כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
עדיין לא הגעתם לחנות החיות שלנו? אצלנו תגלו עולם ומלואו עבור בעלי החיים שלכם. אנימל ק"ש - ציוד ומזון לחיות מחמד
view counter
מדרסי העטלף
view counter

בדשא של השכן רגוע יותר

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
28.03.16

 
חמש שנים של פעילות ספורטיבית ענפה מביאים את יאיר ברקוביץ' אלינו לראיון, עם דגש על חוגי הכדורגל שהוא מפעיל בקיבוץ שניר ובקרית שמונה - שמעניקים את השילוב המנצח של הנאה, תחרותיות וערכים.

כדורגל הוא ענף הספורט הפופולארי ביותר בתבל. לא מעט בני אנוש מאוהבים מעל הראש במשחק, שמתאהבים בו כל יום עוד ועוד ילדים צעירים. ליגות הילדים בארץ מייצרות לא מעט לחץ ואמוציות, הן בעיקר השאיפה להישגיות קבוצתית והן בשל רמת ציפיות גבוהה שיש לשחקנים הצעירים ולהורים שמלווים אותם. בעוד שיש כאלה שלוקחים את הסיפור הזה בשיא הרצינות – מקדישים כמעט כל שבת שניה לנסיעות למרחקים ארוכים למשחקי חוץ, עובדים קשה באימונים כדי לזכות בחולצת ההרכב ונמצאים במן לופ מאוד תובעני. לעומתם, יש גם את אלה שאוהבים כדורגל, אך רוצים לשלב במקביל גם תחומי פנאי אחרים ומעדיפים לנצל את השבת לפעילויות מהנות בחיק המשפחה.

מזה שלוש שנים שיאיר ברקוביץ' מספק אלטרנטיבה מצוינת לילדים וילדות מקיבוץ שניר, אשר קבוצת הייצוג של הקיבוץ זכתה בעונה שעברה בליגת הקט רגל האזורית – ליגת "ההר וצפון העמק". ברקוביץ' מאמן על מגרש דשא שתי קבוצות גיל (א'-ג', ד'-ו') בביה"ס לכדורגל שניר. ברקוביץ' הגדיל את היקף פעילותו העונה והוא מאמן גם קבוצות במסגרת בית הספר "קורצ'אק" בקרית שמונה – שם הוא משמש כמורה לחינוך גופני. ברקוביץ' מאמן קבוצה המשתייכת לפרויקט החברתי "שער שוויון" (כתות ה'-ו') ובנוסף שתי קבוצות לתלמידי כתות א'-ג', כשהאימונים נערכים באולם הספורט בבית הספר או במגרש האספלט שבחצר בית הספר. לברקוביץ' יש תפיסת עולם ייחודית, המשלבת בין חינוך לערכים, חינוך להישגיות ואהבה לספורט.

 

יש אליפות. יאיר ברקוביץ' וילדי שניר - אלופי ליגת "ההר וצפון העמק".
יש אליפות. יאיר ברקוביץ' וילדי שניר - אלופי ליגת "ההר וצפון העמק".

 

את יאיר ברקוביץ' אירחנו בפינת "הכר את הספורטאי" בשנת 2012 – כשהיה בתחילת דרכו בגליל העליון והפעיל חוג ספורט מגוון לילדים. מאז ועד היום עברו הרבה מים בנחלים, ברקוביץ' התערה בגליל העליון, הקים את ביתו עם רעייתו לילך לבית משפחת קנר, כשהשניים חובקים בן קטן וחמוד שנולד לפני שבועיים במזל טוב. רגע לפני שמתחילה ליגת "ההר וצפון העמק", אנו שמחים לארחו לראיון.
 
יאיר, מה מייחד את חוג הכדורגל שלך?

"אומרים שאין הנחתום מעיד על עיסתו, אך באמת מה שמייחד את החוג היא האישיות שלי בשילוב עם קורות חיי. גדלתי בירושלים ושיחקתי עד גיל 14 בבית"ר ירושלים - שם אימצתי לחיקי את אהבת הכדורגל, לאחר מכן, המשכתי עד גיל 22 בקריירת שיפוט שממנה לקחתי את הבנת החוקה ומתן כבוד לכל הלוקחים במשחק. האבן האחרונה שעיצבה אותי היא לימודיי לתואר ראשון בחנ"ג במכללת וינגייט, שם קיבלתי את הכלים להוראה ולחינוך ומהם הצבתי שתי מטרות לחוגים שלי: האחת תמיד לראות לנגד עיניי את טובת הילד והשניה היא הקניית ערכים שהכדור הוא האמצעי העיקרי להשגתם". 
 
הרבה ילדים קוסם להם לשחק בקבוצות ליגה שמשתייכות למחלקות נוער. מה גורם לילדים שמגיעים לחוגים שלך לבחור בך?
"הקבוצות בקריית שמונה מורכבות ברובן מילדים שאני מלמד במסגרת העבודה העיקרית שלי, אני מורה לחינוך גופני במשרה מלאה בביה"ס קורצ'אק צומח שבקריית שמונה. אני נמצא עם הילדים הללו מרבית שעות היממה ויש בינינו אמון חזק מאוד, המבוסס על חום ואהבה התחומים במסגרת של חוקים וגבולות ברורים מאוד שנותנים לילדים ביטחון. בנוסף לכך, כל קבוצה מוגבלת עד 15 ילדים, על מנת לתת לכל ילד תשומת לב מרבית ויחס אישי.
כמו כן, העלות הכספית מול התמורה, אי אפשר להתכחש לעובדה שעלות שנתית לחוג בביה"ס לכדורגל שניר היא שליש לעומת המחיר שנדרש מהם בעירוני קרית שמונה. יש לי המון כבוד לקבוצת הכדורגל העירונית, קריית שמונה היא עיר שחיה ונושמת כדורגל, ישנם ילדים רבים שמחפשים מסגרת למשחק ולטיפוח הכישרון שלהם ואני מאמין שאני מספק אפשרות נוספת וטובה מלבד איתוראן. זו מסגרת שנותנת אפשרות לילדים שמגיעים מבתים שומרי מסורת וגם לילדים שמעוניינים לשלב עם הכדורגל פעילויות נוספות".

 

נהנים להיות ביחד. יאיר ברקוביץ' וילדי חוג הכדורגל בבית הספר קורצ'אק.
נהנים להיות ביחד. יאיר ברקוביץ' וילדי חוג הכדורגל בבית הספר קורצ'אק.

 

האם יש לך שאיפות לאמן בקבוצות ליגה?
"למדתי מהטובים ביותר, שלעולם אל תגיד לא. אני לא פוסל בעתיד לאמן בקבוצות ליגה כדוגמת עירוני קרית שמונה או אפילו לשתף עימם פעולה בתחום הכדורגל. יחד עם זאת, לא משנה לאן העתיד ייקח אותי ומה הוא צופן לי, תמיד אני אזכור איפה התחלתי לאמן. הילדים בקבוצות בשניר ובקרית שמונה הם כמו משפחה שלי, הם השורשים שלי להתאקלמות החברתית בגליל העליון. עם הילדים האלה הקשר הוא גם מחוץ לכדורגל: חלקם היו איתי במשחק במסגרת יורו הנערות בנתניה, חלקם היו איתי במשחקים של עירוני קרית שמונה. הקשר שלי איתם הוא גם מעבר למגרש".
 
 יש ילדים שנמצאים אצלך הרבה שנים. איך אתה מצליח להחזיק אותם כל כך הרבה זמן, למרות שיש ליגה לזמן קצר ולמרותשיש הרבה פעילויות פנאי וספורט בסביבה?

"יש לי כ-6 ילדים שכיום רצים איתי כבר עונה רביעית בקבוצה בשניר. זה מאוד קשה לשמור על הילדים שנה אחר שנה, במיוחד לאור הצלחתם הנפלאה של ענפי ספורט רבים באזור כדוגמת: הכדורסל, הטריאתלון והאתלטיקה. אני מחובר לקבוצה בשניר, אוהב את העשייה וההתרגשות בליגת הקיבוצים".

 

מתכוננים לליגה. יאיר ברקוביץ' וילדי קבוצת שניר.
מתכוננים לליגה. יאיר ברקוביץ' וילדי קבוצת שניר.
 

 
היו לך גם רגעים מאכזבים בתקופה הזו?
"כן. בפתיחת העונה, לאחר שבעונה שעברה זכינו באליפות של ליגת הקיבוצים, סברתי שיהיה לי מאוד קל להקים קבוצה בגילאי לכתות ד'-ו'. התאכזבתי בהתחלה שהייתה היענות נמוכה, נלחמתי על כל ילד ועל כך שתיפתח קבוצה. בפתיחת העונה, הקבוצה עמדה על 6 שחקנים בלבד וכעת, לאחר ארבעה חודשים של פעילות הקבוצה עומדת על 12 שחקנים".

מה השאיפות שלך בנוגע לעתיד?
השאיפות שלי, הן לפתח את הכדורגל בגליל העליון בגזרה שלי, לפתוח קבוצת בנות או לקחת חלק במועדון כדורגל נוסף בגליל העליון. כמו כן, להמשיך ולפתח את הקבוצות שאני מאמן בקרית שמונה ולשמור על אותה אנרגיה, אהבה וניצוץ בעיניים שיש לי לכל משימה קטנה באימון. אני מקווה להמשיך להתרגש ברגעים הקטנים שעושה לי משחק הכדורגל".
 
איך אתה מסכם את הפרק שלך עד כה בגליל העליון מבחינת התאקלמות ואורח חיים?

"וואו, אני בעוד כשלושה חודשים סוגר ארבע שנים בגליל העליון. אני לא אשכח לעולם, שבתחילת הדרך עבדתי בחנות נוחות של yellow בקריית שמונה כדי להרוויח קצת כסף. בהוראה התחלתי עם 6 שעות שבועיות. הייתה לי המון עזרה עם טל שריר – מאגף החינוך בקיבוץ שניר, שפשוט אמרה לי שהילדים רוצים וצמאים לחוג כדורגל בקיבוץ. הקיבוץ אפשר לי שימוש במגרש ללא עלות והכלים שהגעתי איתם להקמה של החוג הביאו ליציאה לדרך חדשה. לאט לאט גם גדלה המשרה בהוראה והמנהלת היקרה שלי, שרה שוורץ השיגה לי משרה מלאה בביה"ס. אורח החיים בקיבוץ הוא שקט עם שילוב של המון עשייה המורכבת מספורט וכדורגל. ההתאקלמות בקיבוץ ובגליל העליון לא היתה פשוטה, אך המשפחה תמכה רבות ועם הזמן מצאתי את מקומי הטבעי בגליל העליון ומתחיל כיום בבניית הקן שלי בקיבוץ שלי, עם ילדי הרך ורעייתי. אני אוהב את החיים כאן". 

 

הצפון זה הבית, הצפון זה אהבה. יאיר ברקוביץ' ורעייתו, לילך.
הצפון זה הבית, הצפון זה אהבה. יאיר ברקוביץ' ורעייתו, לילך.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital