עדיין לא הגעתם לחנות החיות שלנו? אצלנו תגלו עולם ומלואו עבור בעלי החיים שלכם. אנימל ק"ש - ציוד ומזון לחיות מחמד
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

וזה הרגע הנה באה השעה

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
06.01.15

בגיל 24 רון סבג, רכזה של קבוצת הכדורסל של הפועל גליל עליון/קרית שמונה, ניצב בפני עונה שהיא צומת דרכים עבורו וגם הוא יודע: זו העונה שצריכה להביא אותו לליגת העל. את העונה הוא החל בצורה מצוינת, ואנו שמחים לארחו בפינת "ספורטאי החודש".

דצמבר שמח במיוחד עבר על קבוצת הגברים של הפועל גליל עליון/קרית שמונה בכדורסל. הקבוצה של זיו ברתנא הצליחה לנצח חמישה משחקים, שהשכיחו את מה שקדם להם – רצף של ארבעה הפסדים שהגיעו אחרי פתיחת עונה מוצלחת עם שני ניצחונות. מטבע הדברים, להצלחה גורמים רבים, ובכתבה זו אנו נתמקד בגורם מרכזי במיוחד בהצלחת הקבוצה בתקופה האחרונה – הרכז רון סבג, בן 24 מהמושב בית הלל. סבג הוא אחד משלנו בלי מרכאות, גדל במחלקת הנוער של הגליל, את צעדיו הראשונים כשחקן עשה בקבוצת הקטסל של זיו ברתנא, הוא הגיע גם לנבחרות הצעירות של ישראל וסומן כשחקן עם פוטנציאל גדול, אלא שכמו הרבה שחקנים צעירים מהפריפריה – החשיפה המועטה ובעיקר עומס הזרים והמתאזרחים בליגת העל, מנעו ממנו עד כה להפוך לשחקן ליגת העל לכל דבר. סבג נדד להוד השרון ונהריה מהלאומית, חזר לגליל והעפיל עימה לליגה הלאומית, לפני שתי עונות עשה גיחה קצרה לגלבוע/גליל מליגת העל, אך שב אחרי תקופה קצרה מאוד הביתה, לכפר בלום. רון סבג עבד ועובד קשה מאוד כדי שהעונה זו תהיה טובה יותר. בקיץ האחרון הוא עבד באופן פרטני עם אורן עמיאל ואבישי גורדון, הוא מקדיש לא מעט זמן לעבודה אישית וגם הוא יודע – זו העונה שצריכה להקפיץ אותו לליגת העל: "לא אשקר ולא אתחבא מאחורי העניין הזה. ליגת העל היא שאיפה גדולה עבורי ועבור כל שחקן בן גילי. אני מאוד מקווה להגיע לשם לפרק זמן ארוך, ולשם כך נדרשת הרבה עבודה קשה במשחקים ובאימונים. אנחנו עדיין לא בשלב מתקדם של העונה, כך שמעבר לזה לא כדאי לדבר. מה שכן, החלום הגדול ביותר שלי הוא לעלות ליגה עם הקבוצה ולהיות חלק ממנה בליגת העל. הלוואי שהחלום הזה יתגשם והאזור הזה יזכה שוב לקבוצה בליגת העל, שיש לה צביון מקומי. זה לא הזמן לעסוק בזה, אבל לשאוף ולכוון גבוה זה א' ב' של הספורט".

 

בדרך לליגת העל? רון סבג במשחק מול אשקלון.
שואף להגיע רחוק. רון סבג במשחק מול אשקלון.

עונה די הפכפכה עברה עד כה על הפועל גליל עליון/קרית שמונה. סבג מסביר את התמורות שעברו על הקבוצה ובטוח שתהיה המשכיות לחודש האחרון: "עוד בקיץ היה ברור שייקח לקבוצה הזו יותר זמן להתחבר מאשר לקבוצה בעונה שעברה, כולם לקחו את זה בחשבון. גם בשרשרת ההפסדים ידענו להישאר מחוברים ולא להתפרק, ידענו שתגיע תקופה יותר טובה. זה לא תירוץ ולא נאמר ממקום של חנופה, אבל אי אפשר להתעלם מזה שחסרנו תקופה ארוכה את הקפטן אבישי גורדון, שמה לא נאמר על התרומה העצומה שלו לקבוצה. כשאבישי על המגרש לכולנו הרבה יותר נוח, אנחנו מרגישים יותר בטחון ויותר רוגע, וכמובן שגם התרומה שלו במספרים מדברת בעד עצמה. לטעמי, העונה יש לנו קבוצה עם פוטנציאל גבוה יותר מזו של העונה שעברה, ואם נמשיך ביכולת שאפיינה אותנו בחודש האחרון ונמשיך לעבוד קשה, אנחנו יכולים להגיע רחוק יותר העונה הזו".

ההתבגרות והבשלות

העונה הזו רון סבג מסתמן כגורם מאוד דומיננטי בקבוצה. לא תמיד זה בא לידי ביטוי בסטטיסטיקה מרשימה, אבל את הדברים רואים ומרגישים חבריו לקבוצה והצוות המקצועי. נראה שהעונה סבג עבר שלב משמעותי בהתפתחות ובבשלות שלו, וגם הוא חש בכך: "עבדתי ואני עובד מאוד קשה. אני מרגיש שעשיתי שינוי משמעותי בצד המנטאלי, מרגיש שסומכים עלי הרבה יותר, מבין את הדברים בצורה נכונה יותר. משחק שסימל את זה במיוחד היה בניצחון על קרית אתא – משחק שניצחנו אחרי פיגור של 17 נקודות, משחק שבו קלעתי 22 נקודות אחרי מחצית ראשונה חלשה ברמה האישית והקבוצתית. אם בעבר מקרים כאלה היו משליכים למשחק כולו, הפעם ידעתי לא להתפרק, המשכתי לעבוד קשה ולהאמין והמחצית השניה נראתה הרבה יותר". זיו ברתנא מתחבר לדברים: "לפני כשנה הייתה תקופה שרון אפילו לא היה בעשירייה הראשונה באימון, ההתמודדות שלו שם, בצומת בה אחרים נשברים, והאמונה שלו בעצמו וביכולות שלו (ויש לו יכולות, וזה לא פחות חשוב) הייתה הדבר היפה ביותר שאתה כמאמן מצפה משחקן. הוא לא התלונן, הוא לא עשה פרצופים, הוא לא רץ לתקשורת, הוא המשיך לעבוד ואפילו קשה יותר. אני חושב שזה מה שמגדיר אותו: כשקשה, כשלא הולך, אחרי משחק פחות טוב, הוא לא מחפש את מי להאשים, הוא מחפש איפה הוא יכול לעשות יותר טוב, ובנקודות האלו במקומות בהם האחרים מוותרים, הוא מתמלא מוטיבציה, עובד קשה יותר ונכון יותר, ועושה עוד קפיצה, עוד התקדמות ביכולות שלו כשחקן".

 

מנווט להצלחה. רון סבג במשחק מול יבנה.
מנווט להצלחה. רון סבג במשחק מול יבנה.


 

זיו ואני

היחסים בין השחקן למאמן הולכים הרבה שנים אחורה. רון סבג הביע בעבר מעל במה, בפינת "הכר את הספורטאי", עת ששיחק בעירוני נהריה. זו את רצונו לשוב ולשתף פעולה עם זיו ברתנא - מה שקורה בשלוש השנים האחרונות. סבג מלא הערכה למאמנו: "בלי שמץ של חנפנות, זה דבר מאוד טוב שקרה לי. את הצעדים הראשונים שלי בכדורסל עשיתי בקבוצת הקטסל של זיו, מדובר במאמן שמבין אותי בצורה אופטימלית. על היכולות המקצועיות אני לא ארחיב, כי כולם מודעים להן. מה שלא כולם יודעים, ואת זה יודעים בעיקר מי שמשחקים תחתיו, שזיו מעבר להכל הוא מאמן שיודע לגעת בנפש של השחקנים שלו, להביא אותם לאנרגיות טובות, לתת להם הרגשה טובה שתביא אותם למחויבות גדולה. לזיו יש פוטנציאל גדול להפוך מאמן מוביל בכדורסל הישראלי". המאמן מצידו מספר על הקשר המיוחד בין השנים, בפרספקטיבה של שנים ארוכות אחורה: "הדרך שרון עשה, היא דבר יוצא מהכלל וגאווה גדולה לכל מי שזכה ללוות אותו עד היום. רון הוא ההוכחה שאם עובדים קשה ונכון, אם סופגים ערכים של דרך ארץ ושל עבודה קשה בבית ובסביבה, אם חולמים וחושבים על הדרך להגשים חלומות, חלומות יכולים להתגשם.רון חרוץ מאוד, והוא כל הזמן משתפר. בשנה האחרונה הוא העלה את % הקליעה שלו מבחוץ, שיפר מאוד את ראיית המשחק שלו ואת התזמון בשחרור הכדור. גם התקשורת שלו עם השחקנים האחרים כל הזמן משתפרת והוא לומד להנהיג ולהיות בעל בית על המגרש. משחק ההגנה של רון במגמת עליה וגם ההשקעה הגדולה שלו בהיבט הגופני מאוד תורמת לשיפור במשחק שלו.בשבילי זה מאוד מרגש, זה הגשמת חלום שלא העזתי לחלום: לאמן את הפועל גליל עליון קרית שמונה ועוד לזכות לעשות זאת עם שחקן שאמנתי מכיתה ד'. עם זאת שיהיה ברור, רון לא מקבל אצלי חצי הנחה על העבר המשותף שלנו, בנושא המקצועי אין לי סנטימנטים, גם אם זה לפעמים מאכזב שחקנים שעשו איתי דרך".

 

המאמן שהשפיע עליו הכי הרבה עד כה. זיו ברתנא.
המאמן שהשפיע עליו הכי הרבה עד כה. זיו ברתנא.

ילדים זה שמחה
 
בשתי העונות האחרונות רון סבג עושה את צעדיו הראשונים באימון במחלקת הנוער של המועדון. בעונה שעברה אימן את קבוצת הטרום קט סל בבית הספר "לב העמק", ואילו העונה הוא מאמן את קבוצת קט סל "הגומא". סבג חש הנאה צרופה מתחום האימון: "זאת זכות גדולה להשפיע על ילדים בתחילת הדרך שלהם, ולהיות עד להתפתחות שלהם – ובגילאים האלה יש שינויים בתדירות גבוהה, וזה עושה לך טוב לדעת שיש לך חלק בתהליך שלהם. יש לי ילדים מוכשרים, ממושמעים, שלפני הכל הם ילדים טובים, שאני תמיד נהנה להיות איתם. מעבר לזה, עבודה בתור מאמן מסייעת לי כשחקן לראות דברים מעוד זוויות. אני מרגיש נוח מאוד בתפקידי כמאמן". זיו ברתנא כבר צופה גדולות למאמן הצעיר: "אני יכול להגיד שהתלמיד עולה על מורו. אני חושב שמה שהילדים שעובדים עם רון מקבלים ממנו זה עולם ומלואו, גם בהיבט המקצועי ולא פחות בהיבט החינוכי. הוא עושה עבודה יוצאת מהכלל ורואים את טביעת האצבע שלו ואת השיפור המשמעותי אצל השחקנים שהוא מאמן".

 

אוהב ילדים. רון סבג, בימיו בנבחרת הנוער, באחד ממחנות הכדורסל שנערכו בכפר בלום.
אוהב ילדים. רון סבג, בימיו בנבחרת הנוער, באחד ממחנות הכדורסל שנערכו בכפר בלום.
 

 מבט ליציעיים

ואיך אפשר לסיים ראיון כזה בלי הצדעה לקהל האוהדים של הקבוצה? הבמה כולה של סבג: "אני לא אוהב להישמע קלישאתי, אבל הקהל שלנו הוא השחקן השישי שלנו. 30-40% מההצלחה שלנו מגיעה בזכות התמיכה שלהם. זה לא מובן מאליו, כשמדובר בקבוצה שמשחקת בליגה שבה רוב הקבוצות משחקות מול עשרות בודדים של אוהדים, ועל אחת כמה כמה שמדובר באזור שראה כאן הרבה שנים של הצלחות בטופ של הכדורסל הישראלי. יש כאן קהל שאוהב כדורסל, קהל שאוהב את הקבוצה. כשאתה עולה לשחק מול כל כך הרבה אוהדים, זה מגביר את המחויבות שלך והרצון שלך לעשות הכל כדי לשמח את הקהל. אנחנו מודים להם ולא נותר לנו אלא לעשות כל שביכולתנו כדי לתת להם לשמוח".
 
 
 

רוצה להחזיר לקהל על התמיכה. רון סבג בפעולה מרהיבה במשחק מול אשקלון.
רוצה להחזיר לקהל על התמיכה. רון סבג בפעולה מרהיבה במשחק מול אשקלון.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital