זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter

והיא בשילה

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
20.10.13

בשקט ובצנעה שילה צל-ציון, הפכה בעונות האחרונות לדמות דומיננטית במחלקת הנשים של הפועל גליל עליון בכדורסל. ערב פתיחת העונה של קבוצת הנשים, אנו שמחים לארח את אמא של הקפטנית בפינת "הכר את הספורטאית", ולהכיר לכם ספורטאית עם נשמה.

קבוצת הנשים של הפועל גליל בכדורסל תפתח הערב את העונה בליגה הלאומית בכדורסל, כשתארח בשעה 20:30, באולם "הר וגיא" החם והביתי, את הפועל קרית טבעון. אחרי פגרה ארוכה של שבעה חודשים מאז הירידה מליגת העל, ואחרי למעלה משנה וחצי שחגגו זכייה בדאבל של הליגה הלאומית, חוזרת קבוצת הנשים למקום שהיא מרגישה בו הכי טוב, הכי בבית.

הרבה דמויות צבעוניות יש בקבוצה ומסביב לה, את רובן הספקתם להכיר במשחקים או בראיונות מעל במה זו. את הכתבה הזו אנו מקדישים לאחת מהעושות המרכזיות במלאכה, מהדמויות הפחות מוחצנות אך כזו שעבודתה המבורכת, שנעשית בצניעות גדולה, תורמת רבות לקידום כדורסל הנשים, הנערות והילדות בגליל העליון. אנחנו מדברים על שילה צל-ציון, בת 50, אמה של חן הקפטנית בת ה-25 ושל יונתן (23) ויובל (21). שילה צל-ציון מתגוררת בקיבוץ מרום גולן, ובעונות האחרונות היא פועלת ביד רמה לתיעוד מצולם של משחקי קבוצות מחלקת הנשים, כמו גם פעילות אינטנסיבית מול אמצעי התקשורת השונים על מנת לזכות את המחלקה בחשיפה תקשורתית. מיותר לציין שהפעילות נעשית בהתנדבות מלאה, בלי שום תפקיד רשמי ובלי שום גינונים, אלא עם הרבה נשמה ואמונה.
 

 


ימינה את הצלמת... שילה צל-ציון בפעולה

 

 
החיבור של שילה צל-ציון עם צפון הארץ רצוף בדרך מפותלת במיוחד, כפי שהיא מתארת: "נולדתי בדרום אפריקה, עליתי לארץ עם משפחתי כאשר הייתי בת שנתיים. גדלתי והתחנכתי ברמת השרון. למרום גולן הגעתי במסגרת גרעין נח"ל של הצופים. אחרי שנים רבות של פעילות והדרכה בצופים, המשכתי עם החבר'ה מהתנועה לגרעין הנח"ל לקיבוץ מרום גולן. בזמנו אחת האופציות הבודדות לשירות משמעותי עבור בנות בצבא היה במסלול הנח"ל. במרום גולן הקמתי את משפחתי המקסימה, גם אחותי ושני ילדיה (משפחת קדם) גרים בקיבוץ. התאהבתי במקום, בעבודת החקלאות והתחברתי לחברה ולחיי הקהילה בקיבוץ. בחצי השנה האחרונה אני נמצאת בחופשה מהחיים. לפני כן עסקתי שנים רבות בניהול קהילה, וניהול בתחומים שונים בתחום החקלאות".
 

 


היא גם יודעת לשחק כדורסל. שילה צל-ציון (בכחול) בחוג הכדורסל "שלושים פלוס מינוס"

 

שילה צל-ציון היא אחת מהדמויות הספורטיביות היותר מגוונות שתחשפו אליהן. כן, אני יודע שהמשפט הזה מתפרש כיומרני, אבל כמי שראיין כבר מאות ספורטאים בחמש וחצי שנותיו בתקשורת, אני מודה שעדיין לא נתקלתי בדמות עם רקע ספורטיבי כל כך עשיר כמו של שילה צל-ציון, שמתארת דרך ספורטיבית מיוחדת במינה: "בילדותי שיחקתי כדורגל וכדורסל בשיעורי חינוך גופני, בהפסקות, ואחה"צ בשכונה, בדרך כלל עם הבנים, כי לא היו קבוצות מאורגנות של בנות. בתקופת התיכון גלשתי על גלים, התאמנתי בהפועל תל אביב בשייט תחרותי במפרשית מדגם 420". רק רגע חברים, אחרי ששילה שיתפה אותנו בדרכה הספורטיבית בגיל הילדות והנעורים, נעבור למה שקרה בשנים האחרונות וקורה גם בימים אלה: "במשך שנים רבות כלל לא עסקתי בספורט, בגלל עיסוקים אחרים כגון גידול ילדים וקריירה. לפני כחמש שנים חזרתי לפעילות ספורט משמעותית בכמה תחומים. הצטרפתי לקבוצת כדורסל נשים 30 פלוס מינוס. אנחנו נפגשות אחת בשבוע לאימון באולם בקיבוץ שמיר. נהנות מהפעילות הספורטיבית המשותפת, המשחק הקבוצתי ובמיוחד נהנות מהמפגש החברתי. מהר מאוד תפקיד ניהול הקבוצה התגלגל אליי. כמו כן, התחלתי לרכב על אופני שטח בעיקר בשטחים הפתוחים בצפון רמת הגולן. בד"כ אני מצטרפת לרכיבה עם חבורות של רוכבים מקומיים, או רוכבת עם חברות טובות בצפון או במרכז הארץ. במקרים רבים, חן ואני רוכבות ביחד. ספורט שמשלב טיול אתגרי, כושר, חוויות ובילוי איכותי עם הבת שלי. בחודשים האחרונים נדבקתי בחיידק הריצה. בתחילה רצתי קצת כדי להיות בכושר סביר באימוני הכדורסל. אך, עם הזמן, נסחפתי, הגברתי קצבים ומרחקים. כבר רצה 10 ק"מ כמה פעמים בשבוע, ולא ברור לאן זה הולך. במקביל לכל אלו, אני מידי פעם עוסקת בספורט ימי, בעונות המתאימות וכאשר זה מתאפשר: שייט מפרשיות, גלשן רוח, תופסת גלים עם קיאק ובוגי".
 

 


ספורט ימי זה בנשמה. שילה צל-ציון והחסק'ה

 

 
בהנחה שנשארתם בחיים אחרי שהתוודעתם לרקע הספורטיבי הבלתי נתפס של שילה צל-ציון, נעבור ל"מנה העיקרית" – החיבור של שילה צל-ציון למחלקת הנשים של הפועל גליל עליון כדורסל. באופן טבעי, כאמה של שחקנית מובילה בקבוצה, השאלה אודות הקשר שבחיבורה של שילה צל-ציון למחלקה לפעילותה של חן, היא שאלה מתבקשת וזו תשובתה: "במשך שנים רבות חן שיחקה בקבוצת הנערות ולא הרגשתי צורך להיות מעורבות, כי התרשמתי שהדברים מתנהלים וזורמים לכיוונים הנכונים. שקיימת תשתית וקבוצה יציבה (לא תמיד גדולה) שמתפתחת, כובשת יעדים חדשים בכל עונה ומגיעה להישגים. בשנים האחרונות, עם המעבר של חן וחברות נוספות לשחק בקבוצת הבוגרות, למדתי להעריך את מפעל כדורסל הנשים האזורי מקומי. התרגשתי ביחד עם חברים וחברות לצפות בקבוצת הנשים הבוגרות שכללה שחקניות מקומיות ונערות צעירות, שנתנו את הנשמה במשחקים מול יריבות מנוסות והשיגו ניצחונות. למרות רצף ההצלחות וההישגים המקצועיים, נחשפתי לפני שנה לקשיים שאיתם מתמודדים בכדורסל הנשים בגליל ובמיוחד בקרב קבוצת הנערות. התעורר חשש ממשי שמיעוט שחקניות ומגבלות תקציב, יידחקו את מקבלי ההחלטות לבחור בפתרון הנוח והפחות פופולארי - לסגור את קבוצת הנערות, ובכך למעשה לגרום לפגיעה אנושה בעתיד כדורסל הנשים בגליל".
 

 


נותנות את הנשמה, כל אחת בצד שלה. שילה וחן צל-ציון, בהפנינג פתיחת העונה בשבת האחרונה

 

 
בעונה שעברה, כשסכנת סגירה ריחפה על קבוצת נערות א', שילה צל-ציון חיזקה את מעורבותה בנעשה במחלקת הילדות והנערות: "היה ברור שמשבר וחיסול קבוצת הנערות ייפגע במפעל המיוחד והמוצלח של כדורסל הנשים, ולכן נרתמתי בהתנדבות כדי לתמוך בקבוצה ובצוות המוביל שהרגיש שנותר לבד במערכה ומצד שני פעלתי במישורים מגוונים כדי לעורר ולהציף את המצב ואת ההשלכות שנובעות מכך. אני אמנם תושבת צפון רמת הגולן, אבל חיה, נושמת, מרגישה שייכות והזדהות לקהילה ולעשייה בגליל העליון. מעריכה מאוד את ההובלה והתרומה של המועצה האזורית בגליל לקידום ופיתוח הספורט, ולכן, המעורבות והעשייה למען הספורט בגליל ובמיוחד לכדורסל הנשים היו לי טבעיים".
 

 


מלווה אותן לכל מקום בארץ ומתעדת כל צעד
שחקניות קבוצת הנשים של הפועל גליל עליון, בפעילות להגברת המודעות למחלת הסרטן

 

כזכור, בעונה שעברה שיחקה קבוצת הנשים בליגת העל, אך הניסיון לא צלח והקבוצה ירדה לליגה הלאומית בתום עונה אחת בלבד. דעות בנוגע לכדאיות מימוש העלייה לליגת העל יש לכאן ולשם, שילה צל-ציון לא מתחרטת על הניסיון: "היה שווה, הכרחי וחשוב לשחק בעונה שעברה בליגת העל, וזאת למרות שבמדד הספציפי של מיקום בסיום העונה בטבלת הליגה, הקבוצה סיימה במקום האחרון. עבור כל ספורטאי ובמיוחד בספורט ההישגי, השאיפה היא להתחרות בצמרת ולהגיע להישגים הטובים ביותר. הייתה עונה טובה מאוד. הקבוצה התמודדה בהצלחה והשיגה ניצחונות מול קבוצות מנוסות מצמרת ליגת העל. הקבוצה העפילה בזכות ניצחון גדול על אליצור רמלה לחצי גמר גביע המדינה, שם הפסידה על חודה של נקודה. הקהל המקומי מילא את היציע באולם בכפר בלום ותמך בקבוצה לאורך כל הדרך. הצוותים הניהוליים והמקצועיים הובילו את הקבוצה במקצועיות ובנחישות רבה בליגת העל המקצוענית והתובענית, למרות חוסר ניסיון. סוגיות, בעיות ותקלות שבדיעבד הסתבר שלא התמודדו איתם בדרך הנכונה במהלך העונה, נותחו בסיום העונה ותורגמו להחלטות, מעשים ולדרך שונה להובלת הקבוצה. אני מאמינה שההתנסות העונה של הקבוצה בליגת העל, תסייע למובילי הקבוצה (מבחינה ניהולית ומקצועית) לבנות קבוצה מקומית חזקה שתוכל להתמודד בהצלחה בליגה הבכירה, שתמשיך להיות מקור גאווה לתושבי הגליל ומקור משיכה והשראה לנשים ולספורטאיות צעירות בגליל. כמו בחיים, כך גם בספורט. הצלחה והישגים הם בד"כ לכאלו שמעיזים (לא בדיבורים ולא בתיאוריות). הדרך להצלחה אינה קלה ואינה פשוטה, היא כרוכה גם בהתמודדות עם קשיים, אתגרים ואי הצלחות לכן, במבט לאחור, למרות הדילמות הרבות שליווי את כולנו לפני, תוך כדי ובסוף העונה, לדעתי אפשר לומר שההשתתפות העונה בליגת העל, תהווה חלק ושלב משמעותי בהתפתחות והתקדמות הקבוצה".
 

 


מוצאת את נקודות האור מהעונה שעברה. קבוצת הנשים במשחק חצי גמר הגביע

 
 

לקראת פתיחת העונה החדשה שילה צל-ציון אופטימית בנוגע לצפוי לקבוצה במהלך העונה. צל-ציון לא מסתירה את הגעגועים ל"מבצר" באולם "הר וגיא": "טוב לחזור לשחק במגרש שהפך לבית עבור השחקניות והאוהדים. למגרש שבו אפשר לנצל את פסקי הזמן ואת ההפסקות כדי לראות את הילדים הצעירים מכדררים, קולעים ומשתתפים בחגיגת המשחק והספורט. יהיה כיף לעודד את הקבוצה שמורכבת משחקניות ישראליות ובעיקר שחקניות מקומיות ונערות. לשבת ביציע אבל קרוב, קרוב לשחקניות שעל המגרש, לעודד ולדחוף אותן להצלחה. אני מניחה שרוב המשחקים יהיו מעניינים ומרתקים, במיוחד לקראת השלבים המתקדמים של העונה. ככה זה, עם מאמן, קבוצה ושחקניות נשמה".

 


נהנות לשחק ביחד כבר שנים רבות. שילה צל-ציון (מימין) וקבוצת הנשים בשמיר

 

כמו כל המרואיינים והמרואיינות שלנו בפינה זו, גם את שילה צל-ציון תוכלו להכיר מזוויות נוספות בפינת האסוציאציות:

רגע ספורטיבי גדול: "הזכייה של יעל ארד במדליית כסף באולימפיאדה".

ספורטאית אהודה: "לי קורזיץ".

ענפי ספורט אהובים: "כדורסל, גלישת גלים ושייט".

מקום אהוב בגולן: "הבית והנופים שליד הבית".

מקום אהוב בגליל: "בתי הקפה".

תחביבים: "רכיבה על אופני שטח עם חברים".

אישיות שהיית רוצה לפגוש לשיחה: "אישיות לא עושה לי את זה. שמחה לפגוש ולשוחח עם כל אדם שהוא מרתק ומעניין".

מוטו: "להיות רגיש לאחר, לתרום, לתת ולהרגיש עם זה טוב".

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital