האיש שירגיש, יקפיץ וילהיב את הקהל שלכם. מי שידאג להרים את האירוע שלכם לגבהים חדשים. DJ אילון ישראל – תקליטן הבית של הצפון!
view counter
מחפשים כרטיס כניסה לעולם הדיגיטלי? כך עושים היום עסקים - בקלי(ק)-קלות! כרטיס ביקור דיגיטלי - הנוכחות שלכם ברשת Card Online
view counter
האיש שירגיש, יקפיץ וילהיב את הקהל שלכם. מי שידאג להרים את האירוע שלכם לגבהים חדשים. DJ אילון ישראל – תקליטן הבית של הצפון!
view counter

מדור הספורט של דודי שבי

סי קפה גומא - מטבח וקפה איטלקי
view counter
פאב הפטריה - מועדון הופעות בקיבוץ דן
view counter
בר בשר - אטליז גורמה ומעדנייה בצומת הגומא
view counter
אורן תכשיטים - עוצמה, תשוקה, יוקרה
view counter
סוגויי סושי בר - מסעדת בוטיק אסייתית
view counter
מרכז ספורט ובריאות - הגושרים מלון בטבע
view counter
די ג'י מאור מיוזיק - שירותי מוזיקה לאירועים, הגברה, תאורה ואולפן הקלטות
view counter
פיצה האט קרית שמונה
view counter
OPENDOORS פותחת דלת להצלחה - הקמת אתרי אינטרנט לבעלי עסקים
view counter
פיורינה ספא מן הטבע - הגושרים מלון בטבע
view counter
Yoli - יוגורט בדרך שלך
view counter
י.א קור - מערכות מיזוג וקירור אויר מתקדמות
view counter
Uma - Rburger, Meat, Sushi
view counter
גומת חן - אתי רוזן - מכון לביוקוסמטיקה
view counter
קשת - ציוד חשמל ותאורה
view counter
תנורין צפון - מסעדה מזרחית אותנטית
view counter

ברוכים הבאים למהפכה

מאת: 
דודי שבי
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
01.04.17

”כולנו יודעים שהעיסוק בספורט גורם לנו להרגיש טוב יותר, אבל רובנו איננו יודעים מדוע. אנו מניחים שהסיבה לכך היא שאנו "שורפים" את הלחץ, מרפים את מתח השרירים או מגדילים את כמות האנדורפינים ואת גודל הלב ומסתפקים בהסברים האלה. אבל הסיבה האמיתית שבגללה אנו מרגישים טוב כל כך היא שאנו גורמים למוחנו לפעול במייטבו, התועלת הזו שבפעילות גופנית חשובה הרבה יותר ומרתקת הרבה יותר מהתועלת לגוף עצמו. בניית השרירים ושיפור מצבם של הלב והריאות הם למעשה השפעות נלוות. למעשה מטרת החינוך הגופני היא בניית המוח והחזקתו במצב תקין". 
(מתוך הקדמה לספר "הניצוץ" של ג'ון רייטי")


החינוך הגופני החדש

למהפכה שתקראו בשורות הבאות גרם המורה לחינוך גופני פיל לולר. לולר שימש כמורה הראשי לחינוך הגופני, בתיכון המרכזי 'נייפרוויל' ממערב לשיקגו. המהפך החל ב-1990 לאחר מאמר קצר שלולר קרא בעיתון, במאמר סופר על ההידרדרות שחלה במצב בריאותם של הילדים בארה"ב והסיבה לבריאותם הירודה היא היעדר פעילות גופנית. לולר, כבר הרגיש שהמקצוע שלו אינו זוכה לכבוד הראוי, בתי הספר התחילו להוציא את החינוך הגופני מתוכניות הלימודים והספורט לא מקבל את תשומת הלב הראויה. לולר, ששיחק בייסבול כל חייו, לא ראה בפעילות זו מספיקה לפיתוח כושר גופני בגלל ההמתנה לחבוט והמתנה לכדור, ביתר שיעורי הספורט הוא גם לא ראה תנועה מספקת והחליט להעביר את הדגש לפיתוח כושר לב ריאות והכניס גורם מהפכני לאימון: פעם בשבוע התלמידים ירוצו מייל אחד. החלטתו גררה קיטורים של התלמידים, תלונות של ההורים והערות מצד הרופאים. לולר לא נרתע והפעיל את התוכנית. הוא קרא לתוכנית 'החינוך הגופני החדש' והוביל את העקרון שיש להעריך את התלמיד לפי המאמץ ולא לפי הכישורים. הוא העביר מסר ברור שלא צריך להיות אתלט מלידה כדי להצטיין בחדר הכושר. הוא השיג מימון לרכישת אופני כושר בכדי שהתלמידים הלא אתלטים יוכלו להשלים את הציון בחדר הכושר באופן עצמאי.


חינוך גופני של שעת אפס

אחד השינויים המרכזיים שלולר עשה בתיכון זה אימון בוקר גופני כמוכנות ללמידה. התלמידים הגיעו בעצמם למתחם הפעילות, לולר התקין לתלמידים לחצן אדום לתחילת הריצה ולחצן כחול לסיום סיבוב. כל ילד ידע כמה זמן בדיוק הוא רץ. גם במבנים כמו הקפיטריה, ניראו כ"חדר מבדקי לב". המרתף של בית הספר עמוס לעייפה בהליכוני כושר ואופני כושר. התלמידים ידעו בדיוק כמה מאמץ הם השקיעו וכן המורים. כך גם נקבע הציון! למשך תקופה ערך בית הספר ניסויים ומחקרים והשווה בין כיתות שונות של תלמידים בהתאם לרמת המאמץ לפני שיעורי אוריינות. התוצאות לאחר 17 שנים של מחקר היו מדהימות! הילדים שנצמדו לתוכנית הכושר עשו התקדמות של 17% בהבנת הנקרא ביחס לאחרים. והמסר היה ברור לכולם, למידת כושר גופני במקום משחקי כדור וספורט!


הצמחת תאי מוח

השמועה על המחקרים ועל העלייה הדרסטית בציונים של התלמידים בניירפול התפשטה ברחבי אמריקה. ככל שהנוירוביולוגים חקרו את התהליך הזה, התבהר שאימון גופני מספק גירוי שאין דומה לו והוא יוצר סביבה שבה המוח מוכן, מסוגל ורוצה ללמוד. בניירפול יש 14 בתי ספר יסודיים, 5 חטיבות בניים ו-2 בתי ספר תיכוניים. לצורך השוואה ההוצאה לתלמיד בשנת 2005 (כולל אימונים בשעת אפס) עמדה על 8,939 דולר, ובבית ספר החדש באוונסטון ההוצאה לתלמיד 15,403 דולר. 19,000 תלמידים מתיכון ניירפול דורגו בעלי הכושר הגופני הטוב ביותר לבני גילם בארה"ב! בשנת 1999 נמנו תלמידי השנה האחרונה בניירפול עם 230,000 תלמידים מכל העולם שהשתתפו במבחן TIMSS –זהו מבחן בינלאומי שבודק את הידע במתמטיקה ובמדעים. בשנים שלפני כן מדינות כמו סין, יפן, וסינגפור עלו בהישגיהם על הילדים האמריקנים. אבל התלמידים של ניירפול הגיעו למקום השישי בעולם במתמטיקה וראשון בעולם במדעים.


בנו את מוחכם

האימון הגופני מאפשר למוח לגדול פיזית, להתפתח וליצור תאים חדשים, קשרים ומעגלים במוח מתחדדים. אנשים נוטים לדמיין את המוח כמפקד המנפיק, באורח מסתורי, פקודות ממגדל השן ואין לו נגיעה עם החוץ. זה לגמרי לא כך. אימון גופני מפרק את כל המחסומים האלו. באוקטובר 2000 פורסם ב"ניו יורק טיימס" מחקר שנעשה על בידי חוקרים מאוניברסיטת דיוק שהראה שאימון גופני יעיל יותר מגלולת זולופט לטיפול בדיכאון. אלו חדשות מעולות וחבל שהן פורסמו בעמוד 14 ולא בכותרת. אילו יכולנו להכניס אימון גופני לתוך גלולה זו הייתה ההמצאה הגדולה של המאה כנראה... עד אז בואו נעשה טובה גדולה למוח שלנו ונצא להתאמן!


מקורות:
ספרו של ג'ון רייטי עם אריק הגרמן "הניצוץ" המדע המהפכני החדש של אימון הגוף והמוח. הוצאה לאור זמורה-ביתן. 

דודי שבי
דודי שבי
מנכ"ל ספורט סקילס
 
כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital