זה הזמן לגלות עולם ומלואו בעבור חיות המחמד שלכם. אביזרים, ציוד ומכירת דגים. צדק חייתי - מזון וציוד לבעלי חיים.
view counter
מייסטר שיווק פירות
view counter
מדרסי העטלף
view counter

הקשר הראשוני של הגליל עם אגודת מכבי ת"א בכדורסל

מאת: 
גרשון פרינץ
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
19.02.13

כבר בהיותי נער עקבתי אחרי תופעת מכבי ת"א בכדורסל. ההצלחה המתמדת של מכבי הייתה חידה בעיני. שמתי לב לאנשים המובילים שלה ובעיקר לשחקנים שהקבוצה בחרה. לימים, כאשר גבעת חיים שיחקה מול מכבי, הייתה לי הזדמנות פז להבין את התופעה. השחקנים במכבי לא ידעו להפסיד. רק המילה ניצחון הופיעה בלקסיקון האגודתי ורק מקום ראשון סיפק את האגו האגודתי. כל דבר אחר נחשב ככישלון.

במפגשים הראשונים שלי מול מכבי, כשחקן הפועל גבעת חיים, שיחקנו בת"א במגרש הפתוח "באמצע הרחוב", ברחוב המכבי הסמוך לרחוב אלנבי. הופתעתי להיווכח שהמגרש מיושן, חדרי ההלבשה מטים ליפול, הכול היה עקום. אפילו הבלטות שהרכיבו את המגרש היו עקומות. היה קשה להבין את המרחק בין יכולת הקבוצה למגרש בו שיחקה. המעבר ליד אליהו בשנת 1964 הייתה קפיצה גדולה.

מספר שחקנים ממכבי ת"א הכרתי עם השנים ובהזדמנויות שונות. היכרות אחת גורלית השפיעה על כל מערכת הקשרים עם מכבי.

מיד לאחר מלחמת ששת הימים, בסוכות 1967, נקראתי למילואים להדריך טירונים בבה"ד 4. אחד מחניכי היה שחקן מכבי ת"א מיכה שוורץ. מיכה היה שחקן מרכזי במכבי ת"א וקלע מצטיין בה. כדי לשחק ולהתאמן היה זקוק לאישורי יציאה מהמחנה. דאגתי שיינתנו. פעמים רבות יצאנו יחד לאימונים בקבוצותינו. כעבור מספר שנים הקשר הזה זירז את החיבור בין הגליל למכבי.

כאשר התחלתי לשחק ולאמן בכפר גלעדי התברר לי שבית ההארחה בקיבוץ אירח את קבוצת מכבי ת"א במחנות אימונים. באותה התקופה הייתה מצוקת אולמות כדורסל ליד בתי המלון ובית ההארחה בכפר גלעדי היה פתרון מצוין למצוקה הזאת. מאז מכבי היו בני בית בגליל ושתי הקבוצות הפיקו מכך את מלוא התועלת.

הכדורסל בגבעת חיים
קבוצת הפועל גבעת חיים בכדורסל שעלתה לליגה הלאומית בשנת 1961 הייתה מבוססת על קבוצת שחקנים קבועה ומעט מחליפים. לקבוצה הצטרף שחקן "זר" אחד גיורא זלצר מכפר ויתקין שהיה חלק מהקבוצה. הרכב הקבוצה היה בד"כ: ראובן שפע, ראש הקבוצה והשחקן המרכזי בה, אמיר קרן ז"ל, צבי אגמי, איתן חפר וגיורא זלצר. המחליפים הראשונים היו נמרוד דגן ועמית ממלוק. מ- 1962 עד 1968 נוספו לקבוצה מספר שחקנים וספורטאים כישרוניים – דן לברון, עומרי ענבר, אורי שטרן ז"ל (שהיה כישרוני בענפי ספורט רבים ובכדורסל היה ווירטואוז של ממש), נועם אגמי ז"ל, נחום מנבר, זכריה שנפר, גרשון פרינץ, אהוד דקל (שהיה כדורעפן מספר אחד בישראל), יורם מנדלבאום ז"ל (שהיה שחיין החתירה המהיר ביותר בישראל) ונוספים.

הקבוצה נוהלה בצניעות ובחמימות רבה ע"י דן קרן ז"ל אחיו של אמיר קרן...
הקבוצה ניצחה את רוב הקבוצות בליגה הראשונה, אך סבלה מחוסר יציבות. גבעת חיים ירדה מהבמה לאחר עזיבת מספר שחקנים מרכזיים. רבים מהשחקנים ששיחקו בקבוצה היו ספורטאים מצטיינים במספר ענפי ספורט. הצלחת הקבוצה בשנים אלה נבעה מיכולתו האישית הגבוהה של ראובן שפע, מהמוטיבציה הגבוהה של השחקנים ומהכישרונות הבלתי נדלים של שחקנים רבים. ממוצע הגובה של השחקנים היה נמוך, אך מהירותה של הקבוצה וההתקפות המתפרצות שלה היו קטלניות (בעיקר הצטיין בכך איתן חפר – 1.60 מ' וחצי).

המאמנים שאימנו את הפועל גבעת חיים עשו מאמצים רבים כדי להרכיב קבוצה שהתאימה לליגה הראשונה. היה קשה עם הקיבוצניקים החובבנים שברובם היו עובדים חיוניים בענפיהם וחלק אחר שירת את המדינה. גם תחילת תשלומי המשכורות בקבוצות העירוניות (בעיקר בהפועל חולון), פגע אנושות בקבוצה.
המאמנים - עמוס תובל (קופפר), אורי היילברון, שמוליק יעקובסון ז"ל, אריה דווידסקו ואחרים היו אובדי עצות מול כל אלה.

עם הצלחת הקבוצה, נבנה בגבעת חיים אצטדיון מיוחד (ללא גג) שהכיל כ- 3,000 צופים. בכל ימי השישי, בהם היו משחקים, האצטדיון היה מפוצץ בצופים. להזכיר גם האצטדיון ביד אליהו נבנה בשלבים והיה ללא גג בתחילת דרכו.

גולת הכותרת של המשחקים בליגה הראשונה (הלאומית) היו המפגשים מול מכבי ת"א והקבוצות מהמגזר הקיבוצי. מכיוון שהיו כ- 6 קבוצות מהמגזר הקיבוצי, כמעט כל משחק נחשב דרבי.

לצערי שחקני המגזר הקיבוצי נשאבו למקצוענות בעיר וכל הקבוצות ירדו לליגות הנמוכות.

חנן כהן ז"ל והתמונות מהמשחק מול מכבי ת"א
החלטתי לצרף למאמר הזה את קורותיו של חנן כהן ז"ל, בני המאומץ שנלווה איתי למשחקים רבים וצילם מספר תמונות במשחק גבעת חיים - מכבי ת"א משנת 1968.
חנן כהן ז"ל מתנדב מהולנד, היה בן להורים גרושים, ניצולי שואה שחיו בהולנד.
חנן החליט להתנדב בקיבוץ בישראל, מיד לאחר מלחמת ששת הימים ב- 1967.
עם בואו לקיבוץ, החליט להישאר כ"עולה חדש". לאחר כשבוע בקיבוץ, ואחרי אימון כדורסל בשדה נחמיה, ביקש שאאמץ אותו למשפחתי כבן לכל דבר ועניין. חנן שירת בצה"ל והשתתף במלחמות ישראל. חנן למד לשחק כדורסל בשדה נחמיה ובשל גובהו 1.98 מ' התקדם מהר. חברו הטוב מאני ז"ל שגובהו היה רק 1.60 "הדביק" לו את הכינוי "לפלטיה" - כפית בהולנדית.
יכולתו של חנן ללמוד שפות בפרק זמן קצר וכישרונו להבין טכנולוגיות מיוחדות, עזרו לו לקבל עבודות ברמות הגבוהות ביותר בהולנד, לשם חזר. חנן נפטר באופן פתאומי ב- 1989 בהיותו בחופשה עם משפחתו בצרפת. בן 39 היה במותו. השאיר אישה ושתי בנות.

התמונות הבאות צולמו ע"י חנן כהן ז"ל כשקופיות ולכן הן צבעוניות.

 


גבעת חיים - מכבי ת"א 1968
גרשון פרינץ קופץ לכדור (רואים גוף בלבד), נחום מנבר וצבי אגמי צופים מהצד


גבעת חיים - מכבי ת"א 1968
גרשון פרינץ מחזיק בכדור, לידו דוד פריש ממכבי ת"א ושחקן נוסף מגבעת חיים


גבעת חיים - מכבי ת"א 1968
גרשון פרינץ בהגנה מול כהן מינץ ממכבי ת"א


גבעת חיים - מכבי ת"א 1968
גרשון פרינץ חוסם את כהן מינץ. אמיר קרן ז"ל מהצד


גבעת חיים - מכבי ת"א 1968
גרשון פרינץ ודוד פריש נלחמים על הריבאונד


גבעת חיים - מכבי ת"א 1968
קפיצה לכדור בין תנחום כהן ממכבי ת"א לגרשון פרינץ מגבעת חיים. מאחור אמיר קרן ז"ל


גבעת חיים - מכבי ת"א 1968
עמית ממלוק, אמיר קרן ז"ל וגרשון פרינץ בקפיצה לכדור

עושים כבוד למוטי ארואסטי
הזמנתנו של מוטי ארואסטי לבמה לקבלת פרס באולם הפועל הגליל העליון ריגש אותי מאוד. מוטי היה ה"סמל" השקט של מכבי ת"א ואת יכולותיו הראה במגרש. הוא השחקן שעשה את העבודה השחורה וגרם לשחקנים שלידו להיות גדולים. מיקי ברקוביץ חייב לו את גדולתו וכך גם שחקנים נוספים במכבי ת"א ובנבחרת ישראל. מוטי היה הדמות שכמותו חיפשתי עבור הגליל: חכמה, נשמה ושחקן מנצח בכל אבריו. נדב הנפלד היה שחקן בדמותו. בתמונה נראים גם יהודה שיקמה (בין שופטי המזכירות), וגיא גודס, היושב בקהל, היום עוזר מאמן של מכבי ת"א.

 לאחר 20 שנה: המפגש בין גרשון פרינץ ומוטי ארואסטי, שחקן הנשמה של מכבי ת"א ונבחרת ישראל, באולם הפועל הגליל העליון לפני המשחק בין הפועל הגליל העליון למכבי ת"א.


ראובן שפע, זכריה שנפר (אחיו) וגרשון פרינץ. שחקני גבעת חיים בכדורסל במוצא אוגוסט 2010


 


גרשון פרינץ
spgp@walla.com

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital