פעם בשבוע. ביום העבודה הזה הם נחלקים למקומות עבודה שונים בתחומי הפנימייה ואני אחראי על הנוי. אני מקפיד לתת לחניכים עבודה בזוגות וגם מקפיד אחרי שאני נותן את ההוראות של המשימות שיש לבצע, לעבוד יחד איתם גם כדי לנצל את זמן האיכות איתם וגם, אולי יותר חשוב, להראות להם שאני איתם וגם אני עובד. אם אני לא שומר על השקט ומקשיב בזמן שהם מדברים, אז אוי לי אם אני אעיר להם על תרבות דיבור".

 


מורה מזן אחר. ערן פז מביא גישה אחרת של חינוך ילדים

 
הקשר של ערן פז עם חניכיו הוא קשר שמגיע לרזולציות שלרוב אינן חלק מהקשר שבין מורה לתלמיד, ועל כך תעיד הסיטואציה המתוארת: "עצמאות הוא ערך שבחרתי כיוון שאני חושב שבכל ילד מתבגר צריך להיות את הכלי הזה שבעזרתו הוא יוכל להשיג דברים אישיים הקשורים להתפתחותו הנורמאלית. כמו לדוגמא: שמתי לב לנער בקבוצה שכמעט אף פעם אינו אוכל ארוחת בוקר מסודרת מכיוון שהוא תמיד מאחר להגיע לחדר האוכל. ישבתי איתו לשיחה ושם התברר לי שיש לו בעיות בקימה בבוקר. מבירור יותר מעמיק הבחנתי שהוא מודע לכך שאימו מעירה אותו מספר פעמים, אך ללא הועיל. רוח השיחה התחילה לנשוב לכיוונו, הוא הפסיק להאשים את אימו וקנה לעצמו שעון מעורר. שוחחנו על לוחות הזמנים בבוקר ויצאנו לדרך. כבר למחרת הוא סיפר לי שמרוב התרגשות הוא הקדים וקם לפני השעון. הוא מגיע בזמן, מכין לעצמו כריך, יושב לאכול ומרוויח זמן איכות עם חבריו לקבוצה".
 
ההשראה היא חלק אינטגראלי בהתנהלותו של פז כאיש חינוך, כפי שהוא מתאר: "בעקבות שני ספרים של לני רביץ, השקפת עולמי בנוגע לצחוק השתנתה פלאים ואני עושה ככל שביכולתי להביא את ערך זה לעבודתי. אני מאמין באופטימיות ובצחוק (שמחקרים מראים שהוא טוב לבריאות) כדרך חיים וכדרך הסתכלות על עולמנו. אני מחייך ולא רק מבושה, אני צוחק ולא על אנשים אלא איתם. דוגמא שיש לי להביא ממקום העבודה היא היכולת להפוך דברים שעל פניהם אמורים להעציב ולהעכיר את האווירה למשהו שלפחות מסתיים בחיוך. יצאתי איתם השנה לטיול שנתי (כמובן שעם כובע ולא התייבשתי) עם תחילת כל מסלול הייתי מציין את המשפט הבא: "תיזהרו בדרך, תעזרו אחד לשני ואם מישהו נופל, אז שיצעק שהוא נופל". לקראת סוף המסלול בירידה האחרונה, אחת הבנות נפלה ואני שהייתי אחרון מיהרתי לבדוק את מצבה. כשהגעתי היא לא הפסיקה לצחוק, שאלתי אותה בדאגה אבהית אם הכל בסדר והיא ענתה לי שהיא לא הספיקה לצעוק שהיא נפלה".

 


חינוך לערכים מעל הכל. ערן פז

 
וכעת, ניתנת לכם הזדמנות נוספת להתוודע לצדדים נוספים באישיותו של ערן פז, במשחק האסוציאציות:

רגע ספורטיבי גדול: "ניצחון במרוץ הלפיד בשנת 99', על קטע הגבול מראש הנקרה לחניתה. אני זוכר שלא רק שהייתי בכושר טוב, אלא ממש בזון. רצתי כ"כ מהר עד שהגעתי לחדר אוכל בקיבוץ ואמרו לי שכבר עברתי את נקודת הסיום. רצתי חזרה, הגעתי עדיין במקום הראשון".

רגע ספורטיבי מאכזב: "בכיתה ט' הגעתי להיבחן במחלקת הנוער של הפועל גליל עליון בכדורסל. אחרי שני אימונים (אחד בעמיר והשני בכפר בלום), ארז ביטמן החליט שאני לא מתאים ושלח אותי לעבוד על צד שמאל שלי...".

חלום ספורטיבי גדול: "לשחק בקבוצת הבוגרים של הפועל גליל עליון".

ספורטאיי עבר אהובים (ישראלים): "דורון שפר ועדי גורדון".

ספורטאי ישראלי אהוב בהווה: "מתן נאור".

ספורטאי אהוד בעולם בהווה: "דווין וויד".

ספורטאי  עבר אהוד בעולם: "רג'י מילר".

קבוצת ספורט אהודה בעולם: "פעם זו הייתה אינדיאנה פייסרס, אבל אני כבר כמעט ולא עוקב אחריה".

הגליל העליון בשבילי: "מקום שבו ארצה לגדל את ילדיי".

מוטו: "מה שלא יהיה פשוט, פשוט לא יהיה".

 


נהנה מהשלג. ערן פז מנצל את אחד מימי החורף

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital