עדיין לא הגעתם לחנות החיות שלנו? אצלנו תגלו עולם ומלואו עבור בעלי החיים שלכם. אנימל ק"ש - ציוד ומזון לחיות מחמד
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
מדרסי העטלף
view counter

הפנסיה של הזרים או העתיד של הישראלים?

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
תאריך: 
26.05.11

בהיעדר תחרות אמיתית בכדורסל הישראלי, מחפשים כל הזמן דרכים יצירתיות להגברת רמת המתח והעניין, אלא שהמציאות פשוטה: בוגרי קבוצות הנוער מתקשים מאוד להשתלב בקבוצות בליגת העל. הפתרון : חוק ישראלי, שייתן תקווה לכדורסל הישראלי ולשחקנים הצעירים.
 
זה לא סוד לאיש, הכדורסל הישראלי נטול תחרות אמיתית. שיטות יצירתיות כמו פיינל-פור, חוק רוסי ועוד יוזמות שעולות מדי בוקר כדי ליצור כאן כדורסל טוב יותר לא מתייחסות לבעיה קשה: קשה מאוד על גבול הבלתי אפשרי לשחקנים שמסיימים גיל נוער להשתלב בקבוצה בליגת העל, ברמה של יותר משחקני אימונים.
 
מעבר על רשימת עשרת הסגלים של קבוצות ליגת העל בעונה החולפת מראה תמונת מצב עגומה מאוד: אין אף שחקן שסיים אשתקד גיל נוער שהצליח להשתלב ברמה סבירה, ששיחק באופן מצטבר יותר ממשחק אחד במהלך כל העונה, כשבחלק לא קטן מהמקרים ניתן לספור את כמות הדקות המצטברת להן זכה השחקן העונה על כף יד אחת .

 


שחקני עמק החולה כפר בלום חוגגים זכייה בליגת העל לתיכונים
חלקם השתלבו יפה בקבוצת הבגורים של הפועל גליל עליון בליגה א'
קבוצת בוגרים בליגת העל עדיין אין בגליל העליון, אבל בשנה הבאה בוגרים מחלקת הנוער
יכולו להשתלב בליגה הארצית, לאחר שהקבוצה עלתה ליגה.

 
שימו לב לרשימה הבאה, בה סקרנו בפניכם את שנתון הלידה של השחקן הצעיר בכל קבוצה שזכה לדקות משחק באופן משמעותי:
 
גלבוע/גליל – גל מקל (88), מכבי תל אביב – ליאור אליהו (85), הפועל ירושלים – יוגב אוחיון (87), ברק נתניה – עמית שמחון (89), מכבי חיפה  – אלישי כדיר (87), עירוני אשקלון – דודו שמריז (91), בני השרון – דורי אסף (87), הפועל חולון – טמיר אריאלי, שיחק גם במכבי ראשון לציון והיה פצוע חלק גדול מהעונה הזו (90).

לא מעט שחקנים שנחשבו לשחקנים מובילים בליגות הנוער והנערים כמו ניב סולומון, עידו אזולאי, תמיר שמחוני ועוד, התייבשו העונה על ספסל קבוצות הבוגרים.

אם בעבר שחקנים דוגמת משה מזרחי, טל בורשטיין, יניב גרין (ילידי 80), יהוא אורלנד ואורי יצחקי (ילידי 81) הצליחו להשתלב כבר בעונתם הראשונה בבוגרים בקבוצות הבוגרים של המועדונים בהם צמחו, הרי שבשנים האחרונות קשה מאוד למצוא שחקנים שהצליחו לעשות זאת. ניתן לציין את יוגב אוחיון, גל מקל ועומרי כספי ועוד מספר קטן של שחקנים, אבל באותה הנשימה ניתן להצביע על כמות גדולה מאוד של שחקנים שהתחילו בליגה הלאומית והארצית את דרכם בבוגרים, ולא הצליחו להשתלב לאחר מכן בליגת העל.

אם בעבר ניתן היה להפיק הנאה מקבוצת כדורסל דוגמת הפועל גליל עליון, שבשורותיה שיחקו מיטב הכדורסלנים הצעירים רגע לפני הפריצה הגדולה, הרי שבשנים האחרונות אין בכלל סיכוי למצוא תחליף ראוי לקבוצה מהסוג הזה.

אין ספק שזוהי תעודת עניות לכדורסל הישראלי. ליגה שבה לרוב הקבוצות אין יומרות לעשות דברים גדולים במפעלים בינלאומיים נחשבים, אין שום סיבה שלא תיתן במה קצת יותר גדולה לשחקניה הצעירים. אין שום סיבה ששחקנים זרים בני 34 ומעלה שמתכננים את הפנסיה שלהם יתפסו מקומות של ישראלים צעירים, שמשוועים לדקות משחק, שאמורים להיות אלה שיובילו ביום מן הימים את הנבחרת.

 


תום מעיין - נוער ובוגרים גליל עליון

אז נכון, לא כל מי שהוא כוכב בליגות הנוער והנערים, יכול להיות כזה גם בליגות הבוגרים. נכון שבחלק מהמקרים לטובת השחקן להתחיל את דרכו בליגה הלאומית, אבל לא ייתכן מצב שבו חלק גדול מהכדורסלנים הצעירים כמדע בדיוני את הסיכויים להשתלבות ישירה שלהם בליגת העל.

אם בעבר לאוהדי הכדורסל הייתה פריבילגיה להזדהות עם שחקני בית שצמחו במחלקת הנוער של המועדון אותו הם אוהדים, הרי שבשנים האחרונות אין אף קבוצה בליגת העל שאוהדיה יכולים להרגיש את התחושה הזו, שלא לדבר על ריגוש שנוצר בעקבות השתלבות מוצלחת של שחקן צעיר בקבוצה.


העובדה היא שבקבוצת הבוגרים לא ממש סופרים את הדור הצעיר. בהרבה מועדונים זה נראה שהקשר בין קבוצת הבוגרים למחלקת הנוער הוא רק העובדה ששתיהן נושאות את אותו השם. בהרבה מועדונים נראה שהתייחסות למחלקת הנוער היא כמו התייחסות של מתנ"ס לחוגים המתקיימים בו. בלי שום מחשבה לעתיד, בלי שום חזון, בלי שום השקעה נכונה באנשי מקצוע ובכלים מקצועיים.
 
גם בכדורגל מצב שילוב הצעירים היה בכי רע, ולכן הוחלט לפני שנתיים להגדיל את הליגות הבכירות – מהלך שהוכיח את עצמו מעל לכל ספק בסוגיה של שחקנים צעירים. נכון, הרמה לא עלתה פלאים, אבל לפחות לשחקנים הצעירים יש תקווה, וכשמסתכלים על הסגלים של 6 הראשונות בליגה הבכירה תמונת המצב מוכיחה שאצל כולן לשחקני הבית יש חלק בהצלחה, כמו אצל לא מעט קבוצות בליגה.

 


בר מאור - נוער ובוגרים גליל עליון

בימים אלה שהכדורסל הישראלי מתחבט ביוזמות לשינוי מבנה הליגה, ראוי שייקחו בחשבון גם את הסוגיה הכאובה הזו של אי שילובם של בוגרי קבוצות הנוער בקבוצות הבוגרים, והכוונה היא למטרות משחק ולא רק למטרות אימון וצילום לפוסטר הקבוצתי.

טוב יעשו ראשי הענף, אם יחליטו על הדברים הבאים: ליגה שמונה 12 קבוצות, בנוגע לפיינל-פור או סדרות, ליגה סגורה או לא – זה לדיון אחר, אבל חשוב שהמצב יהיה כזה שתהיה ליגה פחות צפופה שתאפשר למאמנים לשלב צעירים.
השלבים הבאים: הורדת כמות הזרים  לארבעה, השארת "החוק הרוסי" על קנו, חיובן של קבוצות לרשום בסגל המונה 12 שחקנים  שלושה שחקנים ילידי שני השנתונים האחרונים שסיימו את גיל הנוער, וכשחקן משלים לצרף מדי משחק שחקן משורות קבוצת הנוער. מהלך מהסוג הזה יחייב את ראשי המועדונים לראות בשחקני מחלקת הנוער שלהם גם שחקני העתיד של המועדון, עשוי לגרום להם להשקיע במחלקות הנוער הרבה יותר משאבים, ויחייב מאמני בוגרים לגלות מעורבות הרבה יותר גדולה בנעשה בקבוצת הנוער שלהם ובהשקפה על שחקנים צעירים באופן כללי.

למי שחושש בנוגע להשתוללות שכר, הנה הפתרון: תקרות שכר, שכר שייקבע ע"י פרמטרים המבוססים על תפוקה של השחקנים מהעונה החולפת. עוד היבט כלכלי: במקום לרשום כמות גדולה של זרים בקבוצה, שלעיתים רק אחד או שניים מהם מצדיקים את השכר שהם לוקחים, ניתן יהיה לחלק את אותו תקציב הזרים לפחות שחקנים ואז לזכות בשחקנים שיכולים לעשות את ההבדל.  

השורה התחתונה: גם אם הרמה תרד במקצת בהתחלה, לפחות נדע שאנחנו מרוויחים הזדהות, מרוויחים קהל, מרוויחים יותר שחקנים ישראלים שיוכלו להגיע רחוק יותר בטווח הארוך, מרוויחים יותר שחקנים צעירים שיאמינו בעצמם ויראו את העתיד שלהם בכדורסל, מרוויחים את הכדורסל הישראלי. זה לא פחות חשוב מעוד השתלבות בגביע האתגר או בליגה הבלקנית...

 


יניב שטראוס - תיכונים עמק החולה ובוגרים גליל עליון

אפשרויות לתצוגת תגובות

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

הללויה

מילים כדורבנות. לצערי המציאות היא עגומה בגלל הכסף... הכל מתנקז לשם.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital