כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
עדיין לא הגעתם לחנות החיות שלנו? אצלנו תגלו עולם ומלואו עבור בעלי החיים שלכם. אנימל ק"ש - ציוד ומזון לחיות מחמד
view counter
מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

התושבים ישותפו בעיצוב עתיד העיר

מאת: 
אבנר לוטן
בשם: 
צילום: דוברות עיריית צפת
תאריך: 
28.06.20

בעיריית צפת החליטו לשתף את התושבים בבניית תוכנית המתאר. גם בקרית שמונה ובמועצה אזורית הגליל העליון, יצאו ביוזמות כאלה, וזהו טרנד כלל עולמי.

החוק אינו מחייב רשויות מקומיות לשתף את התושבים בבניית תוכנית מתאר, אולם ישנן רשויות רבות שהחליטו שזה כדאי וחשוב לתת לתושבים לחוות את דעתם לגבי התוכנית המתהווה, וגם להציע הצעות משלהם. 

גם בעיריית צפת החליטו לנקוט בצעד הזה, ובפרסום של העירייה נאמר: ראש  העיר שוקי אוחנה יחד עם צוות הרשות ומנהל התכנון במחוז הצפון מקדמים תכנית מתאר כוללנית חדשה לעיר ומזמינים אתכם, תושבי העיר, להיות חלק בתהליך- מהשלב הראשון ועד סופו. 

"בימים אלו נבנה ניתוח פרטני למבנים ואתרים בעיר העתיקה. התוצרים, ישמשו את עורכי התכנית וצוות התכנון ובעתיד יהיו נגישים גם לציבור הרחב. בשבוע החולף השתתף ראש העיר שוקי אוחנה בפגישה ארוכה בת 6 שעות הכללה מיפוי נרחב של עיר צפת".

לשיתוף תושבים בתוכנית מתאר יכולות להיות יתרונות וחסרונות. היתרונות הם: א. השיתוף מאפשר לאנשי התכנון בעירייה להבין טוב יותר מהם הצרכים של התושבים. ב. לעיתים יכול תושב לבוא עם רעיון מבריק שלא חשבו עליו קודם. 

ג. כאשר משתפים את התושבים מחזקים את הסולידריות של התושבים עם ההנהגה העירונית. ד. שיתוף התושבים מאפשר לעירייה לזהות מבעוד מועד התנגדויות צפויות, ולהימנע ממצב שבו מוגשות עתירות לבית המשפט על ידי התושבים.

מצד שני, יש גם חסרונות. א. התהליך הוא יותר מסורבל. ב. לא תמיד התושבים מבינים לעומק את הצרכים של העירייה, ועלולים להתנגד למהלכים שהם לא פופולריים, אבל מאוד נדרשים וחשובים.  

ג. לעיתים הליך שיתוף התושבים הוא תרגיל יחצ"ני, ובסופו של תהליך, העירייה לא באמת מתחשבת בדיעות שהושמעו במפגשי שיתוף התושבים. כך למשל אמרה חברת מועצת העיר הרצליה,  דנה אורן-ינאי, תושבת שכונת הרצליה הצעירה שהשתתפה במפגש שיתוף הציבור של תושבי השכונה, : 

"הציגו בפנינו תכנית מאוד כללית, שלא כללה פרטים לגבי השכונה. כדי שיהיה שיתוף ציבור אמיתי ונוכל לקבל החלטה, אנחנו חייבים לרדת לרזולוציה הרבה יותר נמוכה. בסוף הדברים הקטנים הם אלה שמשפיעים על איכות החיים. לא רק המקרו אלא גם המיקרו".

המבחן של עיריית צפת יהיה למצוא את הדרך שבה השיתוף יהיה אמיתי, ומצד שני לשמור על העקרונות המקצועיים של תכנון ערים, כך שלא יתקבלו החלטות שגויות רק בגלל שהתושבים תמכו בהם.

את תכנית המתאר בצפת עורך אדריכל ערן מבל, ובניהול אירית גיל. צוות התכנון, כולל יועצים ממגוון תחומים: תיירות, תחבורה, כלכלה, פרוגרמה לשטחי ציבור, חברה ושיתוף ציבור, נוף, איכות סביבה ועוד רבים. 

בנוסף למפגשים יבוצע גם סקר תושבים מקוון. הסקר, כך אומרים בעירייה, יאפשר להכיר טוב יותר, את המצב הקיים ולגבש את תמונת העתיד הרצויה. 

ראש עיריית צפת, שוקי אוחנה, מאמין בשיתוף, ובפניה לתושבים אמר: "אני רואה חשיבות רבה בשיתוף הציבור בתהליך זה- זו העיר שלנו, קחו חלק במפגשים, בסקרים ובתכנון העתידי של עירנו".

 

 

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital