זה הזמן לגלות עולם ומלואו בעבור חיות המחמד שלכם. אביזרים, ציוד ומכירת דגים. צדק חייתי - מזון וציוד לבעלי חיים.
view counter
זו סנטר קלאב קריית שמונה - מועדון של חיות
view counter
זו סנטר קלאב קריית שמונה - מועדון של חיות
view counter

דוגמא ומופת - זיו ברתנא

מאת: 
יאיר תגר
בשם: 
תאריך: 
03.01.12

רגע לפני שהוא מנסה לעשות היסטוריה ולזכות בפעם השנייה ברציפות באליפות ליגת העל לבתי ספר, משהו שאף מאמן עדיין לא השיג, יצאנו לשטח לברר מיהו בדיוק זיו ברתנא, האיש מאחורי הקווים של תיכון המקיף עמק החולה.

עולם הכדורסל הישראלי רווי במאבקים, אינטרסים ואירועים הרחוקים אלפי שנות אור ממקצוענות. על המשפט הזה כנראה שאף אדם שמכיר קצת את הברנז'ה לא יחלוק, אבל מסתבר שאפשר גם אחרת ובעזרת עבודה קשה, רצון, התמדה ובעיקר אהבה למשחק אפשר קצת אחרת.

זהו סיפורו של זיו ברתנא (35), מאמן תיכון מקיף עמק החולה וכמובן הפיגורה המקצועית במחלקת הנוער של הפועל גליל עליון. ברתנא תושב קיבוץ עמיר בגליל עבר את קורס המאמנים בסמינר הקיבוצים כבר בגיל 23 והחל לאמן במחלקה המפוארת בצפון. ב- 12 השנים האחרונות עבר המאמן את כל גילאי הנוער, החל מביה"ס לכדורסל ועד לקבוצת הדגל של המחלקה, הנוער לאומית. בנוסף בעונה האחרונה הוא מאמן גם את הבוגרים שלאחר תום הסיבוב הראשון בליגה הארצית מדורגים במקום הראשון במחוז הצפוני.

 


זיו ברתנא - בדרך לעשות היסטריה עם זכייה שנייה ברציפות בליגת העל לתיכונים

ברתנא הוא הדוגמא ההפוכה לאינטרסים ותככנות והדרך הארוכה אותה עבר צריכה להיות סמל לכל מאמן מתחיל. אנשי מקצוע רבים מדברים על המקצועיות שלו, כמו ששחקן העבר האגדי של גליל עליון, ארז חזן, טוען: "כמאמן הוא איש עבודה מאוד יסודי. הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה מהשחקנים, הוא מאוד מחושב ומתוכנן. הוא יוצא דופן מבחינת המוכנות, המחויבות והזמן שלו לכל אימון וגם כלפי המערכת והקבוצות שבהן הוא עובד והתוצאות שלו ב- 10 השנים האחרונות מדברות בעד עצמן - בכל מקום שהוא נוגע הוא מצליח. אין כזה אצלו דבר להגיע לאימון לא מוכן, או שאם הוא צריך לעשות אימון נוסף או שניים בשבוע על חשבונו, כאשר המעסיק לא משלם לו על זה - זיו יעשה זאת בשמחה, אפילו אם האימון הנוסף הוא בשישי בצהריים או במוצ"ש, בכלל לא מעניין אותו הנושא הכלכלי, אלא המשחק הבא".

שחקנים רבים גדלו אצלו במהלך השנים ודי להזכיר את החבורה המוכשרת אותה הוביל בשנתיים האחרונות לאליפות המדינה וכן לזכייה בתואר בליגת העל לבתי ספר. יניב שטראוס שאף נבחר ל- MVP באותו משחק גמר בתיכונים ונמנה על סגל הבוגרים של גליל שופך לא מעט סופרלטיבים: "זיו הוא המאמן הכי מקצוען שעבדתי איתו - הוא רציני, בא בזמן ויודע איך להכין את הקבוצה הכי טוב".

 


זיו ברתנא עם קבוצת נוער לאומית הפועל גליל עליון בעונת 2011/12

מחנך לפני הכל

אצל לא מעט מאמנים ההצלחה לפני הכל היא הדבר החשוב ביותר. זכייה בתואר עומדת לפני לימוד נכון של יסודות, אך הסיטואציה הזו זרה לברתנא. הורים רבים של שחקנים לא שוכחים לו עד היום איך טיפח, חינך וגידל את בניהם. הוריו של דן ווליס שמככב העונה בבוגרים וגם הוא עבר את הדרך הארוכה במחלקת הנוער הם רק חלק קטן מאבות ואימהות כאלה: "הזיכרון של הדפים שהוא היה שולח להם כהכנה למשחק או לוח אימונים, עם פתגם של חכם סיני שהוא היה מצטט ומוסיף לכל דף משהו חינוכי - זה הדבר שתמיד ליווה אותי וריגש אותי וזה אחד הדברים המיוחדים של זיו, מעבר לזה שהוא מאמן טוב".

יניב שטראוס סיפר על עוד סיטואציה שהייתה לו עם המאמן דווקא לאחר הזכייה באליפות לפני שנתיים: "כאשר לקחנו את אליפות הנוער לפני שנתיים זה היה משהו גדול. לקחו אותו בצד לראיון בטלוויזיה והוא לא דיבר על עצמו או על האליפות, אלא התחיל לדבר על החיים מסביב והעולם כולו - זה מראה את השקפת העולם שלו וההסתכלות שלו על הדברים החשובים באמת בחיים, על זה שאליפויות הן רק בונוס, כי הוא מנסה לעשות מאיתנו שחקנים ואנשים יותר טובים ואליפות זה משהו שבא עם הזמן. יפה לראות שאפילו שהוא בשיא הטירוף של החגיגה במעמד כזה, הוא זוכר מי הוא ויודע למה הוא מכוון בחיים ומה המטרות שלו".

 


יניב שטראוס. מאושר תחת זיו ברתנא

קולגה של ברתנא שעובד עימו צמוד בתקופה האחרונה הוא ארז ביטמן שראה דבר או שניים בכדורסל, ממשיך: "זיו התייעץ איתי לגבי מקרה של שחקן מהקבוצה שלו שעשה עבירת משמעת חמורה. מהבי"ס אמרו לו שיוותר לאותו שחקן, כאשר המקרה ארע לפני משחק גורלי של הקבוצה, אבל מבחינתו של זיו, הוא היה מוכן לוותר על אותו שחקן ולהפסיד את המשחק, כי בשבילו הכי חשוב ההיבט החינוכי, לפני כל משחק, אליפות או משהו דומה. יוצא לנו לדבר על דברים חינוכיים והשאלות שיש לו הן חינוכיות ואיך להתמודד איתן. כאחראי על קורס מאמנים וקורסי מדריכים לחינוך גופני, אני נמצא בקשר עם הרבה מאמנים, ומעט מאוד מהם שואלים ומתלבטים בסוגיות חינוכיות כמו זיו, שמחבר אותן ביחד עם הכדורסל. מאוד חבל לי שיש מעט מאוד מאמנים מהקליבר של זיו, שהלוואי שהיה אפשר לשכפל אותו ולחלק אותו בכל הארץ, עד כדי כך".

במקביל לעבודתו בגליל עליון משמש ברתנא כבר מספר שנים כמאמן אזורי בנבחרות טרום הקדטים. בשנה האחרונה יעקב ג'ינו מונה לאחראי המקצועי באקדמיה לכדורסל (החליף את רובי בלינקו) ויצא לו לעבוד ולחוות את העבודה עם המאמן הצפוני: "פגשתי בחור מאוד רציני, יסודי ושיטתי שמאוד לא אופייני למאמן הישראלי, כאשר בצבירת הידע שלו הוא שיטתי כמאמני הקולג'. זיו הוא מישהו שכל כולו בתוך ענף הכדורסל עם גישה נהדרת לילדים, כולל מעקב אחריהם וקשר איתם מעבר לשעות האימונים - הוא בודק נושא של תעודות ואיך הם מתנהלים בקבוצות שלהם באגודות השונות. הוא מכין להם דפי עבודה והם נדרשים לעבודה יסודית גם כשאנחנו לא איתם וכל דבר נבדק בצורה מאוד יסודית".

 


ארז חזן מספר: ז"יו הוא איש עבודה מאוד יסודי. הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה מהשחקנים"

מה טומן העתיד?

עושה הרושם שברתנא השיג כבר הכל בכדורסל הנוער (למעט זכייה כפולה בליגת העל לתיכונים, אותה הוא כאמור יכול להגשים מחר) והמקום הבא אליו הוא מכוון הוא אימון בוגרים ברמה הגבוהה. כזכור בשנה האחרונה הוא עשה ספתח יפה לקריירת אימון הבוגרים שלו יחד עם גליל עליון ולא מן הנמנע כי ימשיך עימם במידה והקבוצה תעלה בסיום העונה ללאומית.

יעקב ג'ינו היה מאוד שמח דווקא לראות את המאמן מצטרף לצוות המקצועי של האקדמיה: "להערכתי הוא יהיה בהחלט מאמן מוביל בעתיד ולראיה מה שהוא עושה בקבוצות הנוער. היינו רוצים לראות אותו בצוות האקדמיה אצלנו בגלל ההיבט שבו אנחנו מאמינים, שמאמן הוא גם מחנך - כך צריך להיות מאמן אקדמיה וגם מאמן נבחרות".

 


יעקב ג'ינו. רוצה אותו באקדמיה

ארז חזן חושש מהרגע בו ברתנא יחליט לנטוש את האזור לטובת מרכז הארץ: "אם הוא יחליט שהוא רוצה להתקדם, הוא יצטרך להעלות את קבוצת הבוגרים לליגה הלאומית, או שיקבל החלטה לרדת דרומה שזו החלטה קשה וכואבת, אבל אם הוא ירצה להתקדם באימון של בוגרים, הוא יצטרך לעשות זאת, למרות שנראה לי שהיום טוב לו בגליל במה שהוא עושה והוא עושה המון מבחינת יכולת לעבוד ולאמן כמות רבה של ילדים. גם אם זה לא בוגרים בליגת העל - יש לו בסופו של דבר את החלק הכי גדול בפריחה המחודשת של הכדורסל בגליל".

אבי ווליס, אביו של דן, מאוד מאמין בו, אך חושב שכדאי להגיע לרמות הגבוהות הוא צריך לחדד מספר דברים ונותן לדוגמא מאמן אחר שעבר בגליל והיום גוזר קופונים ברחבי אירופה: "זיו בתור מאמן יגיע רחוק, זה רק עניין של זמן וניסיון. יש לו כמה דברים שחסרים לו ואם הוא ילמד איך להביא אותם אליו, אז הוא יגיע רחוק באימון. הוא צריך להיות קילר ואגרסיבי כדי להגיע לתוצאות חיוביות בבוגרים ולא רק נחמד וחינוכי לקבוצות היריבות ובתוך הקבוצה עצמה. גם דיוויד בלאט הצליח להשתנות ואם זיו יעשה כמוהו, הוא יהיה מאמן בוגרים מעולה כי יש לו הבנת וראיית כדורסל".

 


זיו ברתנא ועמק החולה חוגגים עם הגביע בעונה שעברה

אפשרויות לתצוגת תגובות

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

האיש הוא אגדה

האיש הוא אגדה

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital